شما اینجا هستید

تالاب انزلی؛ زیستگاه با اهمیت برای پرندگان

تالاب انزلی؛ زیستگاه با اهمیت برای پرندگان

تالاب انزلی؛ زیستگاه با اهمیت برای پرندگان

تالاب انزلی یا مرداب انزلی، با مساحتی در حدود ۲۰ هزار هکتار در شمال ایران، واقع در استان گیلان قرار دارد.

مرداب انزلی از جالب‌ترین و بزرگترین زیستگاه‌های طبیعی جانواران ایران محسوب می‌شود و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگانی است که از سوی کشورهای همسایه شمالی به ایران می‌آیند.

سازمان بین‌المللی حیات پرندگان این تالاب را به عنوان زیستگاه با اهمیت برای پرندگان تشخیص داده است. این تالاب به دلیل موقعیت جغرافیایی از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ‌یک از تالاب‌های ایران قابل مقایسه نیست. 

تالاب انزلی چندین جزیره را در خود جای داده است. این تالاب جزو تالاب‌های طبیعی و آب شیرین کشور بوده و دارای ۱۱ رود اصلی و ۳۰ رود فرعی است که پس از آبیاری مزارع و شالیزارها به همراه جریان‌های سطحی حوزه آبریز تالاب به آن وارد می‌شوند.

حداکثر عمق آب تالاب در بهار و در نواحی غربی تالاب به ۵/۲ متر می‌رسد که به دلیل نوسان‌های سطح آب دریای خزر، این مقدار متغیر است. این تالاب، به واسطه گیاهان، جانوران و مورفولوژی و شکل بستر ارتباط با دریا و رژیم رودها دارای محیط زیستی ویژه است.

معروف‌ترین گیاه تالاب انزلی که شهرت جهانی دارد «لاله تالابی» است که تالاب را به این دلیل تالاب لاله مردابی می‌خوانند. بخاطر وجود این گیاهان، این تالاب به مرداب گل لاله نیز مشهور است. لاله مردابی یا لوتوس، گیاهی دارای برگ‌های مدور و قلبی شکل و بسیار بزرگ است که از آب بیرون می آید و به رنگ سبز متمایل به آبی با گل‌های درشت دارای گلبرگ‌های صورتی ضخیم و متعدد دیده می‌شود.

بسیاری، این گل را با نیلوفر آبی اشتباه می‌گیرند؛ اما با کمی توجه به ظاهر آنها می‌توان متوجه تفاوت‌های آن‌ها شد.

اگر از اواخر بهار تا اواخر تابستان تالاب انزلی را برای سفر انتخاب کنید، می‌توانید گل لاله مردابی را که در این فصل میهمان تالاب می‌شود، نظاره کنید.

تفریحات:

۱. قایق‌سواری در تالاب انزلی

در حاشیه تالاب انزلی می‌توانید سوار بر قایق ها شوید، لحظات هیجان‌انگیزی برای خود رقم بزنید و ورزشی متفاوت را تجربه کنید. در قسمت‌های مختلفی از بندرانزلی می‌توانید با پرداخت هزینه، سوار بر قایق شوید و به میان آب بروید و تکه تکه آن را خودتان کشف کنید.

از تفریحات دیگری که این روزها طرفداران زیادی دارد، ماهیگیری است. در تالاب و رودخانه‌های انزلی می‌توانید در سکوت و آرامش ماهی‌گیری را تجربه کنید و لذت ببرید. البته امکان اجاره وسایل را در این مکان ندارید و باید وسایل مورد نیاز را با خودتان ببرید و دست به کار شوید.

۲. ماهی‌گیری

شما می‌توانید لذت ماهی‌گیری را نیز در این تالاب تجربه کنید. فقط حواستان به فصل مناسب ماهی‌گیری باشد تا حیات جانداران را به خطر نیندازید. در این مورد می‌توانید از راهنمایی‌های محلی‌ها بهره بگیرید.

۳. بازدید از پناهگاه حیات وحش سلکه

جذابیت‌های تالاب انزلی تنها به گشت و گذار با قایق ختم نمی‌شود و می‌توان اماکن مختلفی همچون پناهگاه حیات وحش سلکه را هم در آن دید. سلکه یکی از مناطق تالابی با ارزش شمال کشور است که سالانه پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر می‌شود و از معدود تالاب‌هایی است که عروس غاز و قو و حتی غاز پاکوتاه را میزبانی می‌کند.

مسیر دسترسی:
برای رفتن به تالاب انزلی باید راهی بندرانزلی شوید. این بندر از طریق جاده رشت- انزلی و رضوانشهر- انزلی قابل دسترسی است. در این شهر به راحتی می‌توانید سراغ قایق‌هایی را بگیرید که شما را به تالاب می‌برند.