شما اینجا هستید

سیلاب در سیستان و بلوچستان و نیاز شدید در برخی روستاها

سیلاب در سیستان و بلوچستان و نیاز شدید در برخی روستاها

خواندن ۵ دقیقه
سیل در سیستان و بلوچستان، شهرستان‌های خاش، دلگان و روستاهای حاشیه تفتان را در محاصره قرار داده است و در پی آن مردم برخی شهرها و روستاهای سیستان و بلوچستان تا کمر در آب فرو رفته‌اند.

در پی سیلاب در سیستان و بلوچستان، مدارس ۱۲ شهر تعطیل شده و امکانات هلال احمر برای کمک‌رسانی کافی نیست چرا که امکانات و زیرساخت‌های مناسب به اندازه کافی برای بازگشایی راه‌های مواصلاتی روستایی و نیز خدمات‌رسانی به سیل‌زده های محروم استان وجود ندارد.

خسارت سنگین سیلاب به زیرساخت های شهرستان دلگان

«مجتبی شجاعی» فرماندار دلگان گفته، پس از فروکش کردن بارندگی‌ها از بامداد امروز، ۱۳ تیم متشکل از ادارات معین شهرستان به همراه نمایندگان هلال احمر به منظور حضور در مناطق آسیب‌دیده و ارزیابی اولیه و مدیریت میدانی و روانی و همچنین تنظیم شیوه کمک‌رسانی در محل، به روستاها و عشایر اعزام شدند.

شجاعی افزود:

حجم بارش‌ها که به صورت مستمر و بدون توقف و منظم از روز جمعه تا شب گذشته، در دلگان در طی حدود ۳۵ ساعت صورت گرفت ۱۱۷ میلیمتر بود در حالی که حجم متوسط بارندگی سالانه استان ۱۱۳ میلیمتر است که در طول یک سال می‌بارد.

وی بیان کرد:

دلگان در طی کمتر از دو روز این‌ حجم بارش را داشته است که البته علاوه بر برکات آتی و اثرات مثبت این بارندگی بر غنی شدن سفره های زیرزمینی، خسارت بسیار زیاد مادی و زیرساختی و همچنین تلفات احشام و دام مردم و آسیب به برخی واحدهای مسکونی و مزارع و موتورهای کشاورزی وارد کرده است.

وی تاکید کرد:

البته همکاری خوب مردم با ستاد مدیریت بحران و پای کار بودن دهیاران و بسیجیان و عوامل امدادی عامل پیشگیری از خسارت‌های جانی بوده است به شکلی که به اصرار دهیاران و شوراهای روستایی و اطلاع رسانی به موقع، اهالی، منازل گلی خود را ترک و در منازل امن روستا ساکن شده بودند.

دلگان به شدت نیازمند توجه ویژه در اعزام اکیپ های امدادی و ارسال اقلام امدادی

وی افزود: دلگان به شدت نیازمند توجه ویژه در اعزام اکیپ های امدادی و ارسال اقلام امدادی است چرا که به بسیاری از جاده های اصلی و فرعی و روستایی آسیب جدی وارد شده، بسیاری از منازل خشت و گلی آسیب دیده و بعضا تخریب شده‌اند، در برخی مناطق وسایل و زندگی مردم را اب برده ، اقلام خوراکی در منازل روستاها و عشایر از بین رفته است.

شجاعی عنوان کرد: هوا رو به سرماست و نیازمند اقلام گرمایشی اعم از پتو و بخاری و همچنین توزیع نفت سفید به صورت ویژه هستیم. توزیع آب آشامیدنی و نان و آرد نیز بسیار حیاتی است.

شهر خاش وضعیت بحرانی دارد

به دنبال وقوع بارش های سنگین و مداوم طی دو شبانه روز اخیر شهر خاش و نقاط روستائی و عشایری در این شهرستان وضعیت بحرانی به خود گرفتند. با توجه به حجم بالای بارش ها شهر خاش دچار آبگرفتگی شدید شده و به زیر آب رفته و مناطق روستایی هم همین وضعیت را دارند.

بسیاری از رودخانه‌ها مانند پنج انگشت، گوهرکوه، تفتان، ایرندگان، شوگه، خان بی بی، کارواندر، گزو، ترشاب، تمندان و غیره به صورت چندباره سیلابی شده‌اند و هم‌اینک نیز خروشان هستند.

سقف خانه‌های قدیمی و خشت و گلی و حتی منازل نوساز آجری و بلوکی خیس و سنگین و خطرساز شده‌اند و در صورت تداوم بارش ها احتمال وارد شدن خسارت به منازل مردم زیاد است.

«عنایت ایرندگانی» بخشدار ایرندگان خاش گفت:

به طور میانگین حدود ۹۰ میلی‌متر باران در این بخش باریده و هم اینک خطرات ریزش کوه و ریزش سقف منازل قدیمی و خشت و گلی احساس می‌شود.

ذخیره ۶۰ میلیون متر مکعب آب پشت سدهای خاش

فرماندار خاش گفت: به دنبال وقوع بارش‌های سنگین و سیلابی اخیر در شهرستان خاش افزون بر ۶۰ میلیون متر مکعب آب پشت سدهای خاکی و سنگی و ملاتی این شهرستان ذخیره شده است.

«صاحب گل صالحی» افزود: خوشبختانه سد مهران به عنوان تنها سد خاش که سابقه ساخت آن به سال ۶۵ برمی‌گردد در پی بارش‌های اخیر آبگیری شده و افزون بر سه میلیون متر مکعب آب پشت آن ذخیره شده است.

صالحی بیان کرد:

سدهای واقع در گوهرکوه، نوک آباد و ایرندگان و مرکزی خاش هم آبگیری و بخش قابل توجهی آب پشت آنها ذخیره شده است.

وی گفت:

به دنبال وقوع بارش ها ده ها دیوار حفاظتی و بند خاکی تخریب شده اند.

تردد در محور ترانزیتی خاش به زاهدان بدون زنجیر چرخ میسر نیست

فرماندار خاش گفت: با توجه به وقوع بارش سنگین برف محور ترانزیتی خاش به زاهدان به شدت لغزنده بوده و تردد بدون زنجیر چرخ میسر نیست.

صاحب گل صالحی افزود: از ساعتی قبل بارش برف در حوزه بخش نوک آباد، میرآباد تا چانعلی واقع در محور خاش به زاهدان شروع شده، لذا توصیه بر رانندگی آرام و با احتیاط را برای رانندگان داریم.

منبع: ایسنا

برچسب ها: 
اشتراک در: