شما اینجا هستید

از غبارهای ماه، آب تولید می‌شود

از غبارهای ماه، آب تولید می‌شود

خواندن 5 دقیقه
محققان در تلاش هستند تا از غبارهای ماه که سال‌ها پیش به زمین بازگردانده شده، آب تولید کنند تا در مأموریت‌های طولانی مدت خودکفا باشند.

به‌گزارش خانه آب ایران و به‌نقل از دیلی‌میل، پس از انجام ماموریت آپولو ۱۱ که طی آن انسان برای اولین بار روی کره ماه قدم گذاشت، نمونه‌هایی از ماه به زمین بازگردانده شد و حالا دو تن از محققان در تلاش هستند تا با بررسی غبار ماه به تولید آب فکر کنند.
این غبار که توسط نیل آرمسترانگ به زمین بازگشته قرار است مورد بررسی قرار بگیرد که آیا قابل تبدیل به آب و همچنین سوخت و آجر هست یا خیر.
کارشناسان در حال مطالعه گرد و غبار ماه هستند؛ آنها در تلاش هستند تا با افزودن هیدروژن، از اکسیژن موجود در غبار ماه استفاده کنند تا آب تشکیل شود.
این پژوهش جدید توسط دو تن از دانشمندان حوزه سیاره‌شناسی دانشگاه آزاد انگلیس با نام‌های ماهشآناند و هانا سارجنت در حال انجام است.
محققان باور دارند، تولید آب روی ماه باعث می‌شود که پایگاه‌های قمری خودکفا شوند و مأموریت‌ها روند سریع‌تری به خود بگیرند.
آب همچنین یک ماده اساسی در سوخت موشک است که برای کشف بیشتر فضا مورد نیاز است.
سارجانت، یکی از محققان این پژوهش به بی بی سی گفت: «آب یکی از منابع بسیار مهم ما برای اکتشافات فضا است. نه فقط برای نیازهای حیات بشر، بلکه برای ایجاد سوخت موشک نیز به آب احتیاج خواهیم داشت».
تولید آب، چه از ذخایر منجمد در قطب‌های قمری و چه از غبارها، نخستین قدم برای انجام مأموریت‌های کاوش طولانی‌مدت در فضا خواهد بود.
برخی از نمونه‌های ریز گرد و غبار ماه که دانشمندان با آنها کار می‌کنند توسط نیل آرمسترانگ در مأموریت آپولو ۱۱ ناسا در سال ۱۹۶۹ جمع آوری شده و به همین دلیل منبع با ارزشی است.
محققان امیدوارند که طی یک برنامه زمانی ۵ ساله، با کمک آژانس فضایی اروپا و کارشناسان روسیه، آزمایشات تولید آب در قطب جنوب خود ماه انجام شود.

 

منبع خبر