شما اینجا هستید

انتقال پساب تصفیه‌شده به عمق دريا

انتقال پساب تصفیه‌شده به عمق دريا

خواندن 5 دقیقه
مديرعامل شرکت آبفای هرمزگان از برنامه‌ریزی برای اجرای طرح انتقال پساب تصفیه‌شده به عمق دريا به‌منظور كاهش اثرات منفی زيست محيطی خبر داد.

به‌گزارش خانه آب ایران و به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "امین قصمی" با اشاره به مناقصه طرح انتقال پساب تصفیه‌خانه فاضلاب بندرعباس به عمق دریا، اظهار داشت: پساب، ظرفیتی ارزشمند است كه اولویت ما فروش آن به عنوان منبع آبی جایگزین است، اما تاكنون به دلیل نبود مشتری، به صورت موقت و تا یافتن محل مصرف مناسب، ناگزیر به دریا به عنوان منبع پذیرنده تخلیه می‌شود.
مدیرعامل آبفای استان هرمزگان در پایان یادآور شد: این روش تخلیه پساب موضوعی فنی و تخصصی است كه پس از بررسی و مطالعات كارشناسی شده فراخوان آن منتشر شده است. همچنین در بسیاری از كشورهای دنیا از جمله اسپانیا، امریكا، فیلیپین، هند، سریلانكا، برزیل و اسكاتلند، تخلیه فاضلاب خام به دریا انجام می‌شود، اما این طرح یک مرحله بالاتر بوده و فاضلاب تصفیه شده به دریا ریخته خواهد شد.
وی ادامه داد: مناقصه طرح انتقال پساب به عمق دریا از نوع EPC (طراحی، ساخت و اجرا به عهده پیمانكار) بوده كه ابتدا محاسبات فنی و مطالعات زیست‌محیطی آن با هدف ارتقای وضعیت فعلی و به حداقل رساندن صدمات زیست‌محیطی انجام و این طرح پس از بررسی توسط كارشناسان محیط زیست، نهایی و اجرا می‌شود.
مدیرعامل شرکت آبفای هرمزگان تصریح كرد: دغدغه زیست‌محیطی موجود قابل درك است اما با توجه به اصل موضوع جهت بهبود شرایط موجود و فارغ از مخالفت‌های حاصل از كاستی اطلاعات فنی و دیگر موارد، این طرح در راستای تكمیل و كاهش بیشتر اثرات زیست محیطی اجرایی خواهد شد.
وی افزود: این طرح به روش OutFall به‌عنوان یكی از روش‌های علمی مورد استفاده در دنیا بوده كه در صورت اجرای این روش با طراحی مناسب و صحیح (عمق مناسب، نحوه پخش و در نظر گرفتن جریان‌های آبی)، می‌تواند موجب ترقیق، اختلاط مناسب و تصفیه فاضلاب بر اساس توان خودپالایی دریا تحت فرایندهای فیزیكی، شیمیایی و بیولوژیكی شود.
قصمی اظهار كرد: تخلیه پساب به دریا در این روش در چند نقطه به وسیله دیفیوزرها (پخش كننده‌ها) انجام می‌شود كه سبب افزایش بازدهی روش مذكور خواهد شد.
وی، توان انعطاف‌پذیری بالا و شوك‌های هیدرولیكی ناشی از بارندگی‌ها خصوصا در شهر بندرعباس كه فاقد سامانه جمع‌آوری آبهای سطحی است را از جمله مزایای این روش نسبت به شرایط فعلی عنوان کرد و گفت: درصورت تخلیه در عمق مناسب دریا، این پساب می‌تواند از مكانیزم‌هایی همچون اختلاط اولیه، زیر و رو شدن آب دریا در اثر جابجایی لایه‌های دمایی و اثر اكسیژن محلول در آب جهت تصفیه تكمیلی بهره برد.
وی تصریح كرد: پروژه مذكور جهت تخلیه پساب تصفیه شده تصفیه‌خانه فاضلاب شهر بندرعباس در نظر گرفته شده است كه شاخص‌های كیفی آن به مراتب بیشتر از شاخص‌های فاضلاب خام بوده و در اكثر مواقع در حدود استاندارد سازمان محیط‌زیست جهت تخلیه به آب‌های سطحی است.

 

منبع خبر