شما اینجا هستید

بر پیکر در حال احتضار آب‌های زیرزمینی!

بر پیکر در حال احتضار آب‌های زیرزمینی!

خواندن 5 دقیقه
مجلس هشتم در سال ۸۹ قانونی برای اعطای مجوز به چاه‌های غیرمجاز تصویب کرد، طبق این قانون دولت موظف شد به چاه‌های غیرمجازی که قبل از سال ۸۵ حفر شده است مجوز دهد، قانونی که پس از مخالفت‌های فراوان امروز در حال اجراست و تیشه به ریشه دشت‌های کشور زده است.

به‌گزارش خانه آب ایران، به عقیده بسیاری از فعالان محیط‌زیست، این یک قانون غیرکارشناسی بود که بیشتر تحت تاثیر عوامل سیاسی و انتخابات مجلس در سال ۹۰ قرار داشت و بیشتر نمایندگان موافق این طرح در مجلسی که اکثریت آن را اصولگرایان تشکیل می‌دادند، برای جلب آرای حوزه انتخابیه خود چنین موضوعی را دنبال کردند.
از مصائب تصویب این قانون یکی مجوزدار شدن چاه‌های غیرمجاز بود اما از سوی دیگر در برخی سودجویان برای حفر پنهانی چاه و جا زدن آن به عنوان چاهی که قدمتش قبل از سال ۸۵ است هم انگیزه ایجاد کرد، حتی برخی به این امید که شاید سال‌های آینده هم چنین قانونی برای چاه‌های جدیدتر تصویب شود چاه حفر و آن را مخفی کردند.
این قانون پس از سال ۹۲ و روی کار آمدن دولت یازدهم در کش و قوس اجرا و یا عدم اجرا و اصلاح قرار گرفت و با مخالفت وزارت نیرو روبرو شد اما در نهایت پس از چند سال تصمیم به اجرای آن گرفته شد و روند اعطای مجوز به این چاه‌ها ادامه دارد.
غیرمجازهای قانونی
در خصوص آخرین وضعیت اعطای مجوز به این چاه‌ها که از آن تحت عنوان چاه‌های فرم یک و فرم پنج یاد می‌شود با مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز گفت و گو کردیم.
داوود نجفیان در گفت و گو با ایسنا، گفت: چاه‌های فرم یک به چاه‌هایی گفته می‌شود که مشخص است قبل از سال ۸۵ و بدون مجوز حفر شده‌اند، طبق قانون، مجوز برداشت ۲۵ مترمکعب آب در شبانه‌روز به این چاه‌ها داده می‌شود.
نجفیان افزود: چاه‌های فرم پنج هم چاه‌هایی است قدمت و حفر شدن آن قبل از سال ۸۵ مشخص نیست و در این شرایط پرونده آن برای بررسی به قاضی کمیسیون آب‌های زیرزمینی ارسال می‌شود و در صورتی که پس از بررسی قاضی، مشخص شود چاه قبل از سال ۸۵ حفر شده به این نوع چاه‌ها هم مجوز برداشت ۲۵ مترمکعب آب در شبانه‌روز صادر می‌شود.
وی افزود: البته تا زمانی که پرونده در کمیسیون توسط قاضی در حال بررسی است چاه باید پلمب شده و هیچ برداشتی از آن انجام نشود.
ساوجبلاغ و نظرآباد دارای بیشترین چاه‌های فرم یک و پنج
این مسئول با بیان اینکه تعداد این چاه‌ها در شهرستان‌های ساوجبلاغ و نظرآباد زیاد است گفت: از پارسال تاکنون در این روند چاه‌های فرم پنج در این دو شهرستان پلمب و پرونده آن به کمیسیون ارسال شده تا اگر قدمت آن مورد تأیید قاضی قرار گیرد با نصب کنتور هوشمند سهمیه آب به آن تعلق بگیرد و اگر تأیید نشود هم چاه پر خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز اضافه کرد: در طول این مدت چاه‌هایی هم وجود داشته که نه فرم یکی و نه فرم پنجی بوده و به دلیل نداشتن مجوز پر شده است، در این شرایط اگر در کمیسیون ثابت شود که این چاه قبل از سال ۸۵ ‌وجود داشته است به مالک مجوز حفر یک چاه جدید در حد ۲۵ مترمکعب در شبانه‌روز داده می‌شود.
تعداد چاه‌های غیرمجاز احتمالاً به ۸۰۰۰ حلقه برسد
نجفیان در پاسخ به اینکه آیا به طور کلی آماری از چاه‌هایی که مشمول این قانون می‌شوند وجود دارد یا خیر هم اعلام کرد: این آمار هر روز تغییر می‌کند و نمی‌توان رقم مشخص را بیان کرد اما به طور کلی در خصوص چاه‌های غیرمجاز استان ظرف دو ماه آینده آمار دقیقی اعلام خواهد شد.
وی افزود: پیش از این تعداد چاه‌های غیرمجاز استان البرز حدود ۱۱ هزار حلقه اعلام شده بود اما با توجه به اینکه طی سال‌های گذشته بسیاری از این چاه‌ها پر شده و یا آبی از آن برداشت نمی‌شود؛ پیش بینی می‌کنیم این تعداد به هشت هزار مورد برسد.

 

منبع خبر

 
اشتراک در: