شما اینجا هستید

گرم شدن هوای زمین تغییر ناگهانی و چشمگیری در قطب شمال ایجاد کرده است

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید؛

گرم شدن هوای زمین تغییر ناگهانی و چشمگیری در قطب شمال ایجاد کرده است

خواندن 5 دقیقه
کارشناسان هشدار می‌دهند که کل جهان در حال حرکت به سمت یک بحران آب و هوایی است، اما حاشیه اقیانوس منجمد شمالی هم اکنون از این اثرات متاثر شده است.

به‌گزارش خانه آب ایران و به‌نقل از پایگاه اینترنتی دیلی میل، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که منطقه قطب شمال از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ تحت «تغییر ناگهانی و چشمگیری» قرار گرفته است که کارشناسان هراس دارند، این تغییرات غیرقابل برگشت و نشانه ای از بروز اتفاقی باشد که قرار است در آینده رخ دهد.
محققان در این مطالعه داده های مربوط به دمای آب، سطوح یخ سطح دریاها و الگوهای حیات وحش را در دو منطقه در « دریای برینگ» و «دریای چوکچی» که هر دو میان «آلاسکا» و «روسیه» قرار دارند، بررسی کردند.
پژوهشگران نتیجه گرفتند که قطب شمال با سرعت بیشتری نسبت به سایر نقاط جهان در حال گرم شدن است که این موضوع به باقی ماندن یخ‌های دریایی کمتر و ذوب شدن زودهنگام برف و ذوب شدن لایه منجمد دائمی زمین منجر شده است.
این مطالعه همچنین نشان داد که در نتیجه این تغییرات زیست محیطی، نهنگ ها به سمت جنوب مهاجرت نمی‌کنند، خوک های دریایی در این منطقه زاد و لد نمی‌کنند و سایر حیوانات دریایی نیز به تعداد زیاد جان خود را از دست می‌دهند.
محققان میزان تغییر مشاهده شده در مدت زمان این مطالعه را شوک آور اعلام کردند و گفتند: یکی از یافته‌های اصلی این مطالعه این بود که آب های نزدیک به بستر دریا که معمولا در طول سال یخ زده باقی می‌مانند، بخش‌هایی از آن در فاصله زمانی میان سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸، گرم شده بودند. همچنین یخ زدگی آب دریا که معمولا هر پاییز آغاز می‌شود، در ژانویه و یا حتی برخی اوقات در فوریه یا وجود نداشت و یا کمتر از حد متوسط بود.
محققان متوجه شدند که عقب‌نشینی یخ بهاری در چند سال گذشته زودتر از حد معمول رخ داده بود. همچنین این مطالعه نشان داد که نبود یخ و دمای هوای گرم به اندازه قابل توجهی بر حیات وحشی که این منطقه را خانه خود می‌دانند، تاثیر گذاشته است بطوریکه جمعیت «روغن ماهی های اطلسی» در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ فراوان تر بود.
همچنین شمار ماهی های «سالمون صورتی» به اندازه قابل توجهی در دریای برینگ در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت و نهنگ های قطبی که معمولا در طول ماه های سرد به جنوب می‌روند، در طول سال از جای خود حرکت نکردند.
از سوی دیگر خوک های دریایی که از این منطقه برای زاد و ولد خود استفاده می‌کردند، غایب بودند و گزارش شد که شمار زیادی از آن‌ها در سواحل دریای برینگ و چوکچی مرده‌اند.

 

منبع خبر