شما اینجا هستید

نگاهی به وضعیت بارندگی های سال آبی جدید در ایران

نگاهی به وضعیت بارندگی های سال آبی جدید در ایران
نگاهی به وضعیت بارندگی های سال آبی جدید در ایران

سال آبی جدید در حالی از ابتدای مهرماه در کشور آغاز شده که 24 استان کشور بارندگی‌های کمتری را نسبت به مدت متوسط بلندمدت تجربه می‌کنند و در پنج استان کشور تاکنون یک میلیمتر بارندگی نیز به ثبت نرسیده است.

میزان بارندگی‌‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا روز ۲۸ مهرماه به حدود ۶ میلی‌متر رسیده است که این رقم در مقایسه با بارش ۱۰ میلیمتری سال آبی گذشته حدود ۳۹ درصد و در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت حدود ۱۴ درصد کاهش یافته است. این میزان بارندگی تاکنون توانسته است در میان بارش‌های نیم قرن اخیر در همین بازه زمانی رتبه نوزدهم را به خود اختصاص دهد.
در طی حدود یک ماه اخیر استان‌های نوار شمالی کشور توانسته‌اند عنوان پربارش‌ترین مناطق ایران را به نام خود ثبت کنند. استان‌های گیلان با ۱۰۶ میلی‌متر، مازندران با ۶۶ میلی‌متر و گلستان با ۳۶ میلی‌متر بارندگی تاکنون سه استان پربارش کشور بوده‌اند. البته در این میان سیستان و بلوچستان نیز به لطف بارندگی‌های مناسب یک ماه اخیر و سیلاب‌های رخ داده در این منطقه توانسته است با ثبت ۲۲ میلی‌متر بارندگی چهارمین استان پربارش کشور باشد.
اما در سوی مقابل ۲۴ استان کشور سال آبی جدید را با بارندگی‌های کمتری نسبت به مدت متوسط بلندمدت آغاز کرده‌ و این روند در ۱۹ استان کشور به منفی ۵۰ درصد رسیده است. وضعیت نامطلوب بارندگی‌ها در میان استان‌های ایلام، خراسان‌‌های جنوبی و خراسان‌رضوی، خوزستان و سمنان به مراتب محسوس‌تر است چرا که این مناطق از ابتدای مهرماه تاکنون شاهد یک میلی‌متر بارندگی هم نبوده‌اند و استان‌های تهران، یزد، لرستان، قم، چهارمحال و بختیاری، البرز و اصفهان بارندگی کمتر از یک میلی‌متر را تجربه کرده‌اند.
در میان ۶ حوضه آبریز اصلی کشور نیز حوضه‌ آبریز دریای خزر با ۲۶ میلی‌متر، دریاچه ارومیه با هفت میلی‌متر، خلیج فارس و دریای عمان با پنج میلی‌متر، مرزی شرق با چهار میلی‌متر، فلات مرکزی با دو میلی‌متر و قره‌قوم با ۰٫۱ میلی‌متر بارندگی به ترتیب پربارش‌ترین و کم‌بارش‌ترین حوضه‌های آبریز اصلی کشور بوده‌‌اند.
همچنین از ابتدای مهرماه تاکنون ایستگاه‌های باران‌سنجی رامسر صفارود با ثبت ۲۳۸ میلی‌متر بارندگی و هشتپر تالش با ثبت ۱۷۴ میلی‌متر بارندگی، پربارش‌ترین مناطق کشور بوده‌اند.
بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی بارندگی‌های پاییز امسال در شرایط نرمال و فراگیر خواهد بود و با توجه به اینکه بخش اعظمی از بارش‌های بی‌سابقه سال آبی گذشته طی ماه‌های دی‌‌، بهمن و اسفند در کشور رخ داده بود از این رو وضعیت آمار بارندگی‌ها نیز به مرور زمان شرایط بهتری در نقاط مختلف کشور پیدا خواهد کرد.

دسته بندی: