همچنین محمدعلی محسنی بندپی، نماینده مردم نوشهر، به عنوان نایب رئیس، سید غنی نظری نماینده مردم خلخال به عنوان سخنگو و محمدصالح جوکار و رضا آریان پور نمایندگان مردم  یزد و مینودشت به ترتیب به عنوان دبیران اول و دوم این فراکسیون انتخاب شدند.

 

از جمله وظایف کمسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی موارد زیر مطرح گردیده است:
 

«۱-استفاده از همه توان کارشناسی تخصصی نمایندگان، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و صاحب‌نظران اقتصادی، گردشگری، صنایع‌دستی و تشکل‌های تخصصی میراث فرهنگی در راستای تحقق اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی و اسناد بالادستی حوزه‌های تخصصی و آمایش سرزمین و مواد احکام برنامه ۵ ساله ششم توسعه و سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه اقتصاد مقاومتی اعم از امور نظارتی و تقنینی.

۲-بررسی راهکارها و ارائه پیشنهاد‌های اجرایی و طرح‌های قانونی و لوایح در راستای تحقق توسعه گردشگری، رونق صنایع دستی و حفاظت از مواریث فرهنگی، تاریخی و تحقق سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در برنامه ۵ ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران در امور گردشگری، صنایع‌دستی و میراث فرهنگی و رهنمودهای ایشان در سال جاری.

۳-تداوم پیگیری و مراقبت، نظارت کمیسیون بر نحوه اجرای اسناد بالادستی مرتبط، احکام برنامه ششم توسعه و واگذاری فعالیت‌های قابل تصدی‌گری مطابق با سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در حوزه‌های تخصصی مرتبط و نحوه اجرای سیاست‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های تخصصی.

۴- بررسی لوایح دولت و طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در موارد فوق و بنا بر تبصره ماده ۴۴ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی که به‌عنوان کمیسیون اصلی یا فرعی از سوی هیات رئیسه مجلس ابلاغ می‌شود.

۵- امکان حضور نمایندگان این کمیسیون در کمیسیون‌های تلفیق بودجه سالانه و برنامه ششم توسعه و شوراها و مجامع اقتصادی از طریق اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و قوانین مربوطه.» براساس این خبر، پیش از این فراکسیون گردشگری و صنایع‌دستی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است.

 

منبع خبر: ایسنا