شما اینجا هستید

همکاری بخش آب وزارت نیرو و کانون جهادگران جهاد سازندگی

همکاری بخش آب وزارت نیرو و کانون جهادگران جهاد سازندگی

خواندن 3 دقیقه
در نشست مشترک شرکت مدیریت منابع آب ایران و کانون جهادگران جهاد سازندگی ، ظرفیت‌ها، پتانسیل ها و توانمندی های کانون جهادگران جهاد سازندگی و هم چنین اقدامات، راهکارها و انتظارات شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به‌گزارش خانه آب ایران، در این جلسه که با حضور دکتر محمد تقی امانپور مدیرعامل کانون جهادگران جهاد سازندگی به همراه تعدادی از مدیران کانون و مهندس عبدالله فاضلی مدیر کل دفتر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب زیر‌زمینی و  مسئولان مرتبط با حفاظت از منابع آب زیرزمینی تشکیل شد، ابتدا مهندس فاضلی طی سخنانی انتظارات مورد نظر را برای همکاری دو جانبه از جمله  تقویت نظارت بر اجرای سامانه‌های نوین آبیاری و اجرای طرح‌های آبخیزداری به منظور اثر بخشی آنها بر تعادل‌بخشی آبخوانها، نظارت بر الگو و سطوح زیر کشت چاه‌های کشاورزی متناسب با آب قابل برنامه‌ریزی،  ایجاد ، تقویت و استقرار نظام مدیریت مشارکتی منابع آب زیر‌زمینی و بهره‌برداران، ترویج و آموزش روستاییان و کمک به بسترسازی فرهنگی و ارتقاء آگاهی های عمومی برای اجرائی شدن تکالیف را مطرح کرد.

در ادامه دکتر امانپور مدیر عامل و عضو شورای مرکزی کانون جهادگران ضمن ارائه گزارش کاملی از دستاوردها و تجربیات موفق جهاد سازندگی در حوزه آب و خاک و آبخیزداری و آبخوانداری بر وجود الگوهای موفقی که چاره‌ساز بحران افت سفره‌ها باشد تاکید نمودند. از جمله این دستاوردها امکان مدیریت بهینه نزولات و جلوگیری از تبخیر بی‌رویه و تولید آب جدید تا، افزایش راندمان آبیاری کشاورزی از 45 به 85 درصد، استفاده از آب‌های غیر متعارف و استفاده از منابع گیاهی و جانوری مقاوم و پُر محصول و همچنین چگونگی افزایش سطح مکانیزاسیون کشاورزی و رویکرد توسعه تولیدات گلخانه‌ای و صنعتی که مصرف بسیار کمی نسبت به تولید در مزارع دارد تاکید کرد.

دکتر امانپور همچنین پیشنهاد کرد با توجه به  قابلیت اعتماد مردم به کانون جهادگران جهاد سازندگی با تشکیل کارگروهی فعال، فعالیت کارگروه آبخیزداری کانون که مستندسازی و تجربیات موفق تغذیه سفره‌های زیرزمینی را در دستور کار دارد مورد توجه قرارگیرد. وی همچنین بر امکان پذیری همکاری فعال کانون در تحقق اهداف طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی تأکید کرد.

در این جلسه همچنین بر امکان‌پذیری انجام 5 پروژه که بتواند اهداف مذکور را پوشش دهد تأکید و مقرر شد این جلسات تا اخذ نتیجه ادامه یابد.

 

منبع خبر

اشتراک در: