شما اینجا هستید

آبخیزداری و آبخوان‌داری؛ راه مقابله با پدیده فرونشست زمین

آبخیزداری و آبخوان‌داری؛ راه مقابله با پدیده فرونشست زمین

خواندن 5 دقیقه
مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: انجام فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری به منظور تغذیه دشت‌ها، کاهش بهره‌برداری از سفره‌های زیرزمینی و تغییر الگوی کشت از اقدامات پیشگیرانه و مقابله با پدیده فرو‌نشست زمین است.

به‌گزارش خانه آب ایران علی محمدی‌مقدم اظهار کرد: فرونشست زمین پدیده‌ای است که هیچ راه درمانی ندارد و با صرف هزینه‌های گزاف هم قابل برگشت نخواهد بود.
وی بهره‌برداری‌های بی‌رویه از منابع زیرزمینی جهت مصارف شرب، صنعت و کشاورزی، انجام برخی فعالیت‌های عمرانی همچون بهره‌برداری از معادن زیرزمینی و انفجارها را از جمله علل ایجاد پدیده فرو‌نشست در دشت‌ها عنوان کرد.
محمدی‌مقدم با بیان اینکه ریزش و نشست زمین در دشت‌ها و به دنبال آن بسته شدن خلل و فرج لایه‌های زیرین خاک، موجب مرگ تدریجی طبیعت و کشاورزی خواهد شد، تصریح کرد: در حال حاضر 11 دشت کشاورزی در استان وجود دارد که از این تعداد 4 دشت (شهرکرد، خانمیرزا، سفیددشت و فرادنبه) ممنوعه بحرانی هستند.
وی با اشاره به اینکه تنها راه مقابله با پدیده فرونشست زمین انجام اقدامات پیشگیرانه است، گفت: انجام فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری به منظور تغذیه دشت‌ها، کاهش بهره‌برداری از سفره‌های زیرزمینی و تغییر الگوی کشت از اقدامات پیشگیرانه و مقابله با پدیده فرو نشست زمین است.
مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان بیان کرد: برای برون‌رفت از چالش فرونشست زمین، اقدامات خوبی از سوی اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان صورت گرفته، به طوری که سال گذشته 200 میلیارد ریال و در سال جاری 400 میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای اقدامات آبخیزداری و آبخوان‌داری با اولویت دشت‌های کشاورزی تخصیص یافت.
وی خاطر نشان کرد: در این راستا اقدامات آبخیزداری و آبخوان‌داری در قالب پروژه‌های بیولوژیکی با ایجاد پوشش گیاهی در بالادست حوضه آبخیز، به منظور جلوگیری از روان‌آب‌ها و فرسایش خاک و اقدامات بیومکانیک همچون ایجاد کنتورفارو (چاله‌های فلسی) در راستای ذخیره نزولات آسمانی و در بخش مکانیک با ایجاد بندهای سنگی ملاتی و سدهای خاکی با هدف جلوگیری از ایجاد روان‌آب‌ها و افزایش نفوذپذیری آب اجرایی شده است.

 

منبع خبر

اشتراک در: