شما اینجا هستید

کاهش استحصال آب باید اولویت دولت باشد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

کاهش استحصال آب باید اولویت دولت باشد

کلانتری با اشاره به این که اگر افزایش بهره وری منجر به کاهش مصرف آب در کشور نشود، دیگر فایده ای ندارد، گفت: کاهش استحصال آب باید اولویت دولت‌ها باشد و اگر این اتفاق رخ ندهد فاتحه کشور خوانده شده زیرا بدنه کشور از نظر اکولوژیکی ضعیف شده است.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از روزنامه اطلاعات، عیسی کلانتری درباره رویکرد وزارت جهاد کشاورزی در دولت دوازدهم گفت: معضلی که روز به روز حادتر می شود، مساله کمبود آب است و دولت و بعد از آن وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو باید مصرف آب را کاهش دهند.
وی با بیان این که به بهانه تولید گوشت فشار دام بر مراتع زیاد و پوشش گیاهی کشور ضعیف شده است، افزود: این مساله دهها سال طول کشیده و یک شبه اتفاق نیفتاده است. طبیعت ایران را در ۴۰سال گذشته به دلایل غلط افزایش تولید،ضعیف کردیم که همه این موارد ناشی از مدیریت غلط و ناصحیح بر منابع اتفاق افتاده است؛ از این رو دیگر نباید اجازه دهیم به بهانه تولید اندکی گوشت بیشتر پوشش گیاهی کشور نابود شود. دیگر نباید به منابع ایران آسیب بزنیم. ۸۰میلیون ایرانی باید دست به دست هم دهند تا طبیعت ایران نجات یابد و این کار یکی دو نفر نیست، البته اگر قابل نجات باشد.
کلانتری درباره این که آیا با خسارات وارد شده به طبیعت کشور امیدی به نجات است، تصریح کرد: نظر دادن در این باره خیلی سخت است. در مواقعی هم شاید دیگر امیدی به احیا نیست. وقتی اراضی نشست می کند، دیگر علاج پذیر نیست. وقتی جنگل چند ۱۰ساله بلوط زاگرس از بین رفت دیگر قابل احیا نیست؛ حقیقت این است که ما به سوی توسعه پایدار حرکت نکردیم و حقوق نسل‌های بعد را در نفت پیش خور کردیم و منابع طبیعی را از بین بردیم. وزیر اسبق کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه با حذف وزارت بازرگانی دولت اطلاع کمی از نحوه زندگی مردم دارد، گفت: در حقیقت سازمان حمایت از مصرف کنندگان هم وجود جدی ندارد که اطلاعات کافی را در اختیار شورای اقتصاد قرار دهد.
کلانتری در پاسخ به این که اصلی ترین دلیل نابسامانی‌ بازار کالاهای اساسی در چهار سال گذشته چه بوده است، گفت: ما در زمینه تنظیم بازار کالاهایی که هم تولید داریم هم واردات، نباید مشکلی داشته باشیم. با توجه به این که عمده این کالا هم فساد ناپذیر هستند. تنظیم بازار درباره کالاهای فسادپذیر دشوار است، به خصوص که دولت هم در این زمینه ابزاری در اختیار ندارد؛ از جمله محصولاتی مانند سبزی، صیفی و میوه‌جات که تنظیم بازار این محصولات بستگی به عرضه و تقاضا دارد ضمن اینکه وارداتی هم ندارد.
وی افزود: مثلا محصولاتی مانند گیلاس، پیاز، گوجه فرنگی و غیره واردات ندارند و چون فساد پذیر هستند، بنابراین تنظیم بازارشان کمی سخت تر می شود؛ اما درباره کالاهایی مثل شکر، گوشت قرمز، برنج و غیره اینگونه نیست. چون هم واردات انجام می شود هم فساد پذیری آنها زیاد نیست و به اندازه کافی انبار و سردخانه برای نگهداری این کالاها وجود دارد.
وی افزود: با ارائه یک سری اطلاعات صحیح به راحتی می توانیم بحث عرضه و تقاضا را در این زمینه متعادل کنیم؛ باید جلوی دلال بازی را در زمینه کالاهای فساد ناپذیر بگیریم. چون مقابله با دلال بازی در این زمینه بسیار راحت تر انجام می شود تا در زمینه کالاهای فسادپذیر؛ بنابراین فکر می کنم اگر هم نقصی در زمینه تنظیم کالاهای فساد ناپذیر وجود دارد، نقص مدیریتی است.
کلانتری درباره تنظیم بازار محصولات کشاورزی توسط وزارت جهاد کشاورزی، خاطرنشان کرد: وزارت کشاورزی به دلیل این که کشش حمایت از تولید را دارد و دلالان هم از مساله نهایت سوءاستفاده را می کنند، موفق نبوده است؛ صحیح هم نیست که ما تنظیم بازار را به دست نهادی بسپاریم که تولیدکننده و حامی تولیدکنندگان است.
به گفته وزیر اسبق کشاورزی، وزارت صنعت هم چنین قابلیتی ندارد که تنظیم بازار انجام دهد؛ بنابراین مصرف کننده الان در دولت حامی ندارد. یعنی کسی که دغدغه او افزایش قیمت باشد. به همین دلیل خلاء وجود وزارت بازرگانی احساس می‌شود؛ قبلا شورای اقتصاد در این زمینه دخالت می کرد، اما الان از مصرف کننده گزارشی به شورای اقتصاد نمی رسد و به نظرم اکنون دولت با خلاء اطلاعاتی برای تصمیم گیری مواجه است، چون وزارت بازرگانی وجود ندارد و در حقیقت سازمان حمایت از مصرف کنندگانی هم وجود جدی ندارد که اطلاعات کافی را در اختیار در شورای اقتصاد قرار دهد. وی تصریح کرد: البته این به نفع تولیدکنندگان هم نیست که قیمت‌ها بی رویه افزایش یابد، آنان در مقطع کوتاهی سود ببرند و در یک مدت زمان طولانی از عواقب آن متضرر شوند؛ در جهان سومی که نابرابری‌های اقتصادی روز به روز بیشتر می شود، صدای مصرف کنندگان به جایی نمی رسد و دست واسطه و دلالان روز به روز بالاتر می رود، حذف وزارت بازرگانی به نفع مردم نبود.
وی گفت: اصلا نیازی به بررسی نیست، این وزارتخانه قبلا بود، الان هم باید باشد، در شرایطی که نیست، اوضاع بدتر از زمانی است که وجود داشت؛ بنابراین بررسی کردن این موضوع تلف کردن وقت است؛ با حذف وزارت بازرگانی دولت اطلاع کمی از نحوه زندگی مردم دارد.
کلانتری در زمینه نابسامانی قیمت گوشت قرمز و برنج در سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: بحث عرضه در این میان مطرح است، به عنوان مثال وقتی در روز باید هزارتن گوشت توزیع شود تا بازار تنظیم شود، ۱۰۰تن توزیع می شود. ۱۰۰ تن که نمی‌تواند بازار را تنظیم کند؛ این تلاش‌ها به نظرم واقعی و جدی نیست. این کالاهای فساد ناپذیر زمانی با افزایش کاذب قیمت مواجه می شوند که عرضه‌ای وجود نداشته باشد. ممکن است کالاها در انبار باشند اما به بازار عرضه نشوند و قیمت‌ها بالا برود.

 

منبع

اشتراک در: