شما اینجا هستید

سهم ۲۵/۵ درصدی تلفات در مصرف آب

بازسازی۷هزار کیلومتری خطوط آب در سال

سهم ۲۵/۵ درصدی تلفات در مصرف آب

میزان تلفات واقعی شبکه توزیع آب کشور ۱۳.۴، تلفات ظاهری ۱۰.۴ درصد و میزان مصارف مجاز بدون درآمد، ۱.۷ درصد است.

به گزارش خانه آب ایران، شاهین پاکروح، معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب کشور در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به اینکه میزان هدررفت آب در کل کشور چه میزان بوده و این میزان چه تاثیری بر شرایط آبی کشور دارد، گفت: هدررفت آب در شبکه توزیع کشور از دو بخش هدررفت واقعی که ناشی از فرسودگی شبکه آب است و هدررفت ظاهری که به عدم دقت دستگاه های اندازه گیری و انشعابات غیرمجاز تقسیم می شود. به این ترتیب باید گفت تلفات آب کل کشور ۲۵.۵ درصد است.

به گفته وی، میزان تلفات واقعی شبکه توزیع آب کشور را ۱۳.۴، تلفات ظاهری را ۱۰.۴ درصد و میزان مصارف مجاز بدون درآمد را ۱.۷ درصد است.

این مقام مسئول ادامه داد: میزان تلفات کل کشور مربوط به تلفات واقعی نمی شود که البته برای کاهش این میزان نیز، برنامه ریزی هایی داریم؛ به این ترتیب که بر اساس اعتباراتی که در اختیار ما قرار می گیرد، سالانه ۶ تا ۷ هزار کیلومتر از شبکه توزیع کشور را بازسازی می کنیم؛ به موازات این، کنتورهای فرسوده را تعویض و انشعابات غیرمجاز را مسدود می کنیم.

پاکروح با اشاره به اینکه طبق برنامه ای که برای کاهش تلفات شبکه انتقال آب داریم سالانه نیم درصد از این میزان باید کاسته شود، افزود: به طور کلی کاهش تلفات آب کشور به خودی خود در کاهش مصرف تاثیر گذار است، اما باید در نظر داشت که اقتصاد آب، اقتصاد ضعیفی است و تا زمانی که سهم هزینه کرد آب در سبد هزینه خانوار سهم اندکی را به خود اختصاص می دهد، تاثیر کاهش میزان تلفات به طور چشمگیری در میزان صرفه جویی مصرف دیده نمی شود.

 

منبع خبر

اشتراک در: