شما اینجا هستید

بیش از ۸۰۰ هکتار از تالاب انزلی آلوده به سنبل آبی است

بیش از ۸۰۰ هکتار از تالاب انزلی آلوده به سنبل آبی است

خواندن 5 دقیقه
رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرانزلی گفت: گیاه مهاجم سنبل آبی بیش از ۸۰۰ هکتار از پهنه آبی تالاب بین المللی انزلی را فرا گرفته است.

به‌گزارش خانه آب ایران، احسان هادی پور در خصوص مقابله با گیاه مهاجم سنبل آبی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تالاب انزلی جدای مشکلات ورود فاضلاب و پس‌آب‌ها، گیاهان مهاجم همچون آزولا و سنبل آبی نیز رشد زیادی در آن داشته به گونه‌ای که این مشکل امروزبه مرز بحران رسیده و ممکن است زودتر از عوامل دیگر این تالاب را از بین ببرد.
وی با اشاره به وجود محدودیت‌های منابع مالی، لجستیکی و نیروی انسانی دستگاه‌های دولتی افزود: برای مقابله با این غده سرطانی باید با استفاده از ظرفیت جوامع محلی حاشیه تالاب و با کشف توانمندی‌های آنان، در راستای مقابله با سنبل آبی از آنان کمک گرفت.
هادی پور تاکید کرد: باید بومیان حاشیه تالاب و کسانی را که از آن منفعت می‌برند نسبت به مخاطراتی که این تالاب بین المللی را تهدید می‌کند آگاه ساخت تا هرچه بهتر و سریعتر در راستای مقابله با این گیاه برآیند.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در بندرانزلی در راستای مقابله با سنبل آبی گفت: اوج کلونی‌های سنبل آبی در غربی ترین ضلع تالاب در منطقه سنگاچین موجود است و باید بگویم بیش از ۸۰۰ هکتار از تالاب انزلی به شدت به این گیاه آلوده است و به دلیل سیلاب های اخیر این گیاه به سایر جاهای تالاب نیز سرایت کرده است.
هادی پور با اشاره به لزوم تلاش همه مردم و مسئولان برای مقابله با این گیاه مهاجم در راستای حفظ تالاب بین‌المللی انزلی و معیشت بومیان از گیاهان مهاجم افزود: هم اکنون برای جمع‌آوری کامل گیاه سنبل آبی به سه دستگاه دروگر این گیاه، سه دستگاه بیل میکانیکی و چهار دستگاه شناور بارکاز برای انتقال آن به خشکی نیازمندیم.
رییس اداره حفاظت محیط‌زیست بندرانزلی خاطر نشان کرد: در جلسه پدافند غیرعامل شهرستان مصوب شد که کمیته مقابله با سنبل آبی با عضویت بیش از ۲۰ تن از مدیران کل استان به ریاست فرماندار در فرمانداری بندرانزلی تشکیل و برنامه عملیاتی هرکدام از دستگاه‌های مربوطه مشخص و معلوم شود هرکدام از سازمان‌ها و نهاد‌ها چه وظایفی دارند.
ورود فاضلاب‌ها به تالاب انزلی از جمله تهدیدهایی است که تالاب با آن مواجه است و بیشتر فاضلاب‌های شهرستان‌های رشت و صومعه‌سرا و انزلی وارد این تالاب می شود که علاوه بر ایجاد مشکلات بهداشتی و ورود مواد شیمیایی مختلف به این تالاب و بازگشت آن به چرخه زندگی مردم ، آثار زیان باری در راستای نابودی تالاب بر جای می‌گذارد .
علاوه بر ورود پسماندها و رسوبات و فاضلاب‌ها به تالاب و همچنین پسروی آب خزر که باعث کاهش شدید عمق تالاب بین‌المللی انزلی شده، در چهار سال گذشته این تالاب با مشکل جدیدی به نام گیاهان مهاجم آزولا و سنبل آبی مواجه شده است .
سنبل آبی یکی از ۱۰ گونه گیاهان مهاجم دنیاست که وقتی وارد اکوسیستم آبی می‌شود ظرف مدت دو هفته می‌تواند جمعیت خود را به میزان دو برابر افزایش داده و یک بوته گل با ۲۰ گل می تواند سه هزار دانه تولید کند و هر دانه آن بین پنج تا ۲۷ سال می تواند زنده بماند.
تالاب بین‌المللی انزلی ۲۵هزار هکتار مساحت دارد که بیش از ۸۰ درصد (۱۹هزار هکتار) از پهنه این تالاب در حوزه سرزمینی شهرستان بندرانزلی واقع است و این تالاب با وجود اینکه در سال ۱۹۷۵ جزو اولین تالاب‌های ثبت شده در فهرست کنوانسیون بین‌المللی رامسر بود ولی متاسفانه در سال ۱۹۹۳ در فهرست تالاب‌های در معرض نابودی قرار داده شده است.

 

منبع خبر