شما اینجا هستید

کشاورزی خودکار با ربات

کشاورزی خودکار با ربات
کشاورزی خودکار با ربات

در حالی که بسیاری از افراد، باغبانی با دو دست خود را یک فعالیت آرامش‌بخش می‌دانند، شرکتی به نام FarmBot اکنون روبات‌هایی را طراحی کرده که برای زدودن علف‌های هرز، آب دادن و رشد محصولات تازه، ساخته شده است.

FarmBot چگونه کار می‌کند؟

نسخه اول FarmBot - با نام FarmBot Genesis - برای کار در جعبه‌های باغ طراحی شده است. جعبه‌های باغ، علف‌های هرز مسیر را از خاک باغ شما دور نگه می‌دارند، از تراکم خاک جلوگیری می‌کنند، زهکشی خوبی را ارائه می‌دهند و به عنوان مانعی برای آفات هستند.

این روبات به صورت خودکار با استفاده از بازوهایی در طرفین جعبه و در سه بعد حرکت می‌کند. بنابراین می‌تواند در جهت‌های چپ به راست، پشت و جلو، بالا و پایین حرکت کند. در واقع این دستگاه مانند یک پرینتر سه‌بعدی حرکت می‌کند.

از FarmBot چندین سال مورد استفاده قرا می‌گرفته است اما اکنون برای فروش انبوه در آمریکا آماده شده است. شرکت کالیفرنیایی سازنده این روبات اقدام به گرفتن پیش سفارش کرده است. هر روبات حدود ۴۰۰۰ دلار هزینه دارد. در ماه گذشته، FarmBot حدود ۱ میلیون دلار در شروع تولید خود، فروش داشته است.

به نظر می‌رسد FarmBot برای افرادی طراحی شده است که می‌خواهند محصول خود را پرورش دهند، اما علاقه زیادی به کار واقعی باغبانی برای دستیابی به آن محصول ندارند.

بخشی از ایده FarmBot این است که برای کار در باغ‌های نسبتاً کوچک طراحی شده است. این روبات به گونه‌ای طراحی شده است که روی جعبه‌های باغچه با ابعاد حدود ۱٫۵ تا سه متر کار کند. این ربات در فضاهایی مانند فضای کوچک کشاورزی در حیاط خلوت، کشاورزی پشت بام یا گلخانه‌های کوچک، کاربرد دارد.

تیم پشتیبان FarmBot می‌گوید یکی از اهداف آنها مقیاس‌پذیری است. بنابراین بسته به نیاز شما می‌تواند در مناطق بزرگتر یا کوچکتر کار کند.
یکی از جالب‌ترین جنبه‌های این پروژه این است که همان نوع خدکار را که در کشاورزی در مقیاس بزرگ می‌بینیم اعمال می‌کند اما در مقیاس بسیار کوچکتر.

اینکه گفته می‌شود FarmBot منبع باز است، به چه معناست؟

این ویژگی به این معنا است که کد منبع برای همه نرم‌افزارها و طرح‌های مربوط به همه قسمت‌ها، عمومی و آزادانه در دسترس است. بنابراین می‌توانید آن را تغییر داده و بسته به کاربرد مورد انتظار، سفارشی‌سازی کنید.

«روری آرنسون» بنیانگذار FarmBot، می‌گوید:

اگر می‌خواهید، می‌توانید از سم برای دفع آفات استفاده کنید، اما مجبور نیستید. اگر می‌خواهید گیاهان خود را به روش مشخصی آبیاری کنید، شاید بتوانید با یک نازل آویز در مقابل نازل شستشو این کار را انجام دهید.

شما می‌توانید، PH خاک، درجه حرارت و هر آنچه که می‌خواهید را اندازه بگیرید. بنابراین با این ربات کنترل و آگاهی کامل بر نحوه رشد مواد غذایی خود دارید.

دسته بندی: