شما اینجا هستید

تداوم کاهش تراز آب دریای خزر

تداوم کاهش تراز آب دریای خزر

خواندن 5 دقیقه
رئیس سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به این که ما همچنان شاهد روند کاهشی تراز آب دریای خزر هستیم، گفت: در صورت تداوم این روند امکان وقوع شرایط ناگوار زیست‌محیطی در مناطق ساحلی کشورهای حاشیه این دریا وجود دارد.

به‌گزارش خانه آب ایران، سحر تاج‌بخش در بیست و چهارمین نشست کمیته هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر که امروز برگزار شد، اظهار کرد: بیش از پنج سال از تصویب موافقت‌نامه همکاری هواشناسی آب‌شناسی دریای خزر توسط نمایندگان دولت‌های عضو این مجموعه می‌گذرد و عزم جدی اعضای این کمیته بر تسریع در اجرای مفاد موافقت‌نامه و رسیدن به اهداف اصلی آن، برنامه یکپارچه پایش و پیشگیری از هواشناسی و آب شناسی دریای خزر است.
وی ادامه داد: برای رسیدن به این اهداف گام‌های مهمی توسط اعضای کمیته طی نشست‌های قبلی برداشته شده است که شامل تعیین ماموریت و راهبرد، اهداف و ساختار برنامه و شاخص‌های کلیدی برای ارزیابی برنامه است. هدف بعدی ما نیز تعیین برنامه‌های عملیاتی در سطح ملی و منطقه‌ای است که امیدواریم با همکاری و مشارکت همه اعضای کمیته به این هدف برسیم.
رئیس سازمان هواشناسی کشور در ادامه تصریح کرد: گام مهم دیگری که امیدواریم در نشست کمیته هماهنگی آب‌شناسی و هواشناسی دریای خزر برداریم، تصویب مقررات داخلی کمیته است که زمینه را برای تسریع حرکت رو به رشد کمیته فراهم و امکان مشارکت هر چه بهتر کشورهای حاشیه دریای خزر را در برنامه یکپارچه پایش و پیش‌بینی آب و هواشناسی این پهنه آبی مهیا کرده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: طی چند سالی که از فعالیت‌های کمیته می‌گذرد شاهد پیشرفت‌های روز افزون کشورهای حاشیه دریای خزر در زمینه توسعه شبکه پایش، ارائه خدمات هواشناسی و آب‌شناسی به کاربران ساحلی و دریایی و فناوری اطلاعات بر اساس گزارش‌های ملی اعضا بودیم که این از ثمرات و نتایج فعالیت‌های کمیته هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر است.
رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به این که تبادل اطلاعات هواشناسی و آب‌شناسی بین کشورهای عضو کمیته چند سالی است که در حال انجام است، گفت: این تبادل اطلاعات زمینه را برای انجام فعالیت‌ها و تحقیقات مشترک بین کشورها تا حدود زیادی فراهم کرده است همچنین این تحقیقات در زمینه‌های مختلف هواشناسی و آب‌شناسی قابل انجام است که می‌توان عمده‌ترین آن‌ها را ارزیابی اثرات تغییر اقلیم بر دریای خزر عنوان کرد. این اثرات در حال حاضر به گونه‌ای چشمگیر بر دما، بارش و تراز آب دریا تاثیر گذاشته است و بررسی روند این تغییرات و نحوه تاثیر آن بر محیط زیست و ساحل‌نشینان از موضوعات مهمی است که قابلیت پیگیری توسط محققان را دارد.
تاج بخش با بیان اینکه نشست کمیته هماهنگی هواشناسی و آب‌شناسی دریای خزر در حالی برگزار شده است که ما همچنان شاهد روند کاهشی تراز آب دریای خزر هستیم، تصریح کرد: در صورت تداوم این روند امکان وقوع شرایط ناگوار زیست‌محیطی در مناطق ساحلی کشورهای حاشیه این دریا وجود دارد. تسریع در تهیه، تصویب و اجرای برنامه یکپارچه پایش و پیش‌بینی وضعیت هواشناسی و آب‌شناسی دریای خزر می‌تواند به عنوان گام مهمی در زمینه شناخت عوامل موثر در این پدیده و ارائه راهکارهای مناسب برای تصمیم‌گیران در سطح ملی و منطقه‌ای قلمداد شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه دریای خزر به عنوان یک آبراهه مهم و حیاتی در زمینه تبادلات تجاری بین کشورهای عضو شناخته شده است و بخش عمده‌ای از خدمات سازمان‌های هواشناسی آب‌شناسی کشورهای عضو به ارائه خدمات به ناوگان حمل و نقل دریایی اختصاص دارد، گفت: یکی از اهداف اصلی کمیته، ارتقای زیر ساخت‌های لازم برای ارتقای کمی و کیفی خدمات ارائه شده به این شناورها و سعی بر این است که از کلیه امکانات موجود در کشورهای عضو برای پوشش کامل دریای خزر استفاده شود.
وی افزود: یکی از برنامه‌های توسعه شبکه پایش استفاده از ناوگان تجاری کشورهای عضو برای مشارکت در برنامه میزبانی داوطلبانه کشتی‌ها است و سعی خواهد شد از این بستر برای تسریع در رسیدن به اهداف برنامه کمیته در بخش پایش استفاده بهینه شود.
رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: فعالیت‌های اکتشافی و استخراج نفت در بخش‌های مختلف دریای خزر از دیرباز وجود داشته و در سال‌های اخیر نیز دامنه این فعالیت‌ها گسترش چشمگیری داشته است همچنین حضور گسترده شرکت‌های نفتی در دریای خزر و تاسیس سکوهای استخراج و اکتشاف در بخش‌های مختلف این دریا نیاز به این صنعت را به دریافت خدمات تخصصی هواشناسی و آب‌شناسی از پایش و پیش‌بینی شرایط دریا تا انجام مطالعات در زمینه طراحی سازه‌های فراساحل افزایش داده است.
به گفته تاج‌بخش این امر مستلزم سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های پایش و پیش‌بینی هواشناسی و آب‌شناسی در دریای خزر است و شرکت‌های نفتی به عنوان یکی از حامیان برنامه‌های کمیته می‌توانند نقش مهمی را در رسیدن به اهداف اصلی ایفا کنند.
وی با بیان این که یکی از معاهده‌های امضا شده میان کشورهای حاشیه دریای خزر کنوانسیون زیست‌محیطی تهران است که مسائل مربوط به محیط‌زیست دریایی و مناطق ساحلی این دریا را مورد بررسی قرار می‌دهد، تصریح کرد: با توجه به حساسیت بالای دریای خزر به آلودگی و پایین بودن توان خودپالایندگی این دریا همکاری با این کنوانسیون در دستور کار کمیته قرار دارد و تفاهم‌نامه‌ای نیز در این زمینه به امضا رسیده است.

 

منبع خبر

اشتراک در: