شما اینجا هستید

جازموریان از مناطق بحرانی ریزگردها

جازموریان از مناطق بحرانی ریزگردها

خواندن 5 دقیقه
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان تالاب جازموریان را یکی از مناطق بحرانی صعود ریزگردها عنوان کرد.

به‌گزارش خانه آب ایران، "حمزه احمدی" ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای کاهش عوامل تاثیرگذار در ایجاد ریزگردها و آلودگی هوا افزود: احیای مناطق بیابانی با استفاده از روش نهال‌کاری، احداث بادشکن بیولوژیک در اطراف مزارع، مدیریت روان آبها و مالچ پاشی همراه با نهال‌کاری از مهمترین اقدامات انجام شده هستند.
وی با بیان این مطلب که منطقه جنوب کرمان یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار عرصه بیابانی دارد بیان کرد: بیش از ۳۹۰ هزار هکتار از این میزان کانون بحرانی فرسایشی بادی می باشند.
احمدی با بیان بخشی از خسارات ناشی از فرسایش بادی اظهار کرد: صعود ریزگردها از سطح مناطق فاقد پوشش گیاهی به صورت محلی، منطقه ای و ملی موجب آلودگی هوا، بیماریهای تنفسی و بر هم زدن نظم طبیعی اکوسیستم می‌شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان؛ مهاجرت روستائیان و عشایر، مشکلات امنیتی، کاهش سرانه فضای سبز، فقر و بیکاری و افزایش حاشیه‌نشینی را از دیگر تبعات ناشی از ریزگردها به صورت بلند مدت دانست و افزود: مدفون شدن اراضی، تاسیسات، خطوط و راههای مواصلاتی، سکونتگاهای انسانی، کاهش حاصلخیزی اراضی کشاورزی از دیگر خسارات پدیده گردغبار و فرسایش بادی هستند.
وی جازموریان را یکی از مهمترین اکوسیستم هایی عنوان کرد که در گذشته دارای پوشش طبیعی از نباتات خودرو بوده که در حال حاضر با توجه به خشکسالی های اخیر به یکی از مناطق بحرانی صعود ریزگردها تبدیل شده است.
این مقام مسئول با ابراز خرسندی از تخصیص اعتبارات لازم برای مقابله با پدیده گردغبار از محل صندوق توسعه ملی به دستور رهبر معظم انقلاب افزود: احیای مناطق بیابانی با نهال‌کاری همراه با آبیاری و مراقبت به میزان ۳ هزار و ۷۳۰ هکتار، اجرای پروژه مدیریت روان آب‌ها به میزان ۵۰۰ هکتار، احداث بادشکن اطراف مزارع به طول ۳۰۰ کیلومتر، اجرای پروژه مدیریت چرا و قُرق در سطح ۱۵ هزار هکتار و ایجاد تله رسوب گیر به طول ۱۰۰ کیلو متر از جمله اقداماتی هستند که از محل اعتبارات صندوق توسعه پیش بینی و در حال اجرا می باشند.
احمدی مالچ پاشی را بی خطر برسلامت جامعه و اکوسیستم دانست و افزود: مالچ نفتی یکی از مواد نفتی بی اثر و خنثی است که با آزمایشات متعدد نشان داده است که بر سلامت جامعه و اکوسیستم اثر منفی ندارد.
وی بر لزوم انجام کار پژوهشی و تحقیقاتی به منظور میزان اثر بخشی پروژه‌های منابع طبیعی بر روی اکوسیستم تالاب جازموریان توسط واحدهای تخصصی تاکید کرد و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع‌طبیعی جنوب کرمان و دانشگاه جیرفت را دو ظرفیت بسیار خوب در منطقه دانست و گفت: با توجه به پدیده گرد و غبار و فرسایش بادی که در منطقه وجود دارد انتظار می رود تا پژوهش‌ها به سمت مشکلات و چالش‌های حوزه منابع‌طبیعی با رویکرد قابلیت اجرایی متمرکز شود.
احمدی با بیان اینکه مساحت تالاب جازموریان در جنوب کرمان بیش از ۵۰ درصد است بیان کرد: وسعت حوزه هامون و جازموریان ۶۹۶۰۰ کیلومتر مربع است که نیمه غربی آن با وسعت ۳۵۶۰۰ کیلومتر مربع در جنوب استان کرمان و نیمه شرقی آن به وسعت ۳۴۰۰۰ کیلومتر مربع در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

 

منبع خبر