شما اینجا هستید

اقتصاد آبی و نقش آن در توسعه پایدار

اقتصاد آبی و نقش آن در توسعه پایدار

خواندن 5 دقیقه
مدیرکل دفتر زیست‌بوم و سواحل سازمان محیط‌زیست بیان کرد: مفهوم اقتصاد آبی از منابع موجود محلی در جهت اشتغال‌زایی، افزایش درآمد و در عین حال حفظ محیط‌زیست بهره می‌برد.

به‌گزارش خانه آب ایران و به‌نقل از ایسنا، داوود میرشکار گفت: انقلاب آبی به معنای برداشت ۶ برابری آبزیان در طول ۱۰ سال به دلیل رشد جمعیت است که باعث ایجاد برخی مشکلات زیست محیطی شده است و برای جلوگیری از مشکلات بیشتر و توسعه‌پایدار بحث انقلاب آبی مطرح شد.
وی ادامه داد: آسیا ۸۹ درصد از تولید جهانی آبزی پروری را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده و چین در بین کشورهای تولیدکننده رتبه اول از نظر تولید را به خود اختصاص داده است، پس از آن هند، اندونزی، ویتنام، بنگلادش، مصر، نروژ و... قرار دارند.
این مسئول خاطرنشان کرد: برای افزایش تولید ماهی برای جمعیت در حال رشد جهانی، آبزی پروری باید پایدار بماند در عین حال که اثرات زیست محیطی آن به میزان قابل توجهی کاهش یابد.
مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل محیط زیست بیان کرد: مفهوم اقتصاد آبی از منابع موجود محلی در جهت اشتغال زایی، افزایش درآمد و در عین حال حفظ محیط زیست بهره می برد.
وی با اشاره به نمونه‌های اجرا شده توسعه پایدار با رویکرد اقتصاد آبی یادآور شد: به طور کلی چهار رویکرد در توسعه پایدار و اقتصاد آبی وجود دارد که با توجه به ملاحظات سیاسی اجتماعی اقتصادی کشورهای ذی نفع سناریوهای مختلفی را از جمله پیشگیری از فاجعه، حمایت از صنعت دریایی، جلوگیری از آلودگی، و ترمیم زیست محیطی پیگیری می‌کنند.
میرشکار عنوان کرد: در مبحث پیشگیری از فاجعه بررسی رشد جلبک‌هایی که موجب به خطر افتادن زندگی آبزیان می‌شود که در این حوزه نروژ ایسلند و اسپانیا فعالیت های خوبی انجام داده‌اند.
مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل با اشاره به جلوگیری از آلودگی دریا تاکید کرد: تجمع زباله های پلاستیکی در دریاها و اقیانوس میکروپلاستیک‌ها را به چرخه زندگی آبزیان وارد می کند. علاوه بر این تعداد زیادی پلاستیک در سواحل حمل می‌شود که این امر بر محیط زیست دریایی در مناطق ساحلی و سپس بر صنعت گردشگری زندگی ساکنان و پایانه‌های بندری تاثیر خواهد گذاشت.
این مسئول تصریح کرد: از سال ۲۰۱۶، چین مانیتورینگ میکروپلاستیک و تحقیقات در زمینه نظارت بر میکروپلاستیک ها را به اجرا درآورد. کشور چین سه خلیج را به عنوان نمونه مورد بررسی قرار داد و به منظور رفع آلودگی از این سه خلیج در مجموع ۴۲میلیون یوان سرمایه‌گذاری کرد که در انتهای این طرح و در سال ۲۰۱۸ بیش از ۳۰ صنایع آلاینده که فاضلاب را وارد رودخانه های منتج به این خلیج ها بودند میکردند تعطیل کرد.
وی اظهار کرد: کاربرد دریا به عنوان منبع آب انرژی و مواد از جمله سیستم آب شیرین کن استخراج لیتیوم تولید بتن، تولید اکسیژن و هیدروژن، آبیاری گیاهان، باتری‌های قابل شارژ آب دریا، تولید اتانول زیستی با استفاده از زیست توده دریایی و استخراج از معدن است.
مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل با اشاره به کاربرد آب دریا در کشت گلخانه‌ای خاطرنشان کرد: پروژه‌ای برای مبارزه با تولید غذا و کمبود آب با استفاده از منابع تجدیدپذیر دریا و خورشید، استفاده از آب دریا، انرژی خورشیدی و هوای گرم محیط برای تولید آب موردنیاز، آبیاری، هوای مرطوب و همچنین تامین انرژی موردنیاز برای گلخانه‌ها است.
این مسئول بیان کرد: بر اساس آمار هر ده هزار متر مربع از این نوع گلخانه‌ها تولید ۵۰ تن آب در روز دارد که این میزان آب علاوه بر اینکه برای آبیاری گلخانه استفاده می‌شود و برای مصارف شهری و کشاورزی اطراف گلخانه نیز کاربرد دارد.
داوود میرشکار تصریح کرد: این نوع گلخانه‌ها به دلیل اینکه آب موردنیاز را تهیه می کنند و همچنین از سوخت فسیلی استفاده و هزینه عملیاتی ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر دارند. همچنین هزینه های ثابت این نوع گلخانه‌ها به دلیل اینکه سیستم گرمایش و سرمایش دارند و در زمین های ارزان ساخته می شوند در حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد کمتر است.
وی عنوان کرد: آمار و ارقام پروژه‌ای که در قطر انجام شده نشان می دهد که نصب ۵۰ مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی و ۵۰ هکتار گلخانه موجب تولید ۳۶ هزار تن محصول، اشتغال زایی یرای ۸۰۰ نفر ، صادرات ۱۵۵ گیگاوات در ساعت برق و جذب سالانه ۱۵۰۰ تن کربن دی اکسید می شود.
این مسئول با اشاره به تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در کشورهای همسایه گفت: در ایران متاسفانه عمده تولید انرژی برقآبی است و بیوانرژی سهم کمی را دارد، در حالی که در سراسر دنیا برای ایجاد فرصت‌های شغلی از این امکان استفاده می کنند.
مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل سازمان حفاظت محیط‌زیست یادآور شد: باید کلیات اقتصاد آبی و نقش آن به عنوان پیشران توسعه کشورها بیان شود، اشاعه فرهنگ دریامحور و گنجاندن سیاست‌های اقتصاد آبی در سیاست‌های کلان کشور، توجه به ابعاد مختلف اعمال اقتصاد آبی، پیوند میان اقتصاد آبی و چرخشی برای توسعه پایدار، بیان پتانسیل های ایران برای استفاده از ظرفیت های دانش بنیان و اشتغال زایی، ایجاد طرح پایلوت برای گلخانه دریایی مورد توجه قرار بگیرد.

 

منبع خبر

اشتراک در: