شما اینجا هستید

همکاری صنعت و دانشگاه در زمینه سياست‌ورزی آب و اقلیم

همکاری صنعت و دانشگاه در زمینه سياست‌ورزی آب و اقلیم

خواندن 5 دقیقه
وزیر نیرو گفت: در تفاهم‌نامه‌های امضا شده امروز صنعت آب و برق با دانشگاه تربیت مدرس به‌دنبال همکاری در زمینه سياست‌ورزی آب و اقلیم و همچنین تمرکز بر وجه اجتماعی آب و انرژی با محوریت مدیریت مصرف هستیم.

به‌گزارش خانه آب ایران و به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، "رضا اردکانیان" افزود: درصددیم با توجه به اولویت‌های مرتبط با منابع آب و حوضه‌های آبریز مشترک بتوانیم از ظرفیت تخصصی بالاتری که در دانشگاه است بهره‌مند شویم و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک و مرزی را فراهم کنیم.
وی ادامه داد: یکی از دو تفاهم‌نامه‌‌ امضا شده، همکاری در بخش آب و آب و فاضلاب با تاکید بر پژوهش‌هایی است که بایستی در زمینه سازگاری با تغییرات اقلیمی صورت گیرد.
اردکانیان تصریح کرد: البته فعالیت‌های پژوهشی متعددی با اساتید دانشگاه در حال انجام است، اما این تفاهم‌نامه شکل و فرم مناسب‌تری به کار خواهد داد.
وزیر نیرو اظهار کرد: با توجه به اولویت‌های مرتبط با منابع آب مشترک و حوضه‌های آبریز مشترک درصددیم تا بتوانیم از ظرفیت تخصصی بالاتری که در دانشگاه است بهره‌مند شده و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک و مرزی را فراهم کنیم.
وی در رابطه با تفاهم‌نامه امضا شده بین دانشگاه تربیت مدرس و مرکز امور اجتماعی وزارت نیرو افزود: محور این تفاهم‌نامه ناظر بر وجه اجتماعی دو محصول آب و انرژی است که بیشتر تاکید آن روی مدیریت مصرف خواهد بود.
اردکانیان با بیان اینکه این تفاهم‌نامه روی شیوه‌های بررسی طرح‌ها و پررنگ‌تر دیدن آثار اجتماعی آنها متمرکز شده است، ادامه داد: این طرح به‌عنوان یک کار جدی و تا حدودی نو از حیث پر‌رنگ‌تر شدن وجه اجتماعی آب و انرژی، کار ارزنده‌ای خواهد بود.
وزیر نیرو اظهار امیدواری کرد تا این تفاهم‌نامه به فعالیت‌های بیشتر برنامه‌های بین‌رشته‌ای در دانشگاه کمک کرده تا در نهایت شاهد فارغ‌التحصیلانی از دانشگاه تربیت مدرس و سایر دانشگاه‌ها باشیم که به ماهیت بین‌رشته‌ای و بین‌بخشی آب و انرژی تسلط بیشتری داشته باشند.
در ادامه "محمدتقی احمدی" رئيس دانشگاه تربیت مدرس نیز گفت: حل مسائل کشور بایستی در وجوه مختلف و به صورت چند رشته‌ای با توجه به طبیعت مسائل پیش‌رو انجام شود.
وی افزود: دانشگاه تربیت مدرس با داشتن ظرفیت‌های مهندسی، علوم انسانی، هنر و مدیریت امکان این را دارد که برای حل مسائل مربوط به ترویج فرهنگ انرژی و اصلاح و توسعه این فرهنگ در کشور با توجه به پتانسیل موجود، پشتیبانی قوی و همه جانبه‌ای را فراهم کند.‌
گفتنی است با حضور وزیر نیرو دو تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت نیرو و دانشگاه تربیت مدرس به‌منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی و ارتقای دانش بین‌رشته‌ای در حوزه سياست‌ورزی آب و اقلیم و امور اجتماعی آب و انرژی با محوریت مدیریت مصرف به امضا رسید.

 

منبع خبر