شما اینجا هستید

۶ هزار هکتار سیستم نوین آبیاری در سیستان و بلوچستان درحال اجراست

۶ هزار هکتار سیستم نوین آبیاری در سیستان و بلوچستان درحال اجراست

خواندن 5 دقیقه
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: ۶ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی این استان امسال در حال تجهیز به سیستم‌های نوین آبیاری است.

به‌گزارش خانه آب ایران، غلام حیدر زورقی اظهار داشت: صرفه‌جویی در مصرف آب و انرژی، سرعت بالای رویش گیاه، به‌کارگیری کود همزمان با آبیاری،جلوگیری از رشد بی‌رویه علف‌های هرز، برداشت راحت‌تر و افزایش کمی و کیفی محصولات از مزایای روش‌های آبیاری نوین به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در سیستان و بلوچستان هیچ محدودیتی وجود ندارد به طوریکه دولت نیز برای تشویق کشاورزان به این امر ۸۵ درصد هزینه اجرایی سیستم‌های نوین آبیاری را بصورت بلاعوض تامین و پرداخت می‌کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: بیش‌از هزار و ۷۹۰ میلیارد ریال اعتبار از سال ۷۴ تاکنون برای اجرای سیستم آبیاری نوین در سطح ۳۴ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی این استان هزینه شده است که صرفه‌جویی بیش از ۳۸۷ میلیون متر‌مکعب منابع آبی را به همراه داشته است.
وی ادامه داد: هم‌اینک ۳۰ پیمانکار بومی و غیر بومی و ۲۳ مشاور حقیقی و حقوقی برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در سیستان و بلوچستان مشغول فعالیت هستند.
زورقی اظهار داشت: سیستان وبلوچستان جزو استان‌های کم بارش و از نظر منابع آبی در محدویت قرار داردکه به‌کارگیری سیستم‌های نوین آبیاری ضرورت بخش کشاورزی این استان است.
وی بیان کرد: متقاضیان با داشتن مجوز برداشت آب و مدارک کامل زمین می‌توانند از طریق سامانه طرح توسعه ساماندهی نوین آبیاری نام‌نویسی‌ تا نسبت به اجرای سیستم برای اراضی زراعی و باغات آنان از سوی سازمان جهاد کشاورزی اقدام شود.

 

منبع خبر