شما اینجا هستید

مصائب تالاب

مصائب تالاب

خواندن 5 دقیقه
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی معضلاتی که در حال حاضر تالاب میقان اراک با آن روبروست را تشریح کرد.

به‌گزارش خانه آب ایران، رضا میرزایی در نشست تخصصی بررسی وضعیت زیست‌محیطی تالاب میقان اراک که با حضور لاهیجان‌زاده معاون محیط‌زیست دریایی و تالابی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، طهماسبی مشاور رییس سازمان و دبیر ستاد ملی مبارزه با پدیده گرد و غبار، جلالوندی مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی و باقرزاده مدیرکل دفتر اکوسیستم تالابی سازمان محیط زیست برگزار شد، با بیان اینکه تالاب میقان با 12 هزار هکتار مساحت در هفت کیلومتری شمال اراک واقع شده است، افزود: تالاب میقان در سال جاری به کمک بارش های بهاره 110 میلیون مترمکعب آبگیری شد. این تالاب در فصول کم آبی یکی از اصلی‌ترین کانون‌های تولید ریزگرد بود که با اقدامات مناسب محیط زیست و منابع طبیعی و کاشت قره داغ ریزگردها تحت کنترل درآمدند.
وی با اشاره به استقرار شرکت معدنی املاح ایران در تالاب و ظرفیت‌های گردشگری این منطقه از جمله پرنده‌نگری که مورد درخواست مردم و پرنده نگرهاست، گفت: البته هنوز ایمن سازی برج پرنده نگری به صورت کامل انجام نشده است. یکی از مهمترین چالش‌های تالاب میقان ورود پساب شهر اراک که عموما غیراستاندارد است به داخل تالاب است و متاسفانه در اوقات بارش، پساب شهری با روانآب‌های شهری مخلوط شده و به سمت تالاب حرکت می‌کند.
میرزایی با اشاره به ضرورت تامین حقابه پایدار تالاب بیان کرد: 1200 لیتر در ثانیه پساب شهری وارد تالاب می‌شود، از طرفی به دلیل ورود آب شیرین به بخش جنوبی تالاب نیزارها در این منطقه رشد زیادی داشته‌اند و در واقع دو اکوسیستم متفاوت در منطقه ایجاد شده است. این نیزارها در اول دی ماه 96 دچار حریق شدند.
وی یکی دیگر از چالش‌های این منطقه را حشرات زیان‌آور دانست که لازم است اعتبارات لازم برای شناسایی و مطالعه در این راستا تامین شود، گفت: در سال 97 دایک حفاظتی در تالاب احداث شد که اگر این دایک در سیلاب بهار امسال نبود فاضلاب وارد 3 یا 4 روستای مجاور تالاب می‌شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به فعالیت شرکت معدنی املاح ایران در تالاب که در فصول مهاجرت پرندگان محدودیت فعالیت برای آن اعمال می‌شود، افزود: فعالیت این معدن باعث انباشت باطله‌ها برای 17 سال شده بود. سالانه 700 هزار تن برداشت توسط این شرکت انجام می‌شد که 90 درصد آن باطله بود و توپوگرافی منطقه را بهم زده بود. با نمونه‌برداری انجام شده در سال 96 مشخص شد که بازگشت باطله‌ها به سطح تالاب مانعی ندارد و از 5 میلیون تن دپو باطله تاکنون 2.5 میلیون تن بازگشت داده شد و از امسال نیز بازگشت آن به واسطه خط انتقال، به صورت پمپاژ انجام می‌شود.
میرزایی اضافه کرد: تلاش می‌شود که تالاب میقان به کنواسیون رامسر بپیوندد و 13 بهمن ماه 99 نیز میزبان این کنوانسیون در اراک باشیم.

 

منبع خبر

برچسب ها: