شما اینجا هستید

بهره‌برداری از اولین نیروگاه برق‌آبی با روش سرمایه‌گذاری B.O.O

بهره‌برداری از اولین نیروگاه برق‌آبی با روش سرمایه‌گذاری B.O.O

خواندن 3 دقیقه
بهره‌برداری از اولین نیروگاه برق آبی با روش سرمایه‌گذاری B.O.O توسط بخش خصوصی آغاز شد.

به‌گزارش خانه آب ایران، پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، در آئین بهره‌برداری از نیروگاه‌‎های برق‌آبی مسیر خط انتقال آب شرب ساری و زیست‌محیطی سد شهیدرجایی، مهندس حاج رسولیها مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران بااشاره به اهمیت نیروگاه‌های برق‌آبی به ظرفیت‌های نیروگاه های برق‌آبی در استان مازندران اشاره کرد و گفت: باید از این ظرفیت‌ها به نحو مطلوب استفاده کرد. 
وی با اشاره به شروع خوب شرکت آب منطقه‌ای مازندران در احداث این نیروگاه‌ها و ضرورت بهره‌گیری از تجربه و توان بخش خصوصی برای پیشبرد این هدف گفت: تلاش کردیم مشکلات قانونی پیش‌رو سرمایه‌گذاران در این بخش را برطرف کنیم و فرایند آن را تسهیل بخشیم به گونه‌ای که هرماه به جای بحث تخصیص، یک مجوز گذر حجمی آب صادر می‌کنیم.
حاج رسولیها افزود: در بین نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیروگاه‌های برق‌آبی باتوجه به نرخ تضمینی تعیین شده از توجیه بسیار بالایی برخوردار هستند لذا از همه سرمایه گذاران دعوت می کنیم در این کار مهم مشارکت نمایند.
حاج رسولیها با اشاره به عقب‌ماندگی استان در بحث توسعه منابع آب، احداث سد زارم رود را برای بخش مرکزی و شرق استان ضروری برشمرد و گفت: برای ادامه‌ی مدول دوم تصفیه‌خانه نیازمندیم سد زارم رود هرچه سریعتر اجرایی گردد.
مدیر آب کشور موضوع مهندسی رودخانه را یکی از دغدغه‌های آب کشور دانست و تصریح کرد: باتوجه به رخداد سیل؛ امروز فهم مشترکی برای اقدامات مهندسی رودخانه ایجاد شده و باید ضمن تامین اعتبار مورد نیاز مسائل رودخانه را نیز حل‌و‌فصل کنیم.
وی در پایان باتوجه به نگرانی مردم و نمایندگان استان مازندران در بحث انتقال آب تاکید کرد: وزارت نیرو بر انجام کار کارشناسی تاکید دارد و اطمینان می‌دهد تا زمانی که مطالعات طرح تکمیل نشود و مباحث کارشناسی آن روشن نگردد قطعا هیچ اقدام عملی را شروع نخواهد کرد.

 

پاورقی:

قراردادهای B.O.O نوعی قرارداد بین‌­المللی است که در آن سرمایه‌گذار خصوصی نسبت به ساخت، تملک، راه‌اندازی و نگهداری پروژه برای همیشه اقدام کرده و عوارض اجاره‌ها، مخارج و درآمد پروژه را جمع می‌کند. در این روش سرمایه‌گذار تمامی فعالیت‌ها از طراحی پروژه گرفته تا خرید تمامی اقلام مورد نیاز، نصب و اجرا، پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی را از طریق انتخاب پیمانکار به عنوان مالک نیروگاه برعهده دارد و انرژی تولیدی خود را به دولت یا مصرف‌کنندگان از طریق انعقاد قرارداد می‌فروشد.

 

منبع خبر