شما اینجا هستید

راهی به جز کشت گلخانه‌ای نداریم

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی جهاد کشاورزی:

راهی به جز کشت گلخانه‌ای نداریم

خواندن 5 دقیقه
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزارتخانه جهادکشاورزی برای مقابله با کم‌آبی و فائق آمدن بر محدودیت‌های آبی سیاست‌هایی همچون توسعه کشت گلخانه‌ها را در برنامه دارد.

به‌گزارش خانه آب ایران، کامبیز عباسی اظهار کرد: توسعه کشت گلخانه‌ای از مهمترین سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با محدودیت آبی است.
وی افزود: کشت گلخانه‌ای، بخش مورد حمایت وزارت جهاد‌کشاورزی است و تسهیلات با بهره کم و همچنین تسهیلات سهل الوصول در توافقات و تفاهمات با بانک‌های عامل پرداخت می‌شود.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی متذکر شد: هیچ محدودیتی در پرداخت تسهیلات برای گلخانه‌ها در کشور وجود ندارد. کشاورزان نیز می‌توانند با مراجعه به بانک‌های کشاورزی یا سازمان‌های جهاد کشاورزی از فرآیند کار مطلع و اقدام کنند.
وی در خصوص برنامه‌های این وزارت برای بحران کم‌آبی استان اصفهان، افزود: توسعه کشاورزی حفاظتی، استفاده از بذرهایی که طول دوران رشد محصول را کم کند، توسعه کشت نشائی در کشور، جابجایی فصل کشت برای بذرهای قابل انتقال از بهار به پاییز برای استفاده از آب باران و توسعه روش‌های نوین آبیاری از دیگر سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با بحران کم آبی اصفهان است.
عباسی در خصوص وام‌های دریافتی کشاورزان نیز، گفت: در شرایط خشکسالی و سیل وام‌های کشاورزان مشمول استمهال شده و این کمکی به جامعه کشاورزی کشور است تا بتواند خود را بازسازی و احیا کند.
وی خاطر نشان کرد: اخیرا با پیگیری‌های وزارت جهاد کشاورزی، مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و مراکز ذی‌ربط آن، بند خ ماده ۲۲ استمهال وام‌های کشاورزی مشمول بهره‌برداران مکانیزاسیون و خریداران ماشین‌های کشاورزی نیز می‌شود تا قدرتی برای بازسازی خود پیدا کنند.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اهمیت رونق‌دهی تولید داخلی، تصریح کرد: دولت به فکر کشاورزان است و تلاش می‌کند که تولید داخل را در این بخش رونق دهد، همچنین با توجه به سال رونق تولید، امیدواریم که مجلس شورای اسلامی نیز در قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی توجه ویژه‌ای به نرخ نهاده‌های کشاورزی، ماشین و روند تغییرات قیمت‌ها داشته باشد تا بتوانیم به نوعی اقتصادی بودن تولید را برای کشاورزان فراهم کرده و با شور و اشتیاق بیشتری به تولید محصولات کشاورزی بپردازند.
عباسی با بیان اینکه ما راهی به جز تکیه بر تولید داخل نداریم، گفت: اکنون نیز به سمتی افزایش بهره‌وری آبی در بخش کشاورزی در حرکت هستیم.
وی توضیح داد: افزایش بهره‌وری به این معناست که بتوانیم به ازای آب کمتر، محصول بیشتری را تولید کنیم. در ابتدای دولت به ازای مصرف یک مترمکعب آب، ۵۰۰ تا ۵۵۰ گرم گندم تولید می‌شد که این میزان امروز به ۹۰۰ تا ۹۵۰ گرم گندم افزایش یافته است.

 

منبع خبر