شما اینجا هستید

فروش آب یارانه‌ای مانع از تجارت غیرمجاز آب می‌شود

فروش آب یارانه‌ای مانع از تجارت غیرمجاز آب می‌شود

خواندن 5 دقیقه
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت: چنانچه در مورد تامین آب پاسخگو نباشیم، استحصال غیرمجاز و تجارت غیرقانونی آب شیوع پیدا می‌کند.

به‌گزارش خانه آب ایران، «محمدمهدی جوادیان زاده» با تاکید بر این که شرکت آب منطقه‌ای یزد هیچگاه اقدام به فروش آب به صورت غیرمجاز نکرده است، اظهار کرد: به دنبال خشکسالی‌ها و برداشت‌های غیرمجاز از منابع آبی، قانونی تحت عنوان «قانون توزیع عادلانه آب» با هدف تامین آب مورد نیاز شهرها، صنایع و طرح‌های مختلف تصویب و شرکت‌های آب منطقه‌ای نیز از سوی وزارت نیرو مأمور انجام آن شدند.
وی با بیان این که طبق ماده ۱۲ و ۲۹ قانون توزیع عالانه آب، شرکت‌های آب منطقه‌ای مجاز به مدیریت آب در بخش کشاورزی و حفر و بهره‌برداری از چاه‌های اضطراری در خصوص تامین آب مورد نیاز طرح‌های عمرانی و واحدهای صنعتی در مناطق ممنوعه شدند، گفت: در حال حاضر فرآیند اجرایی تامین آب طرح‌ها به گونه‌ای است که اگر صنایع یا بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی مجوزهای لازم برای تامین آب داشته باشند، شرکت آب منطقه‌ای مکلف به تامین آب لازم است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد همچنین ادامه داد: براساس ماده ۳۳ این قانون نیز شرکت آب منطقه‌ای به نمایندگی وزارت نیرو موظف است که نرخ آب را برای مصارف شهری، کشاورزی، صنعتی و سایر مصارف در صورتی که استحصال آب به وسیله شرکت آب منطقه‌ای انجام و تنظیم شده، در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد و با در نظر گرفتن هزینه‌های جاری و شرایط اقتصادی و اجتماعی هر منطقه از آنها دریافت کند و در مواردی هم که استحصال آب به وسیله شرکت انجام نمی‌شود، شرکت می‌تواند به ازاء نظارت و خدماتی که انجام می‌دهد در صورت لزوم عوارضی را تعیین و از مصرف کننده دریافت کند.
وی با بیان این که در قانون هیچ بخش دیگری برای تامین آب به غیر از آب منطقه‌ای مشخص نشده است، افزود: چنانچه شرکت آب منطقه‌ای نتواند آب را برای بخش‌هایی که مجوز لازم دارند تامین کند، هیچ بخش دیگری مجاز به تأمین آب نیست.
جوادیان زاده اظهار کرد: به همین منظور با وجود این که تأمین آب برای شرکت هزینه دارد، مکلف هستیم برای گروه‌های خدماتی و مشاغل، آب تامین کنیم و این یک موضوع درآمدزایی نیست بلکه خدمت‌رسانی است.
وی با اشاره به این که فروش آب یارانه‌ای توسط شرکت و جلوگیری از برداشت‌ها اقدامی در جهت پایداری منابع آب و حفظ اشتغال مردم است، گفت: مردم بدانند طبق دستورالعمل‌ها، کل آبی که صرفه جویی می‌شود در حال حاضر به نفع آبخوان در سفره‌ها ذخیره می‌شود و به مصارف دیگری نمی‌رسد.
این مسئول در پایان یادآور شد: بنابراین فروش آب وظیفه قانونی شرکت آب منطقه‌ای است چرا که تامین نکردن آب واحدها منجر به توقف تولید و توسعه استان می‌شود و از طرف دیگر نیز تخلفات آبی که حفر چاه‌های غیرمجاز و فروش غیرقانونی آب محسوب می‌شود، به دنبال دارد.

 

منبع خبر