شما اینجا هستید

گرتا تونبرگ، شخصیت سال مجله تایم شد

گرتا تونبرگ، شخصیت سال مجله تایم شد

خواندن ۵ دقیقه
مجله‌ی تایم، گرتا تونبرگ را به‌عنوان شخصیت سال ۲۰۱۹ انتخاب کرد؛ نوجوان ۱۶ ساله سوئدی که الهام‌بخش جنبشی جهانی برای مقابله با تغییرات اقلیمی بوده است.

«گرتا تونبرگ» نوجوان فعال سوئدی که خواستار اقدام فوری برای حل بحران جهانی اقلیم است، روز چهارشنبه به عنوان فرد سال مجله تایم انتخاب شد. او جوان‌ترین فردی است که تاکنون چنین رکوردی را دریافت کرده است.

تونبرگ ۱۶ ساله، از سوی مجله تایم به خاطر آغاز یک کارزار زیست‌محیطی در آگوست سال ۲۰۱۸ که به جنبشی جهانی تبدیل شد، مورد تحسین قرار گرفت.

گرتا تونبرگ، شخص سال مجله تایم شد

تایم نوشت:

«۱۶ ماه پس از اولین اعتصاب جهانی، وی سران کشورها را در سازمان ملل متحد در اجلاس اقلیمی این سازمان مورد خطاب قرار داده، با پاپ ملاقات کرده. با رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا مشاجره داشته و ۴ میلیون نفر را برای شرکت در اعتصاب جهانی آب و هوایی در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۹، ترغیب کرد. این اعتصاب، بزرگترین اعتراضات آب و هوایی در تاریخ بشر بود.»

مطالب مرتبط:

بعد از افزایش صد برابری استفاده از لغت اعتصاب اقلیمی، فرهنگ لغت کالینز، ایده پیشگام تونبرگ یعنی اعتصاب اقلیمی را کلمه سال نامید.

 تونبرگ که در ژانویه، وارد ۱۷ سالگی می‌شود، با لحن بسیار شدید گفت که صدای اعتراض‌کنندگان اقلیم شنیده می‌شود، اما سیاستمداران هنوز اقدامی انجام نداده‌اند.

این فعال روز چهارشنبه در آخرین مراحل از مذاکرات اقلیمی سازمان ملل در مادرید، از رهبران جهان در مورد «روزنه‌های مذاکره» و استفاده از روابط عمومی برای اینکه به نظر برسد که آنها در حال دستیابی به اهداف جسورانه هستند، بسیار صریح و بی‌پرده انتقاد کرد.

«ال گور» معاون رئیس سابق مجله تایم که یک فرد قدیمی دوستدار محیط زیست است، گفته است:

«این مجله انتخاب عالی را انجام داده است.»

گور افزود:

«گرتا مظهر اقتدار اخلاقی جنبش فعال جوانان و خواستار آن است که ما فورا برای حل بحران اقلیم اقدام کنیم. او الهام‌بخش من و مردم سراسر جهان است.»

سایر نامزدهای شخص سال، «دونالد ترامپ» (رئیس جمهور آمریکا) و «نانسی پلوسی» (از اعضای حزب دمکرات، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رهبر اکثریت حزب دموکرات) بودند.

 

منبع: TheGuardian

 
اشتراک در: