شما اینجا هستید

احتمال سیلابی‌شدن کارون، کرخه، دز و مارون در ۲ هفته آینده

معاون سازمان آب و برق خوزستان عنوان کرد:

احتمال سیلابی‌شدن کارون، کرخه، دز و مارون در ۲ هفته آینده

خواندن 2 دقیقه
معاون مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان نسبت به بارش‌های سیل آسا در ۲ هفته آینده هشدار داد و گفت: ساکنان پایین دست سدها در حوضه رودخانه‌های کارون، کرخه، دز و مارون ضمن رعایت نکات ایمنی ، از نزدیک شدن به رودخانه‌ها خودداری کنند.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از ایسنا، فراز رابعی با اشاره به احتمال سیلابی شدن کارون، کرخه، دز و مارون در ۲ هفته آینده اظهار کرد: طبق پیش‌بینی‌ سازمان هواشناسی، در اواخر آبان و اوایل آذرماه بارندگی‌های سیل‌آسا در حوضه‌های آبی منتهی به خوزستان خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه نگرانی از بابت مهار سیل در سدها وجود ندارد، خاطرنشان‌کرد: آمادگی لازم در سدهای خوزستان ایجاد و خروجی سدها تنظیم شده و هم اکنون ۹ میلیارد متر مکعب ظرفیت خالی در مخازن سدها برای مدیریت سیلاب ایجاد شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سازمان آب و برق خوزستان، رابعی افزود: خروجی سدهای خوزستان حتی در صورت وقوع سیل احتمالی تا پایان آذر افزایش نمی‌یابد و بسته به شرایط بارندگی در پایین دست حوضه‌ها می‌توانیم خروجی را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: بارندگی در پایین دست حوضه‌ها که خارج از کنترل سدها است ممکن است مشکلاتی ایجاد کند که البته در اهواز و شهرهای بزرگ نیز نگران کننده نیست اما ساکنان پایین دست رودخانه‌های خوزستان اعم از کارون، دز، کرخه و مارون و دستگاه‌هایی که تاسیساتی در جوار رودخانه‌ها دارند، در ۲ هفته آینده باید احتیاط را رعایت کرده و از نزدیک شدن به رودخانه‌ها خودداری کنند.

معاون سازمان آب و برق خوزستان همچنین با اشاره به سیل بهار امسال در خوزستان گفت: بارش و سیل احتمالی در ۲ هفته آینده مشابه سیل بهار گذشته نیست و با قاطعیت می‌توان گفت که تا پایان آذر، سیلاب‌های بزرگ و تنظیم نشده و ویژه نخواهیم داشت.

رابعی افزود: درباره وضعیت زمستان نمی‌توان از حالا اظهارنظر قطعی کرد و بر اساس پیش‌بینی‌ هواشناسی در ماه‌های آینده اطلاعات به روز می‌شود.

 

منبع خبر

اشتراک در: