شما اینجا هستید

محیط‌زیست را با قوانین اشتباه نابود کرده‌ایم

عیسی کلانتری در همایش روز جهانی تالاب‌ها از ضوابط غلط در حوزه محیط زیست انتقاد کرد

محیط‌زیست را با قوانین اشتباه نابود کرده‌ایم

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست: ما محیط‌زیست را با قوانین اشتباه نابود کرده‌ایم. تالاب‌های ما به خاطر سیاست‌های غلط تخریب شدند.

 به گزارش خانه آب ایران به نقل از شهروند دیروز در مراسم روز جهانی تالاب‌ها که در رامسر برگزار شد، دست‌اندرکاران محیط‌زیست ایران علاوه بر ذکر مصیبت برای تالاب‌ها، خشکیدن آنها و نبود آب برای نجاتشان، حرف‌های تازه‌ای هم زدند؛ ازجمله رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست که از طرح تازه دانشگاه صنعتی اصفهان برای استفاده از نانوتکنولوژی در احیای تالاب‌ها خبر داد.
عیسی کلانتری، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست که به مناسبت این روز و البته برای شرکت در افتتاحیه چند برنامه صنعتی راهی شمال کشور شده بود، در همایش روز جهانی تالاب‌ها مشکل اصلی محیط‌زیست را قوانین و سیاست‌های ‌متضادی دانست که بر آن تحمیل شده و گفت: «ما محیط‌زیست را با قوانین اشتباه نابود کرده‌ایم.»
او با گفتن این جملات ادامه داد: «اگر دلسوزان، فعالان و سمن‌های محیط‌زیست همراهی و همکاری نکنند، قوانین محیط‌زیست را نابود خواهند کرد. تالاب‌های ما پس از انقلاب به خاطر سیاست‌های غلط تخریب شدند. شعار استقلال آزادی را در رفتار با طبیعت کامل اجرا و طبیعت را نابود کردیم.»
کلانتری با بیان این‌که با توجه به کمبود آب پیشنهاد ممنوعیت توسعه فضای سبز در کلانشهرها را ارایه کردیم، گفت: «ادامه رفتارهای غیرمحیط‌زیستی فعلی یعنی نابودی محیط‌زیست کشور. با توسعه بی‌برنامه کشاورزی حق‌آبه‌های محیط‌زیست تخصیص داده نمی‌شود. برای حفظ کشور باید به یک‌سری مسائل نه گفت.» معاون رئیس‌جمهوری با این گفته‌ها از قانع‌شدن وزیر کشاورزی درباره مشکل کمبود آب گفت و لزوم این‌که باید در این‌باره به مردم اطلاعات شفاف داد.
او از سوی دیگر علل مدیریتی را در وضع تالاب‌ها موثر دانست: «به علت‌های گوناگون مدیریتی آثار کمی از تالاب‌های کشور باقی مانده است اما با وجود این دولت تمام تلاش خود را برای احیای آنها انجام می‌دهد.»
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست سپس از طرح تازه دانشگاه صنعتی اصفهان برای احیای تالاب‌ها خبر داد: «در این طرح، با استفاده از فناوری نانو، تالاب‌ها به‌سرعت تخلیه و احیا می‌شود و به گفته مسئولان احتمال موفقیت آن ٩٠‌درصد است که در این صورت می‌توان تالاب‌ها را از طریق نانو‌تکنولوژی احیا کرد. مراحل تحقیقاتی طرح دانشگاه صنعتی اصفهان از فروردین ماه سال ١٣٩٧ به‌ مدت ٤ ماه آغاز می‌شود و در صورت موفقیت‌آمیز نبودن آن باید از روش‌های مکانیکی برای احیای تالاب‌ها استفاده کنیم.» به گفته او هماهنگی لازم با سازمان برنامه و بودجه انجام شده تا در صورت موفقیت طرح دانشگاه صنعتی اصفهان منابع مالی لازم برای اجرای آن تأمین شود.»

منبع خبر

اشتراک در: