شما اینجا هستید

شیوه تشویقی استفاده از فناوری‌های کاهنده مصرف آب مشخص شد

با ابلاغ یک دستورالعمل اجرایی:

شیوه تشویقی استفاده از فناوری‌های کاهنده مصرف آب مشخص شد

خواندن 3 دقیقه
دستورالعمل اجرایی "کمیته مدیریت مصرف آب شرب" برای توسعه اقدام های بهینه‌سازی مصرف آب در بخش آب شرب و در چارچوب حمایت از فناوری‌های کاهنده مصرف آب همراه با ایجاد شیوه انگیزشی برای ترغیب آحاد جامعه به استفاده از فناوری‌های روز کاهنده‌ مصرف ابلاغ شد.

به‌گزارش خانه آب ایران و به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، این دستورالعمل با در نظر گرفتن شیوه‌های حمایتی و با هدف اصلاح الگوی مصرف، حمایت از تولیدات داخلی، شفاف‌سازی وظایف و مسئولیت‌ها و ایجاد هماهنگی بین واحدهای مرتبط توسط معاون آب و آبفای وزیر نیرو ابلاغ شده است.
براساس "سیاست‌گذاری در چارچوب تولید و ترویج استفاده از تجهیزات استاندارد و بهینه‌سازی مصرف آب در بخش آب شرب"، "سیاست‌گذاری برای رفع خلاها در استانداردهای مصرف آب و دستورالعمل‌های برچسب آب برای کالاهای مصرف‌کننده آب"، "سیاست‌گذاری در ارتباط با فرهنگ‌سازی برای مدیریت مصرف آب در چارچوب قانون توسعه و بهینه‌سازی آب شرب شهری و روستایی در کشور و آیین‌نامه اجرایی آن"، "ارائه پیشنهادات برای رفع خلاهای قانونی" و "سیاست‌گذاری برای ارتقای سطح آگاهی تصمیم‌گیران کلان" از اهداف اصلی ابلاغ این دستورالعمل به حساب می‌آید.
کمیته مدیریت مصرف آب شرب ذیل کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی با حضور ذینفعان بخش آب، نمایندگان سازمان برنامه‌و‌بودجه، بخش خصوصی و انجمن‌های علمی و صنفی تشکیل شده تا به صورت جامع‌تر به جنبه‌های اجتماعی، اقتصادی و فنی مدیریت مصرف آب شرب پرداخته شود.
پیش از این مدیرکل دفتر مدیریت مصرف، خدمات مشترکان و کاهش هدررفت شرکت آب و فاضلاب اجرایی شدن کامل طرح استفاده فراگیر از تجهیزات کاهنده مصرف آب را منوط به واقعی شدن قیمت آب، فرهنگ‌سازی گسترده، عزم ملی و باور به وجود کم آبی در کشور دانست.
علی سید‌زاده، درباره سرنوشت طرح توزیع تجهیزات کاهنده مصرف آب، این طرح را ماده‌ای از قانون توسعه و بهینه‌سازی آب شرب برشمرد که براساس آن به شرکت‌های آب و فاضلاب این اجازه داده شده تا تجهیزات کاهنده مصرف را برای مشترکان متقاضی در اختیار گذاشته و هزینه‌های آن را به شکل اقساط از قبض آب آنها کسر کنند.

 

منبع خبر

اشتراک در: