شما اینجا هستید

۱۶ مستند برتر محیط زیستی

۱۶ مستند برتر محیط زیستی

خواندن ۷ دقیقه
مستندهای محیط زیستی می‌توانند نگرانی‌های انسان درباره مشکلات محیط زیست از آلودگی هوا تا گرم شدن کره زمین را به بهترین شکل به تصویر بکشند. در این مقاله برترین مستندهای محیط زیستی معرفی شده‌اند.

از حیواناتی که در معرض انقراض قرار گرفته‌اند تا آلودگی هوا و گرم شدن کره زمین، همه و همه نشان می‌دهند که جهان به سرعت در حال تغییر است. بعضی از روزها ممکن است احساس کنید که شما تنها کسی هستید که نگران اتفاقات روی این سیاره‌اید. اما در این بین دانشمندان، فعالان محیط زیست، نویسندگان، روزنامه‌نگاران، ماجراجویان و بازیگران هالیوودی وجود دارند که ذهنیت شما را به اشتراک می‌گذارند و در تلاش برای نمایش آن روی پرده سینما هستند. در این مقاله تعدادی مستند برتر محیط زیستی را معرفی کرده‌ایم که نگرانی‌های محیط زیستی را در مرکز توجه قرار می‌دهند.

قبل از سیلاب، ۲۰۱۶

 قبل از سیلاب

قبل از سیلاب (Before the Flood) به تهیه‌کنندگی «لئوناردو دی کاپریو» و حمایت «نشنال جئوگرافیک» (National Geographic) در سال ۲۰۱۶ ساخته شده است که در آن دی‌کاپریو با رهبران جهان، سیاست‌مداران، دانشمندان و چهره‌های مذهبی گفتگو می‌کند تا تفکر پیرامون بحران آب و هوا را بهتر بشناسد.

تعقیب مرجان، ۲۰۱۷

مرجان، فشارسنجی برای سلامت سیاره زمین است. با اندازه‌گیری مقدار مرجان‌ها می‌توان دریافت که زمین بیمار است. «تعقیب مرجان» (Chasing Coral)، مستندی از دانشمندان، غواصان و عکاسان زیر آب است و در آن دلایل ناپدید شدن مضر مرجان سالم در سراسر جهان بررسی می‌شود.

توطئه گاوها: راز پایداری، ۲۰۱۴

مستند راز پایداری

مستند «توطئه گاوها: راز پایداری» (Cowspiracy: The Sustainability Secret) ماجرای تکان‌دهنده و در عین حال طنزآمیزِ یک فعال محیط زیست را روایت می‌کند. او جسورانه تلاش می‌کند تا راه حلی را برای اساسی‌ترین مشکلات زیست محیطی پیدا کند و عامل واقعی ثبات و پایداری محیط زیست را بیابد.

در جهانی که بسیاری از مردم تغییرات اقلیمی را انکار می‌کنند یا در مورد دلایل و راه حل‌های کلی صحبت می‌کنند، این مستند نکته خوبی را در مورد خسارت فراگیر کشاورزی روی کره زمین و ارتباط آن با گرم شدن زمین، مصرف آب، جنگل‌زدایی و مرگ اقیانوس نشان می‌دهد.

یک عاقبت ناخوشایند: واقعیت تا قدرت، ۲۰۱۷

یک عاقبت ناخوشایند (An Inconvenient Sequel: Truth to Power) مستندی به کارگردانی «بونی کوهن جان شنک» درباره ال گور، معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا است که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. این مستند شامل تلاش‌های ال گور در آگاه‌سازی و الهام بخشیدن به سیاست‌های اقلیمی در سراسر جهان است. 

بحران آب و هوایی به قلب فرهنگ مردمی نفوذ کرده است و این تلنگر را به ما می‌زند که چقدر به دوران انقلاب انرژی نزدیک هستیم. ال گور، معاون رییس جمهوری سابق مبارزات خستگی‌ناپذیر خود را همچنان ادامه می‌دهد، به سراسر دنیا سفر می‌کند و ارتشی از مبارزان اقلیمی را آموزش می‌دهد و بر سیاست‌های بین‌المللی اقلیمی تاثیر می‌گذارد. دوربین‌ها او را در پشت صحنه در لحظات خصوصی، عمومی، تلخ و خنده‌دار دنبال می‌کنند. این مستند در پی این است که بیان کند، خطرات تغییرات اقلیمی می‌تواند نبوغ و شوق انسان را مغلوب سازد.

 هزینه واقعی، ۲۰۱۵

«هزینه واقعی» (The True Cost)، یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل آلودگی، زباله و مصرف را در معرض نمایش می‌گذارد. مدها الگوهایی هستند که با روش‌های گوناگون مردم را متقاعد می‌کنند تا مانند آنها رفتار کنند و این مستند درباره تاثیر مد بر مردم و این سیاره است. هزینه واقعی، مصرف‌گرایی انسان را در مقابل دستمزد کم و رفتار ضعیف با کارگران نشان می‌دهد. همچنین ورود سموم حاصل از تولید لباس به خاک و آبراهه‌ها را برجسته می‌کند. «اندرو مورگان» کارگردان این مستند همه این مسائل را به نیروی رسانه، فرهنگ، هنجارهای اجتماعی و مصرف‌گرایی مرتبط می‌کند.

 در تعقیب یخ، ۲۰۱۲

در تعقیب یخ

مستند «در تعقیب یخ» (Chasing Ice) ساخته «جف اورلُفسکی»، مستندساز آمریکایی که در دل سردترین مناطق جهان ساخته شده است. در این مستند، اورلُفسکی، «جیمز بیلاگ» عکاس معروف آمریکایی را دنبال و از خلل این سفر، داستان تلخ نابودی یخچال‌ها را روایت می‌کند. این فیلم برنده جایزه جمع‌آوری سال‌ها عکاسی تایم لپس برای مستند کردن سرعت ذوب شدن سریع یخچال‌های روی زمین است.

«در تعقیب یخ» تلاش‌های یک عکاس برای نشان دادن فاجعه تغییرات آب و هوایی را به تصویر می‌کشد. تغییراتی که حاصل فعالیت‌های انسان است و منجر به از بین رفتن سریع یخچال‌های طبیعی کره زمین شده و می‌شود.

فراتر از عسل، ۲۰۱۲

فراتر از عسل

 

مستند «فراتر از عسل» (A Plastic Ocean) با توجه به فروپاشی کلنی‌های دسته‌جمعی به دنبال درک بهتر اهمیت زنبورهای عسل و جستجوی جواب‌هایی در پاسخ به علت کاهش جمعیت آنها است.

یک اقیانوس پلاستیکی، ۲۰۱۶

در مستند «یک اقیانوس پلاستیکی» (A Plastic Ocean) «کریگ لیسون» و «تانیا استریتر» به همراه تیمی بین‌المللی از دانشمندان و محققین برای مشخص کردن میزان حیرت‌انگیز زباله‌های پلاستیکی اقیانوس، سواحل، حیوانات در معرض انقراض و زنجیره غذایی آلوده با هم همکاری کرده‌اند. تصاویر و گزارش‌های این مستند ۲۰ مکان طی ۴ سال را پوشش می‌دهند.

فقط بخور: داستان پسماندهای غذایی، ۲۰۱۴

فقط بخور: داستان پسماندهای غذایی

فیلم «فقط بخور: داستان پسماندهای غذایی» (Just Eat It: A Food Waste Story) حقیقت زشت پسماندهای غذایی از مزرعه تا مصرف خرده‌فروشی را آشکار می‌کند. لنز دوربین‌ها زندگی «گرانت بالدوین» و «جنی راستمیر» (Jenny Rustemeyer) را به عنوان کسانی که برای شش ماه بدون خرید مواد غذایی زندگی می‌کنند، نشان می‌دهند.

داستان چیزها، ۲۰۰۷

به نظر می‌رسد که «داستان چیزها» (The Story of Stuff) یک فیلم ۲۰ دقیقه‌ای سرگرم‌کننده است که درست مانند یک دارت به طور مستقیم مصرف‌گرایی و سرمایه‌داری را نشانه می‌گیرد. این انیمیشن که در سال ۲۰۰۷ ساخته شده، به ۱۵ زبان ترجمه شده است.

توجیه شده، ۲۰۱۸

مستند سریالی «توجیه شده» (Explained) چالش‌های روزمره جهان را مورد بررسی قرار می‌دهد. برای شروع به دنبال قسمت‌های تحت عنوان «آینده گوشت» و «بحران آب جهانی» باشید.

فردا، ۲۰۱۵

مستند فردا

در حالی‌که بیشتر مستندها بسیار منفی‌گرایانه‌اند، مستند فردا (Tomorrow) روی نقاط مثبت تمرکز می‌کند. «سیریل دیون» و «ملانی لارنت» فیلم‌سازان فرانسوی در فردا سفری عمدتاً پرفراز و نشیب در اطراف سیاره زمین را نشان داده‌اند و مردم و جوامعی را که روی راه حل‌های کشاورزی، انرژی، اقتصاد، آموزش و دولت متمرکز شده‌اند، کشف کرده‌اند.

مستند Tapped

پلاستیک یک موضوع شناخته‌شده زیست‌محیطی است. «استفانی سوئچتیگ» کارگردان Tapped به همراه «جیسون لیندسی»، در این مستند به طور مستقیم، صنعت آب معدنی به عنوان مهم‌ترین عامل در ایجاد مشکلات زیست‌محیطی معرفی می‌کنند. آنها می‌گویند بطری‌های آب همیشه بزرگ‌ترین ترفند تبلیغات و بازاریابی بوده‌اند. آنها تأثیر مالی و زیست محیطی صنعت، از جمله منابع مواد، ساخت و زباله‌های پس از مصرف را بررسی می‌کنند.

مستند بدون مرد، ۲۰۰۹

جرقه ساخت «مستند بدون مرد» (No Impact Man) به دنبال سفر نویسنده‌ای به نام «کولین بی‌وان» زده می‌شود. در این مستند دوربین‌ها او و سفرش را دنبال می‌کنند و نشان می‌دهند که او چگونه از امکانات مدرن مانند برق، حمل و نقل بنزینی، مواد غذایی و دفع زباله عمومی جدا می‌شود و تلاش می‌کند زندگی بدون تاثیر محیط را تجربه کند. آنچه که در ابتدا با یک سفر مینیمالیتی آغاز می‌شود و در نهایت به کشف شادی، روابط و تعادل می‌انجامد.

چگونگی تغییر جهان، ۲۰۱۵

مستند چگونگی تغییر جهان

فیلم «چگونگی تغییر جهان» (How to Change the World) با نمایش فیلم آرشیوشده از سال ۱۹۷۱، داستان پیشگامان پرشور را نشان می‌دهد که «صلح سبز» (یک سازمان غیردولتی مدافع محیط زیست) را تاسیس کردند و تا حدودی ناخواسته جنبش سبز را پدید آوردند.

مستند پاتریمونیو، ۲۰۱۸

تغییر شرکت‌ها به اجتماعات کوچک و راه‌های تغییر شیوه‌های زندگی، همواره در سراسر جهان اتفاق می‌افتد. «پاتریمونیو» (Patrimonio) مثالی از یک جامعه است که همیشه به سمت تغییر حرکت می‌کند.

 

منبع: inhabitat 

اشتراک در: