شما اینجا هستید

راه مقابله با سیلاب احتمالی خوزستان

راه مقابله با سیلاب احتمالی خوزستان

خواندن 5 دقیقه
مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب خوزستان: با توجه به ۸/ ۸ میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی مخازن سدهای استان، نیازی به آزادسازی آب نیست.

به‌گزارش خانه آب ایران، داریوش بهارلویی با بیان اینکه پس از سیلاب‌های نیمه نخست سال ۹۸ اقدام به آسیب‌شناسی دقیق در این زمینه کردیم، گفت: در همین راستا اقداماتی داشتیم که از تابستان سال‌جاری در دو دسته سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آنها را کلید زدیم که از جمله این اقدامات می‌توان به راهکارهای ایجاد انحراف آب، مدیریت سیلاب‌ها، شناسایی گلوگاه‌ها، تعمیر نقاط آسیب‌دیده بخش‌های مختلف و... اشاره کرد.
وی افزود: در همین راستا ستاد مدیریت سیلاب تشکیل شد تا در پیش از زمان سیلاب و پس از آن، برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات لازم را با هدف مدیریت سیلاب و کاهش حداکثری آسیب‌ها انجام شود که در این ستاد از حضور کارشناسان و متخصصان دانشگاهی استانی استفاده شده تا بهترین تصمیم را در زمان ایجاد سیلاب و پس از آن بگیریم. به گفته این مقام مسوول درحال‌حاضر بیش از ۸/ ۸ میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی در مخازن سدهای استان خوزستان وجود دارد. این درحالی است که دو اولویت مهم آبی در استان خوزستان داریم؛ نخست، تامین نیاز آب مصارف مختلف به‌ویژه مصارف کشاورزی که فصل آن در این استان، پاییز و زمستان است و دیگری رصد و تنظیم ظرفیت سدهای مختلف استان با هدف مدیریت سیلاب احتمالی است. بهارلویی از ۸/ ۸ میلیارد مترمکعب ظرفیت خالی مخازن سدهای استان، ۳/ ۱ میلیارد مترمکعب را مربوط به حوضه سد دز، ۵/ ۴ میلیارد مترمکعب را مربوط به حوزه کارون و بیش از ۲ میلیارد مترمکعب را مربوط به حوضه کرخه دانست و اظهار کرد: باقی ظرفیت خالی نیز مربوط به سایز حوضه سدها است. برآوردهای هیدرولوژیکی سازمان هواشناسی و همچنین بررسی‌های ما نشان می‌دهد که امکان کنترل سیلاب احتمالی در استان خوزستان وجود دارد و مشکلی نیست. مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با تاکید بر اینکه ورودی آب به مخازن سدهای استان نشان می‌دهد که این میزان مطابق پیش‌بینی‌ها و قابل‌کنترل است، تصریح کرد: به همین دلیل آزادسازی آب از مخازن سد نداشتیم اما به‌طور کلی آمادگی کامل برای مدیریت شرایط سیل را داریم و به مردم توصیه می‌کنیم که در حین بارندگی‌ها به رودخانه‌ها نزدیک نشوند. در همین راستا برنامه‌ریزی‌های لازم برای سیلاب‌های احتمالی بهاره را مدنظر داریم. البته درحال‌حاضر بارندگی‌های استان نرمال و قابل کنترل است. وی با بیان اینکه میزان آب‌های وارد شده به مخازن سدها در سال‌ آبی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش را نشان می‌دهد، توضیح داد: ورودی آب به مخازن سدهای استان در سال‌جاری حدود ۳/ ۵ میلیارد مترمکعب بوده است که کاهش ۴۷ درصدی را نشان می‌دهد. این حجم آب ورودی به سدها در سال گذشته ۹/ ۹ میلیارد مترمکعب بود که رقم متوسط آب ورودی به مخازن سدهای استان ۹/ ۶ میلیارد مترمکعب است. بهارلویی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد در بهمن ماه بارش‌ها نسبت به نرمال کاهش داشته است، اما این رقم از حدود اسفند و فروردین ماه سال آبی جاری بیشتر از نرمال خواهد بود اما درحال‌حاضر در حوضه‌های آبریز درحال تنظیم ورودی‌ها هستیم و مشکلی وجود ندارد، البته ورودی آب به حوضه مارون حدود ۴۴ درصد کاهش داشته که نشان از خشکسالی در این حوضه دارد. در حوضه دز و کارون نیز شاهد خشکسالی متوسط و در حوضه کرخه اوضاع تقریبا نرمال است. این مقام مسوول ارتفاع بارندگی در استان خوزستان را از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۸ دی ماه ۹۸ را ۲۱۴ میلی‌متر اعلام کرد و افزود: ارتفاع بارندگی‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۱ درصد کاهش و نسبت به بارش بلندمدت ۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. به‌طور میانگین، باید در استان خوزستان ۱۷۶میلی‌متر بارندگی را تجربه کنیم.

 

منبع خبر