شما اینجا هستید

در حوضه های آبریز مشترک، همه هم‌سرنوشت هستیم

وزیر نیرو در اولین نشست خبری

در حوضه های آبریز مشترک، همه هم‌سرنوشت هستیم

وزیر نیرو از تشکیل کمیته آب در وزارت امور خارجه و همچنین ارائه برنامه تفصیلی در خصوص آب های مرزی در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش خانه آب ایران رضا اردکانیان در اولین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه حوضه آبریز مشترک در دنیا زیاد داریم، گفت: در این حوضه های آبریز مشترک همه هم‌سرنوشت هستیم پس موفقیت در حوضه های آبریز مشترک مستلزم این است که ما در حوضه‌های آبریز داخلی این تمرین را کرده باشیم که می توانیم در کنار هم کار کنیم. در ارتباط با همسایه شرقی(افغانستان) یک کمیته آبی تشکیل شده است چرا که حفظ حیات مسکون در مرزهای شرقی برای ما اولویت است و به هر شکل ممکن آب مورد نیاز این مناطق را تامین خواهیم کرد.

اردکانیان با اشاره به اینکه همکاری خوبی در سطح دولت بین دستگاه‌های مرتبط با آب وجود دارد، اظهار داشت: از سرفصل‌های برنامه ها به مجلس شورای اسلامی ارتقای سطح مفاهمه بین دستگاه‌ها در داخل مجموعه دولت با سایر قوا و مصرف‌کنندگان، مجموعه‌های مردم نهاد و جامعه رسانه‌ای است که جزو اقتضائات و از الزامات مدیریت تقاضا است. وی ادامه داد: بجز مکانیزم قانونی شورای عالی آب که با حضور معاون اول رئیس جمهوری تشکیل جلسه می‌دهد و هماهنگی در سیاست گذاری صورت می‌گیرد با درخواست اینجانب و موافقت وزیرجهاد کشاورزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست جلسات منظمی را با عنوان مجموعه دست اندرکار تأمین و عرضه و مصرف آب برگزار می‌کنیم تا سوء تفاهمات ناشی از کم ارتباطی در این صنعت برطرف و منجر به چارچوبی برای تدوین تعدادی پروژه‌های نمونه و پایلوت در کشور شود. اردکانیان در ادامه گفت: هر چهار مسئول، گزارش مشترکی را به رئیس جمهور ارائه کردیم و درصدد هستیم در تک تک استان‌ها و مجموعه‌های آبریز کشور، این پروژه‌ها با حمایت و پشتیبانی و مدیریت استانداران هر استان عملیاتی شود که به محض شروع هریک از این پروژه‌ها اطلاعات تفصیلی در اختیار مردم و رسانه‌ها قرار گیرد. وی با اشاره به اینکه دوران مدیریت تقاضا را در پیش رو داریم و بحث عرضه محدود است گفت: لذا تلاش می‌کنیم تا به بحث مدیریت مصرف و تقاضا بیشتر بپردازیم تا با توجه به اینکه سال‌های خشکی را تجربه می‌کنیم، به سلامت از این سال‌ها گذر کنیم.

ایران با خشکسالی عجین شده

اردکانیان با اشاره به اینکه ایران با خشکسالی عجین شده است گفت: سعی کنیم به لحاظ فرهنگی نیز کمتر از عبارت مقابله با خشکسالی استفاده کنیم و خود را با این عبارت وفق دهیم و خشکسالی را جزو برنامه‌های طبیعی بدانیم و برنامه‌های سازگاری با خشکسالی را در بخش‌های مختلف اجرایی کنیم. وزیر نیرو در خصوص طرح انتقال آب خلیج فارس به کرمان گفت: سال ها قبل توافق نامه آن بین شرکت های خصوصی و وزارت نیرو امضا شده و وزارت نیرو در خواست کرده برای تامین آب شرب مناطقی از هرمزگان و شهرهای کوچکی در مسیر خلیج فارس به منطقه گل گهر و چادرملو چنان که بخش خصوصی سرمایه گذاری و این طرح اجرا شود، بخشی از آن را به صورت خرید تضمینی خریداری کند. وی ادامه داد:استفاده از آب‌های ژرف پروژه مطالعاتی است و نفس مطالعه آن یک کار موجه است. بعضا با درخواست‌هایی حتی از ناحیه استانداران مواجه می شویم، ولی تا نتیجه طرح مطالعاتی که در سیستان و بلوچستان در حال انجام است مشخص نشود این موضوع عملیاتی نخواهد شد.

