شما اینجا هستید

چشمه های آب گرم لاریجان

چشمه های آب گرم لاریجان

چشمه های آب گرم لاریجان

به علت شرایط خاص زمین‌شناختی در دامنه‌های البرز به ویژه اطراف قله دماوند، آب‌های معدنی با خواص مختلف درمانی وجود دارند. روستای آبگرم لاریجان، روستای ییلاقی و خوش آب‌وهوا نزدیک‌ترین روستا به قله دماوند است که چشمه‌های آبگرم آن از دل این کوه می‌جوشند.

چشمه های آب گرم لاریجان

اگر می‌خواهید یک روز به دور از هیاهوی شهر، آرامش محض را بدست بیاورید، چشمه‌های آب گرم لاریجان را از دست ندهید.

چشمه های آب گرم لاریجان

چشمه‌های آب گرم درمانی ایران، این قابلیت را دارند که تسکینی برای دردهای عضلانی، بیماری‌های پوستی و خاصیت‌های ضدقارچی باشند. نکته جالبی و قابل توجهی که در مورد استفاده از چشمه‌های آب گرم درمانی ایران وجود دارد، این است که یک ساعت استراحت در آب ۴۰ درجه با نیم ساعت پیاده‌روی برابر است. این روش برای افرادی که نمی‌توانند تحرک چندانی داشته باشند نیز به کار برده می‌شود.

چشمه های آب گرم لاریجان

قدمت استفاده از روش آب درمانی نیز به هزاران سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد و افراد سرشناسی نظیر افلاطون، ارسطو و بقراط درباره این روش درمانی اطلاعات زیادی را در کتاب‌های خود نوشته‌اند.

آبگرم در نزدیکی شهر رینه لاریجان واقع در استان مازندران و شهستان آمل قرار گرفته است و هر ثانیه هزار لیتر آبدهی دارد، درجه حرارت آن بین ۶۵ تا ۷۰  درجه سانتی‌گراد است. مزه این آب نامطبوع و بوی هیدروژن سولفور دارد و رنگ آن زلال است اما این چشمه دارای املاح بیکربنات منیزیم است که این آب برای درمان بیماریهای جلدی، مفصلی و عفونی مؤثر است.

مطالب مرتبط:

از بناهای معروف روستای آبگرم لاریجان حمام شاه عباسی مربوط به دوره صفوی است. حمام شاه عباسی مربوط به سده ۹ ه. ق. است و در شهرستان آمل، بخش لاریجان، روستای آب گرم واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۳۴۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بهترین زمان سفر به آبگرم لاریجان
تقریبا در تمامی فصل‌ها رفتن به روستای آبگرم لاریجان زیبایی‌های خاص خود را دارد. در هر فصلی می‌توانید به روستای آبگرم لاریجان این روستای زیبا و با صفا سفر کنید. این روستا یکی از روستاهای سردسیر می باشد و اگه مشکل برف در مسیر نداشته باشید، زمستان هم رفتن به آبگرم لاریجان خیلی لذت‌بخش و خالی از لطف نیست.

برای بهره بردن از آب گرم چشمه معدنی رینه لاریجان تأسیساتی مجهز به حوضچه‌های جکوزی و واحدهای اقامتی تأسیس شده‌اند که برای اسکان به صورت خانوادگی و تفریح نیم روزه هم علاوه بر اسکان شبانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چشمه های آب گرم لاریجان

مسیر دسترسی به روستای آبگرم لاریجان

جاده دسترسی به آبگرم لاریجان پس از طی ۷۰ کیلومتر در مسیر توریستی هراز که شهر آمل را به تهران متصل می‌کند در محل گزنک بخش لاریجان از راه اصلی جدا شده و به سمت غرب در مسیر کوهستانی و آسفالت ادامه یافته و پس از عبور از روستای ییلاقی گزانه به آبگرم می‌رسد.

حدود ۷۸ تا ۸۰ کیلومتر که از تهران توی مسیر جاده هراز فاصله گرفتید، تابلوی انحرافی روستا را می‌بینید. شاید بهترین نشانه، رستوران سالاری باشد. مسیر انحرافی روستا دقیقا از کنار این رستوران جدا می‌شود. از کنار جاده اصلی تا روستای آبگرم دو روستای دیگه هم هست: رینه و نیاک. باید این دو را رد کنید. راه روستا کمی باریک و پیچ در پیچ و کوهستانی است و تقریبا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد که این مسیر را طی کنید.