شما اینجا هستید

وسعت دریاچه ارومیه یک‌هزار و 139 کیلومترمربع بیشتر از سال گذشته است

وسعت دریاچه ارومیه یک‌هزار و 139 کیلومترمربع بیشتر از سال گذشته است

خواندن 5 دقیقه
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با اعلام اینکه مساحت نگین آبی آذربایجان به ۲ هزار و 785 کیلومترمربع رسیده، بیان کرد: وسعت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته یک‌هزار و 139 کیلومترمربع بیشتر است.

به‌گزارش خانه آب ایران، فرهاد سرخوش بیان کرد: تراز دریاچه ارومیه نیز طبق آخرین پایش به یک‌هزار و ۲۷۱ متر و 24 سانتی‌متر رسیده است که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته یک متر و 2 سانتی‌متر افزایش دارد.
وی با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه نسبت به کمترین سطح ثبت شده برای آن یک‌متر و 21 سانتی‌متر افزایش یافته، افزود: این دریاچه به دلیل حل شدن نمک در برخی نقاط تا ۱۱۳ سانتی‌متر عمیق‌تر شده و همین امر میزان تبخیر آب در تابستان گذشته را کاهش داد.
وی کاهش تراز دریاچه در فصل گرما به دلیل بسته بودن این حوضه‌آبریز را طبیعی خواند و افزود: هرچند میزان تبخیر در دریاچه ارومیه به دلیل افزایش عمق و میزان ورودی آب نسبت به سال گذشته کمتر شده است ولی تراز دریاچه تا آغاز فصل بارش‌ها به روند کاهشی خود ادامه می‌دهد.
سرخوش اضافه کرد: بارش‌ها و کاهش محسوس دمای هوا سبب شده است تا روند تبخیر آب دریاچه ارومیه در روزهای گذشته به شدت کاهش یابد.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با بیان اینکه قبل از تشکیل این ستاد تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط ۴۰‌سانتی‌متر کاهش می‌یافت، بیان کرد: برنامه‌ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرد.
وی اضافه کرد: هر ساله شاهد کاهش نزدیک به ۷۰ سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما هستیم اما این مقدار در زمان بارش‌ها جبران می‌شود.
سرخوش با اعلام اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: در صورت بهره‌برداری از این طرح‌ها، تراز دریاچه ارومیه سالانه نزدیک به یک متر افزایش می‌یابد.
وی همچنین با تاکید بر اینکه طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره‌برداری نرسیده است، اضافه کرد: امسال چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره‌برداری می‌رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه ۳۰.۵ کیلومتر از تونل انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی به دریاچه حفر شده است، گفت: حدود پنج کیلومتر برای اتمام این تونل باقی‌ است تا این طرح به بهره‌برداری برسد.
وی با اعلام اینکه طبق آخرین صورت وضعیت، برای طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی به دریاچه ارومیه بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال هزینه شده، بیان کرد: برای اتمام این طرح ۶ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی با بیان اینکه هیچ مشکلی در تامین اعتبار این طرح وجود ندارد، اظهار داشت: طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی به نگین آبی آذربایجان تا پایان سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه همچنین درخصوص خط انتقال کانال بتنی روباز این طرح، بیان کرد: طول این خط انتقال نیز ۱۱ کیلومتر است که هم‌اکنون ۶۰‌درصد پیشرفت فیزیکی دارد و همزمان با تونل خط انتقال به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی با بیان اینکه پس از بهره‌برداری از این طرح سالانه بیش از ۶۵۰‌میلیون مترمکعب آب از جنوب آذربایجان‌غربی به پیکره دریاچه ارومیه وارد می‌شود، اضافه کرد: پس از اتمام طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه سالانه یک متر تراز دریاچه افزایش می‌یابد.
 هرچند تراز یک‌هزار و 274 متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده است ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط کافی برای رشد آرتمیا را دارد و هم بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع می‌شود.
تا پایان سال ۱۳۹۷ بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال برای احیای دریاچه هزینه شده است؛ امسال نیز با وجود مشکلات اقتصادی دولت بیش از هفت هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال برای احیای نگین آبی آذربایجان اختصاص یافته است.
دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.
همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح‌های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.

 

منبع خبر

اشتراک در: