شما اینجا هستید

رونمایی از 3 پروژه فناورانه بخش آب، در موسسه تحقیقات آب

رونمایی از 3 پروژه فناورانه بخش آب، در موسسه تحقیقات آب

خواندن 3 دقیقه
موسسه تحقیقات آب، از 3 پروژه فناورانه بخش آب رونمایی کرد.

به‌گزارش خانه آب ایران و پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سامانه پایش کاربری و پوشش اراضی کشور، هم‌زمان با دهه فجر در موسسه تحقیقات آب آغاز به‌کار کرد.
سامانه پایش کاربری و پوشش اراضی کشور با هدف توسعه بستری تحت وب و آنلاین به منظور نمایش و ارائه اطلاعات انواع کاربری‌‌های اراضی حوضه‌‌های آبریز کشور با استفاده از تصاویر ماهواره‌‌ای استخراج و طراحی شده است. در این سامانه ابتدا نقشه‌های کاربری اراضی هر حوضه‌آبریز با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی بسیار بالا (یک متر) استخراج شده و پس از صحت‌سنجی بارگذاری می‌‌شوند.
بنابر این گزارش، در این سامانه علاوه بر اینکه کاربران امکان مشاهده نقشه‌های کاربری اراضی را دارند، امکان گزارش‌گیری از انواع سطوح زیر کشت اراضی زراعی آبی، باغی، دیم، مراتع، جنگل‌ها، مناطق مسکونی، تالاب‌ها، اراضی بایر، پهنه‌‌های آبی و شوره‌‌زارها نیز برای آن‌ها فراهم شده است.
از دیگر قابلیت‌های این سامانه، نمایش اطلاعات مربوط به مطالعات میدانی است که توسط تیم‌های مطالعات میدانی جمع‌‌آوری شده است و امکان مشاهده تمامی خصوصیات هر منطقه به همراه تصویر آن نیز وجود دارد.
بهره‌برداری از شناور هدایت‌شونده خودکار هیدروگرافی
پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب موسسه تحقیقات آب همچنین از شناور هدایت شونده خودکار هیدروگرافی خود همزمان با دهه فجر بهره‌برداری کرد.
ته‌نشینی رسوبات در مسیر انتقال در مخازن سدها می‌توانند عواقب فنی، اقتصادی و یا حتی اجتماعی نامطلوب به بار آورد که تهیه نقشه بسیمتری مخازن سدهای کشور و بروزرسانی شرایط بسیمتری و انباشت رسوب در مخازن امری حیاتی برای مدیریت مناسب مخازن است.
در همین راستا شناور هدایت شونده خودکار هیدروگرافی در موسسه تحقیقات آب با همکاری شرکت مایا صنعت آریا طراحی و جهت استخراج نقشه بسیمتری مخازن کشور ارائه شده است.
از ویژگی‌های بارز این محصول می‌توان به قابلیت کارکرد بصورت برنامه‌ریزی شده (اتوپایلوت)، افزایش سرعت و دقت تهیه نقشه‌های عمق‌سنجی پهنه‌های آبی، کاهش نیروی انسانی مورد نیاز برای اجرای پروژه‌ها و قابلیت حمل و جابجایی آسان اشاره کرد.
اولین آب‌اندازی مدل هیدرولیكی سامانه تخلیه سیلاب سد هراز
اولین آب‌اندازی مدل هیدرولیكی سامانه تخلیه سیلاب سد هراز با طرح جدید (استفاده از دو روزنه در بدنه سرریز نیلوفری) همزمان با دهه فجر در پژوهشکده مهندسی هیدرولیک و محیط‌های آبی موسسه تحقیقات آب انجام شد.
سد مخزنی هراز روی رودخانه‌ هراز و در فاصله حدود 20 كیلومتری شهر آمل یكی از شهرهای استان مازندران در حال احداث است که سازه‌های هیدرولیكی آن شامل سامانه انحراف آب، سامانه تخلیه سیلاب، سامانه تخلیه‌كننده تحتانی و سامانه آبگیر آبیاری، شرب و نیروگاه است. این سد، از نوع خاكی سنگ‌ریزه‌ای با هسته مخلوط به ارتفاع حدود 150 متر و طول تاج 380 متر طراحی شده و حجم كل خاكریزی بدنه سد حدود 10 میلیون متر‌مكعب است.
در طرح اولیه، تنها از سرریز نیلوفری جهت تخلیه سیلاب در مواقع ضروری استفاده می‌شد؛ در حالی‌که در طرح جدید، دو روزنه به صورت کوپل، در بدنه سرریز نیلوفری اضافه شده است.
این گزارش حاکی است، هدف از اضافه کردن روزنه در بدنه سازه بررسی عملکرد مجموعه روزنه‌ها با سرریز اصلی، بررسی افزایش اثر پخش سیلاب در مخزن و مطالعه تأثیر روزنه‌های مذکور بر کاهش دبی خروجی از سد و افزایش ایمنی مناطق جمعیتی پایین‌دست است.

 

منبع خبر