شما اینجا هستید

وعده طرح گردشگری آب در بافت سنتی یزد عملیاتی می شود

وعده طرح گردشگری آب در بافت سنتی یزد عملیاتی می شود

وعده طرح گردشگری آب در بافت سنتی یزد عملیاتی می شود

به گزارش خانه آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد ، محمدمهدی جوادیان زاده در اتاق فکری که با حضور تعدادی از کارشناسان و صاحب نظران مربوطه برگزارشد، اظهار  امیدواری کرد که با این اتاق فکر و استفاده از برنامه ها و پیشنهاد کارشناسان در حوزه های مرتبط با بحث سازه های تاریخی آبی چه از منظر میراث ملموس و یا از منظر ناملموس بتوان این ایده را به خوبی به نتیجه رساند.

وی با اشاره به علاقه مندی گردشگران داخلی و خارجی، از حضور در فضای دوران کهن و استفاده روزمره از آب و درک آن از نزدیک اظهارکرد: یزد ظرفیت های زیادی در این حوزه دارد که  این سازه ها را در کنار هم قرار داد و گردشگر را با تور پیاده روی علمی و به صورت واقعی در مسیر روایتی از آب در یزد باستان قرار داد.

جوادیان زاده ادامه داد: این طرح، یک مشاهده مشارکتی از یک سیستم اجتماعی تکنیکی  و به نوعی یک کتاب آموزشی به صورت شفاف است که روایت آب را از گذشته که از مسجد شروع می شود از بازار و مدرسه عبور  می کند. نشان می دهد.

وی ادامه داد: سپس آب وارد حیاط خانه  و آسیاب می شود و از انرژی آن برای تبدیل گندم به آرد استفاده می شد را ترسیم می کند و در این مسیر آنها با سنن، آداب ، رسوم و فرهنگ مردم یزد باستان آشنا می شوند  و نشان از آن دارد که آب در زندگی مردم از گذشته تاکنون نقش دارد.

همچنین کارشناس مطالعات مرکز بین المللی قنات یزد با بیان اینکه گردشگری آب یک راهبرد نوین در مقابله با بحران کم آبی است گفت: گردشگری آب مشاهده مشارکتی است هم به لحاظ سیاستگذاری هم به لحاظ صنعت گردشگری و از ابتدا تا آخر مسیر، اهمیت آب و مساله  بحران آن به گردشگر القا می شود.

عباسعلی فقیه خراسانی بحث سازگاری و مدیریت یکپارچگی منابع آب را از مباحث مهم این طرح دانست و گفت: در این طرح می توان از تجربه  گذشته برای رفع مشکل منابع آبی امروز درس گرفت و برنامه سازگاری را مدیریت کرد.

وی به ابعاد مورد توجه در طراحی مسیر گردشگری اشاره کرد و بعد زیبایی شناختی، معماری،آموزشی، تفریحی ، فرهنگی، تاریخی، اقتصادی، اجتماعی و روان شناختی را از این ابعاد برشمرد و اظهار امیدواری کرد که با مشارکت همه جانبه کارشناسان و نهادهای سیاستگزار بتوان این صنعت را نیز رونق داد.

بافت قدیم یزد به عنوان نخستین بافت تاریخی شهری ایران، ۱۸ تیر ۱۳۹۶ در چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث بشری سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر کراکوف لهستان به ثبت جهانی رسید تا آرزویی چندین ساله با تلاش و پشتکار جمعی به واقعیت تبدیل شود.

همچنین بافت تاریخی یزد به مساحت حدود ۷۵۰ هکتار و مساحت حریم پنج هزار هکتار در سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسید و این استان هزار و ۹۰۰ اثر تاریخی ثبت شده غیرمنقول و ۶۰۰ بنای تاریخی ثبت شده ملی دارد که میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.

 

منبع خبر