شما اینجا هستید

ساخت بزرگترین دستگاه تصفیه کننده هوا در چین

ساخت بزرگترین دستگاه تصفیه کننده هوا در چین

خواندن ۵ دقیقه
یک برج تصفیه هوای ۱۰۰ متری در چین، به کاهش سطح آلودگی هوا در این شهر کمک کرده است. این سازه چینی تا به حال ۱۰ میلیون متر مکعب هوای تمیز تولید کرده است.

برجی با ارتفاع بیش از ۱۰۰ متر در شمال چین ساخته شده که لقب بزرگترین دستگاه تصفیه هوا در جهان را به خود اختصاص داده است. این برج در شیان در استان شانشی ساخته شده و توسط محققان پژوهشگاه محیط زیست زمین در آکادمی علوم چین در حال آزمایش است.

این برج در واقع از اردیبهشت ۹۴ ساخته شده بوده و یکسال و ۸ ماه به صورت آزمایشی در حال فعالیت بوده است تا میزان کمکش به پالایش هوا سنجیده شود.

«کائو جونجی» رئیس تحقیق این پروژه، گفت:

پیشرفت‌هایی در کیفیت هوا در مساحتی به اندازه ۱۰ کیلومتر مربع در شهر، طی چند ماه گذشته مشاهده شده و این برج توانسته است بیش از ۱۰ میلیون متر مکعب هوای تمیز تولید کند.

كائو افزود:

برج در روزهای شدیداً آلوده، قادر به کاهش هوا با آلودگی نزدیک به سطح متوسط است.

این سیستم از طریق گلخانه‌هایی که مساحت آنها حدودا به اندازه نصف اندازه یک زمین فوتبال است (مساحتی معادل ۲۵۸۰ متر مربع) و در اطراف پایه برج قرار دارند، کار می‌کند.

ساخت بزرگترین دستگاه تصفیه کننده هوا در چین

هوای آلوده به داخل گلخانه‌ها مکیده شده و با انرژی خورشیدی گرم می‌شود. سپس هوای گرم از برج بالا می‌رود و از طریق چندین لایه فیلتر تمیز می‌شود.

کائو گفته است که این برج از نظر اندازه، رقیبی ندارد و نتایج آن نیز بسیار دلگرم‌کننده است.

موسسه محیط زیست آکادمی علوم چین ادعا کرده که این سیستم تصفیه‌ می‌تواند تا ۱۵ درصد ذرات معلق مضر موجود در هوای آلوده را از بین ببرد.

تیم کائو برای آزمایش تاثیر برج روی هوا، بیش از ۱۰ دستگاه سنجش کیفیت هوا در اطراف این برج تعبیه کرده‌اند تا درصد آلاینده‌های هوا را رصد کنند و آن‌ها را در حد مجاز نگه دارند.

پروژه برج smog smian توسط این آکادمی در سال ۲۰۱۵ به بهره‌برداری رسید و ساخت آن در سال ۲۰۱۷ به پایان رسید. هدف این پروژه یافتن روشی مؤثر و کم‌هزینه برای حذف مصنوعی آلاینده‌ها از جو بود. هزینه پروژه فاش نشده است.

چندین نفر در شیان به South Morning Post گفته‌اند که آنها از زمان شروع به کار این برج متوجه تغییر هوا شده‌اند.
مدیر رستورانی در ۱ کیلومتر شمال غربی این سازه گفتکه وی اگرچه قبلاً از هدف برج مطلع نبوده است، اما در زمستان امسال شاهد بهبود کیفیت هوا بوده است.
دانشجویی که در حال تحصیل علوم زیست محیطی در دانشگاه شانشی است و در چند صد متری برج زندگی می‌کند، گفت: پیشرفت در کم شدن آلودگی هوا کاملاً قابل توجه بود.

او گفت:

من نمی‌توانم هر بار که از آنجا می‌گذرم به برج نگاه نکنم. بسیار بلند و چشم‌نواز، اما بسیار ساکت است. من نمی‌توانم صدای حرکت باد را بشنوم. کیفیت هوا بهبود یافته است و من در این مورد تردیدی ندارم.

با این حال، معلم مهد کودک Meilun Tiancheng در ۱۰ کیلومتری منطقه گفت که او هیچ تغییری را احساس نکرده است.

 

منبع: scmp