شما اینجا هستید

سد لار؛ سدی خاکی در جوار دماوند باشکوه

سد لار؛ سدی خاکی در جوار دماوند باشکوه

سد لار؛ سدی خاکی در جوار دماوند باشکوه

سد لار، سدی خاکی با هسته رسی واقع در دهستان بالا لاریجان بخش لاریجان شهرستان آمل است. این سد یکی از سدهای خاکی تأمین‌کننده آب آشامیدنی حوالی تهران و تأمین‌کننده آب مورد نیاز آبیاری‌های کشاورزی منطقه است. این سد در پارک ملی حفاظت شده لار در ۷۵ کیلومتری شمال شرق تهران و ۱۰۰ کیلومتری آمل قرار دارد.

مطالعات احداث این سد از سال ۱۳۳۰ آغاز شد و در نهایت در سال ۱۳۶۱ گشایش یافت. سطح حوزه آبریز این سد بالغ بر مساحت ۶۷۵ کیلومتر مربع می‌باشد و متوسط جریان آب سالانه ۴۸۱ میلیون متر مکعب دارد.

این سد به منظور تأمین آب کشاورزی، آب شرب و انتقال آب این سد به نیروگاه کلان و سد لتیان، جهت استفاده در نیروگاه‌های منطقه برای تولید متوسط سالانه ۱۵۰ هزار مگاوات ساعت انرژی برق-آبی استفاده می‌شود. بر روی این سد نیروگاهی وجود ندارد. بودجه برآورد شده برای ساخت سد، دویست میلیون دلار بود.

سد لار؛ سدی خاکی در جوار دماوند باشکوه

دریاچه سد لار به دلیل نزدیکی به کوه دماوند و واقع بودن در منطقه دشت لار به یکی از گردشگاه‌های استان مازندران تبدیل شده است که در سال‌های اخیر به عنوان مراکز پرورش ماهی قزل‌آلا و ماهی‌گیری و همچنین ورزش‌هایی چون اسکی روی آب از آن استفاده می‌شود.

اطراف این دریاچه در ماه اردیبهشت مملو از شقایق می‌شود که بر زیبایی‌های این منطقه می‌افزاید. این منطقه با داشتن زیبایی‌های طبیعی بی‌شماری نظیر قله‌ها و ارتفاعات مختلف، چشمه‌سارها، آبشارهای فراوان با آب گوارا، دریاچه، گیاهان دارویی و انواع حیوانات وحشی دارای شهرتی وصف‌ناپذیر است که در فصل تابستان به علت آب و هوای خوبش گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند. هر چند در فصل پاییز هم نمی‌توان از زیبایی‌های این منطقه غافل شد.

آدرس: استان مازندران، آمل، ۱۳ کیلومتری پلور

مطالب مرتبط: