شما اینجا هستید

تالاب‌های خوزستان، از خشکسالی تا آبگیری

دوم فوریه، روزی برای تالاب

تالاب‌های خوزستان، از خشکسالی تا آبگیری

خواندن 5 دقیقه
خوزستان علاوه بر رودخانه‌های معروف، تالاب‌های اسم و رسم‌داری نیز دارد؛ تالاب بین‌المللی شادگان در جنوب، تالاب بزرگ هورالعظیم در غرب، تالاب بامدژ در اهواز و تالاب میانگران در ایذه در سال‌های اخیر بیشتر شناخته شده‌اند.

دوم فوریه، روز جهانی تالاب‌ها است و این روز، به دلیل نقش کارکردی تالاب در معیشت و اقتصاد تالاب‌نشینان و البته محیط زیست و حیات پرندگان و آبزیان و جاندارانی است که زندگی‌شان به زنده ماندن تالاب‌ها بسته است.
به‌گزارش خانه آب ایران، در سال‌های گذشته که خوزستان به صورت متوالی با خشکسالی و گرد و غبار دست و پنجه نرم می‌کرد، تالاب‌ها نیز از رنج خشکی و بی‌آبی بی‌نصیب نماندند، این علاوه بر تاثیری بود که تالاب هورالعظیم از فعالیت‌های نفتی دید. اما امروز مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان می‌گوید: حال تالاب‌ها خوب است.
محمدجواد اشرفی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به میزان آبگیری تالاب‌های خوزستان، اظهار کرد: با توجه به نزولات جوی امسال و سیلاب اخیر، میزان آبگیری تالاب هورالعظیم ۹۰ درصد، تالاب شادگان ۹۲ درصد، بامدژ ۸۵ درصد، میانگران ۸۸ درصد و بندون ۱۵ درصد برآورد شده است.
وی افزود: تالاب میانگران در ایذه امسال به صورت مستمر آب داشت و میزان آب در این تالاب کاهش پیدا نکرده است. همچنین تالاب بندون دیگر تالاب ایذه، در سیلاب اخیر و بعد از ۱۰ سال خشکی، آب‌دار شد. این وضعیت آبگیری نشان می‌دهد که تالاب‌ها در وضعیت ایده‌آلی هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به خلع ید از اراضی تالابی که در سال‌های گذشته تصرف شده بودند، تصریح کرد: با توجه به اینکه تالاب بندون در حریم شهر واقع شده است، در مصوبه‌ای مقرر شده بود که بخش زیادی از اراضی این تالاب به مردم واگذار شود اما امسال با دستور شورای حفاظت از بیت‌المال، این مصوبه لغو و بخش زیادی از اراضی تالاب که در سال‌های گذشته تصرف شده بود، با تعیین حد بستر و حریم تالاب و پیگیری دادگستری خوزستان، خلع ید شد.
اشرفی بیان کرد: زمستان امسال تالاب‌های خوزستان پذیرای جمعیت زیادی از پرندگان مهاجر بودند و شاهد افزایش حدود ۱۰ درصدی جمعیت پرندگان مهاجر در تالاب‌های خوزستان بوده‌ایم.
وی عنوان کرد: افزایش بارندگی و ترسالی امسال سبب افزایش آبگیرها در اطراف تالاب‌ها شده و جمعیت زیادی از پرندگان، امسال در این آبگیرها حضور داشتند.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان با اشاره به مشاهده بیش از ۲۰۰ گونه پرنده در تالاب‌های خوزستان، گفت: بیشتر گونه‌های نادر خوزستان از جمله اردک تاجدار، پلیکان خاکستری و سفید، مارگردن، نوک خنجری، غول حواصیل، اکراس آفریقایی، اکراس سیاه، تنجه، کفچه نوک، عقاب ماهیگیر، اردک مرمری، اردک بلوطی، عقاب دریایی دم سفید، آنقوت، اردک سرحنایی، کاکایی خزری، اردک سیاه کاکل، اردک تاجدار و اردک گیلار در تالاب ‌های خوزستان سرشماری شده‌اند.

 

منبع خبر