شما اینجا هستید

آبشار نمکی پتاس؛ اولین آبشار نمکی جهان

آبشار نمکی پتاس؛ اولین آبشار نمکی جهان

آبشار نمکی پتاس؛ اولین آبشار نمکی جهان

آبشار نمکی، معروف به آبشار پتاس از جاذبه‌های پرطرفدار استان اصفهان و اولین آبشار نمکی جهان است.

آبشار نمکی پتاس با ارتفاع ۲۵ متر در شمال مجتمع معدنی پتاس در ۴۰ کیلومتری شرق شهرستان خور و بیابانک و در دهکده نمکی توریستی پتاس واقع شده است. این آبشار اولین آبشار نمکی جهان محسوب می‌شود و در جذب گردشگران داخلی و خارجی کاملا موفق بوده است. همچنین در اطراف این آبشار ۶ سوئیت منحصربه‌فرد وجود دارد که کاملا از نمک ساخته شده و هیچ مصالح دیگری در آن‌ها به کار نرفته است؛ جالب است بدانید برای ساخت این سوئیت‌ها هیچ هزینه‌ای هم نشده است.

مطالب مرتبط:

شهرستان خور و بیابانک از جنوب به استان یزد، از شمال به سمنان، از مشرق به خراسان جنوبی و از مغرب به شهرستان نایین، بخش انارک متصل می‌باشد. مرکز شهرستان خور و بیابانک، خور است و واژه‌های اوستایی و قدیمی در گویش‌های مردم محلی به گوش می‌خورد. معنای لغوی خور، آفتاب است و اعتقاد بر این است که روز یازدهم از هر ماه فرشته نگهبان آفتاب و نماینده تمام کارهایی است که در این روز انجام می‌شوند. مساحت شهرستان خور و بیابانک با قرار گرفتن در شرقی‌ترین نقطه اصفهان، حدود ۱۱ هزار کیلومتر مربع می‌باشد. یکی از دلایلی که بیشتر سرمایه‌گذاران و بازرگانان بلیط هواپیما اصفهان را خریداری می‌کنند، بازدید از مجتمع پتاس است. از اهمیت‌های برجسته این شهرستان می‌توان به وجود مجتمع پتاس اشاره کرد که اولین تولید کننده پتاس در ایران است و بزرگ‌ترین ذخایر پتاس خاورمیانه در این مجتمع وجود دارد. در این مجتمع سالانه ۵۰۰۰۰ تن کلرید پتاسیم که به منظور کود شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تولید می‌شود. همچنین، ۳۰۰۰۰۰ تن سدیم کلرید در راستای مصارف خوراکی، دارویی و پتروشیمی، و ۳۰۰۰۰ تن هیدروکسید منیزیم در این مجتمع به تولید می‌رسد.

سالانه تورهای متعدد و متنوع زیادی به شهرستان خور و بیابانک برگزار می‌شوند که ازجمله آن‌ها تورهای گردشگری ژئوتوریسم، معدنی و توریسم سلامت می‌باشد. مجموعه گردشگری این شهرستان وسیع و جذاب است و یکی از زیباترین آن‌ها آبشار و دهکده نمکی است. بازدید از این آبشار و دهکده زیبا گردشگران زیادی را به خرید بلیط هواپیما اصفهان وادار کرده است. زیرا واقعا ارزش دیدن دارند. آبشار نمکی پتاس با ارتفاع ۲۵ متر، در شمال مجتمع معدنی پتاس در خور و بیابانک واقع شده است و در ۴۰۵ کیلومتری شرق اصفهان و در دل کویر مرکزی قرار دارد. این آبشار تنهاترین و یگانه‌ترین نمونه در جهان است و در دهکده نمکی قرار گرفته است. چشم‌اندازهای زیبای دهکده، آبشار، دریاچه‌های شور و معادن نمک ایجاب می‌کنند دوربین عکاسی خود را در این سفر یک لحظه از خود جدا نکنید. زیرا که، مناظر چشم‌گیر زیادی برای ثبت شدن در خاطرات و حتی به اشتراک گذاشتن با دیگران، وجود دارند.

زمان بازدید

زمان بازدید از آبشار نمکی هر روزه از ساعت ۸ تا ۲۲ است و پذیرای مسافران و بازدیدکنندگان است.

دهکده نمکی پتاس

دهکده نمکی پتاس یکی از زیباترین دهکده‌های ایران است و جاذبه‌های جذاب زیادی در این دهکده وجود دارد و گردشگران زیادی بلیط هواپیما اصفهان را برای بازدید از آن‌ها خریداری می‌کنند. از جاذبه‌های این دهکده می‌توان به آبشار نمکی، دریاچه نمک، استخرهای شنا، حمام‌های نمکی، استخرهای تبخیری، امکانات ورزشی و تفریحی و منطقه رصد آسمان را نام برد. در بازدید از این دهکده حوصله‌تان سر نخواهد رفت. با برنامه‌ریزی خوب می‌توانید هر روزتان را با تجربه‌ای جدید رنگین و خاطره‌انگیز کنید. استخرها و حمام‌های نمکی خاصیت درمانی و سلامتی دارند، از این رو، توریسم سلامت روز به روز در دهکده نمکی گسترده‌تر می‌شود. تعداد سوئیت‌های موجود در دهکده ۶ عدد است و هرکدام  ظرفیت ۵ نفر را دارند. ویژگی جالب این سوئیت‌ها، جنس آن‌ها است که تمامی آن‌ها از نمک ساخته شده‌اند.

نمک درمانی

اگر نمک‌درمانی تنها راه درمان بیماری شما است، قطعاً سفر به دهکده نمکی برایتان واجب است. نمک‌درمانی برای اولین بار در یونان باستان به کار گرفته شده بود و سپس از سال ۲۰۰۹ میلادی، به تدریج در آمریکا و اروپا رواج یافت. این سیستم درمانی در همه جای دنیا بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت به طوری که، درصورت نبود معادن نمکی و یا غارهای طبیعی نمکی اتاق‌های مصنوعی نمک برای این منظور توسط بشر ساخته می‌شوند تا روش نمک‌درمانی را در آن‌ها اجرا کنند. میزان املاح و نوع نمک در تمام جاهای مختلف دنیا متفاوت است، اما نمک موجود در معادن پتاس خور و بیابانک با داشتن درصد بالایی از منیزیم، در دنیا بی‌نظیر است و رتبه اول را در سطح جهانی از آن خود کرده است.