شما اینجا هستید

گزارش تصویری از طرح حفاظت از یخچال‌های طبیعی کشور

گزارش تصویری از طرح حفاظت از یخچال‌های طبیعی کشور

نظر به اهمیت هیدرولوژیکی یخچال­های طبیعی در تنظیم جریان پایه رودخانه­های پایین­دست، خصوصا در شرایط خشکسالی­های بلندمدت، بررسی و شناخت پتانسیل­ها و چالش­های پیش روی این منابع از اهمیت بالایی برخوردار است.

در واقع عملکرد یک یخچال­ طبیعی از منظر منابع آب را می­توان به سدی تشبیه نمود که آب مازاد (برف زمستانی) را در فصول پرآبی در خود ذخیره می­نماید تا در اوقات کم­آبی مورد استفاده مناسب قرار گیرد. علاوه بر این، یخچال‌های طبیعی یکی از مهمترین ابزارهای پایش تغییرات اقلیمی در مقیاس‌های محلی و منطقه‌ای بوده و همچنین کارکردهای فراوانی از منظر زیست-محیطی داند.

علی­رغم کمبود شدید سوابق مطالعاتی در خصوص یخچال­های ایران، شواهد عینی و گزارشات غیر رسمی نشان دهنده روند کاهشی ذخایر یخچال­های کشور می­باشد که ادامه این روند قطعا باعث بروز مشکلاتی در حوزه­های منابع آب و محیط زیست در آینده نه چندان دور خواهد شد.

پس از تلاش‌های صورت گرفته توسط آقای مهندس فریبرز وزیری (عضو سابق هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی) طی دهه‌های 1360 و 1370 که برخی از نتایج آن در قالب کتاب ”هيدرولوژي كاربردي در ايران – شناسايي يخچال‌هاي طبيعي ايران“ منتشر شد، توجه سایر بخش‌ها به این منابع پراهمیت جلب گردید.

در نتیجه این فعالیت‌ها، در سال 1382 و به کوشش آقای مهندس جعفر غفاری شیروان (از مدیران سابق سازمان برنامه و بودجه)، طرح ملی «محافظت از یخچال‌های طبیعی کشور» به منظور تداوم انجام مطالعات در خصوص منابع یخچالی کشور تعریف گردید و اجرای آن به موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو واگذار شد.

خانه آب ايران
@WaterOnline