باید به سمت اصلاح قیمت آب و برق حرکت کنیم

اردکانیان در پاسخ به این سؤال که روز گذشته مجلس مصوباتی در خصوص آب و برق داشته آیا این به معنای افزایش قیمت است گفت: بند ج تبصره ۶ بودجه ۹۷ که دیروز به تصویب مجلسی ها رسید در حقیقت بحث عوارض آب بهای شهری است که قرار است عواید آن به آبرسانی ۲ هزار روستا و اصلاح شبکه آب ۵۰۰ روستا هزینه شود. وی ادامه داد:بند ح تبصره ۶ نیز عوارض مشابه ای است که برای حمایت از صنعت برق کشور به تصویب رسیده است. اردکانیان خاطر نشان کرد: به هر حال این مصوبات به معنی افزایش قیمت نیست اما باید اذعان کرد که باید به سمت اصلاح قیمت آب و برق حرکت کنیم. وی افزود: در چهار دهه گذشته در سال 57 تقریباً ظرفیت تولید نیروگاهی کشور 7 هزار و 24 مگاوات بوده که تماماً توسط نیروگاه‌های کلید در دست بوسیله پیمانکارن خارجی ساخته شده بود، اذعان داشت: امروزه به سطحی رسیده‌ایم که قدرت اول منطقه در تولید برق هستیم و با تمام کشورهایی که مرز خاکی داریم دارای مراودات برقی هستیم. وزیر نیرو اضافه کرد: در بخش تجدید پذیر ها نیز تا کنون 450 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر به بهره برداری رسیده و 700 مگاولت نیز در حال احداث است که تا پایان برنامه ششم توسعه این میزان به 5 هزار مگاوات خواهد رسید که تحول عظیمی در این بخش خواهد بود. وی خاطر نشان کرد: در بخش آب شهری نیز از وضعیت کمی و کیفی مطلوبی برخوردار هستیم و 99.4 درصد جمعیت شهری هم اکنون تحت پوشش شبکه‌های آب سالم و بهداشتی قرار دارند که در سال 57 با توجه به جمعیت کم آن زمان فقط 74 درصد مردم تحت پوشش بودند. اردکانیان اضافه کرد: در بخش آب روستایی نیز دولت یازدهم توجه خاصی به این بخش نشان داد که امروزه شاهد تحت پوشش بودن 81.5 درصد جمعیت روستایی از این نعمت هستیم که با توجه به اینکه تأمین اعتبار برای پروژه‌های آبرسانی روستایی در سال 97 نیز از محل صندوق توسعه ملی مد نظر قرار گرفته است، این میزان افزایش خواهد یافت. اردکانیان تصریح کرد: در بخش فاضلاب با توجه به اینکه دیر آغاز کردیم ولی در زمان حاضر با سرعت خوبی در حال پیشروی هستیم به طوری که در سال 57 فقط 8.5 درصد جمعیت شهری تحت پوشش سامانه‌های فاضلاب بوده‌اند، امروزه این رقم تا 48 درصد رشد داشته و مردم از سامانه‌های بهداشتی و اقتصادی بهره مند هستند. وزیر نیرو با اشاره به اینکه از محل آب‌های مصرفی شهری و روستایی که بیش از 6.5 میلیارد متر مکعب است 4.3 میلیارد متر مکعب پساب حاصل می‌شود و پساب در مناطق خشک و نیمه خشک مطمئن‌ترین منبع تأمین آب برای واحدهای مختلف از جمله صنعت است، افزود: ما در زمان حاضر قادر هستیم فقط 1.2 میلیارد متر مکعب آن را جمع آوری و استفاده کنیم که استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی در دستور کار قرار دارد تا بتوانیم این میزان را افزایش دهیم.

فعال کردن بازار آب و تهیه طرح آمایش آب محور از برنامه‌های جدی دولت دوازدهم خواهد بود

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد دلایل توفیق نیافتن طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، گفت: در بخش آب‌های زیرزمینی نیازمند یک سیستم به هم پیوسته مدیریت منابع آب هستیم. اردکانیان محدودیت منابع مالی را یکی از چالش‌های اصلی این طرح ذکر کرد و گفت: با این حال در قالب طرح‌های مشترک به این نتیجه رسیده ایم که برخی از دشت‌های کشور را به صورت آزمایشی انتخاب و به همراه وزارت جهاد کشاورزی به موضوع تعادل بخشی بپردازیم تا براساس مقایسه منابع مالی مورد نیاز، زمان اختصاص داده شده و نتیجه کار، به یک راه حل عمومی تر در سطح کشور برسیم.
وی اضافه کرد: استفاده از پساب‌، تعادل بخشی منابع زیرزمینی، تفویض اختیارات لازم به استانداران، کاهش آب به حساب نیامده، فعال کردن بازار آب و تهیه طرح آمایش آب محور از برنامه‌های جدی ما در دولت دوازدهم خواهد بود.
وزیر نیرو ادامه داد: در زمینه طرح تعادل بخشی در قالب طرح‌های مشترک با وزارت جهاد کشاورزی و دیگر سازمان‌های ذینفع به این نتیجه رسیده‌ایم که برخی از دشت‌های کشور را به صورت پایلوت انتخاب و به بحث تعادل‌بخشی در این دشت‌ها بپردازیم و براساس مقایسه منابع مالی مورد نیاز زمان اختصاص داده شده و نتیجه کار به یک راهکار عمومی در سطح کشور برسیم .