شما اینجا هستید

تغییرات آب‌و‌هوایی توفان ال‌نینو را قوی‌تر می‌کند

تغییرات آب‌و‌هوایی توفان ال‌نینو را قوی‌تر می‌کند

خواندن 3 دقیقه
نتایج یک بررسی علمی نشان می‌دهد تغییرات آب‌و‌هوایی و گرمایش زمین توفان‌های مرگبار ال‌نینو را قوی‌تر کرده و اثرات مخرب آنها را بیشتر می‌کند.

به‌گزارش خانه آب ایران و به‌نقل از یاهونیوز، توفان‌های ال‌نینو در نقاط مختلف جهان رخ می‌دهند ولی دانشمندان می‌گویند گرمایش زمین و افزایش دمای بخش‌های مختلف سیاره خاکی تاثیرات مخرب آنها را روز به روز بیشتر می‌کند.
بررسی ۳۳ توفان ال‌نینو در نقاط مختلف جهان به خصوص در منطقه اقیانوس آرام از سال ۱۹۰۱ به این سو نشان می‌دهد که از دهه ۷۰ میلادی شدت تخریب توفان‌های یادشده افزایش یافته است. این موضوع به خصوص در نقاطی که آب‌های اقیانوس‌ها و دریاها بیشتر از دیگر نقاط گرم شده‌اند، بیشتر خود را نشان می‌دهد.

ال نینو

توفان‌های قدرتمند ال‌نینو می‌توانند در برخی نقاط مانند استرالیا و هند موجب خشکسالی شوند و در برخی نقاط دیگر مانند ایالت کالیفرنیا سیل به راه بیندازند. وقوع این توفان در آمریکا در زمستان باعث ملایم‌تر شدن هوا و افزایش بارش می‌شود. ولی از دهه ۹۰ خسارات مرگبار و آمار مرگ و میر ناشی از توفان ال‌نینو افزایش یافته است.

ال نینو

ال‌نینو تنها در سال‌های ۱۹۹۷ و ۹۸ میلادی بین ۳۲ تا ۹۶ میلیارد دلار خسارت به بار آورد و این رقم پیوسته در حال افزایش است. گرمایش زمین همچنین باعث شده مرکز تشکیل بسیاری از توفان‌های ال‌نینو از غرب به مرکز و شرق آمریکا منتقل شود.

 

منبع خبر