شما اینجا هستید

معاون اول رییس جمهور: سازمان حفاظت محیط‌زیست با قاطعیت از تخریب تالاب‌ها جلوگیری کند

نخستین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور:

معاون اول رییس جمهور: سازمان حفاظت محیط‌زیست با قاطعیت از تخریب تالاب‌ها جلوگیری کند

خواندن 5 دقیقه
در این نشست مقرر شد وزارت نیرو با همكاری سازمان حفاظت محيط‌زيست برنامه عملیاتی خود را در خصوص اجرایی کردن ماده ۴ آئین‌نامه نحوه جلوگیری از آلودگی و تخریب غیرقابل جبران تالاب‌ها، مندرج در آئین‌نامه برای سال آبی 99-1398 ارائه کند.

به‌گزارش خانه آب ایران و به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، اسحاق جهانگیری در نخستین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور، با اشاره به آسیب‌های وارد شده به تالاب‌های کشور به‌دلیل تغییر شرایط اقلیمی و برخی تصمیمات نادرست بر احیاء و مدیریت تالاب‌های در معرض تهدید تاکید کرد و خواستار برنامه‌ریزی و اقدامات موثر در این زمینه شد.
معاون اول رییس جمهور ضرورت اولویت‌بندی و تمرکز بر تالاب‌هایی که نیازمند توجه بیشتری هستند را یادآور شد و گفت: باید با رسیدگی، احیاء و مدیریت، مانع از تخریب تالاب‌ها شد و از پیامدهای مخرب ناشی از آن بر زندگی مردم و محیط‌زیست جلوگیری کرد.
جهانگیری با اشاره به قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌های کشور مصوب سال ۹۶ و تدوین آیین‌نامه این قانون، تصریح کرد: انتظاری که از ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور می‌رود این است که راهکارهایی اجرایی و عملیاتی به منظور رسیدگی به تالاب‌هایی که در معرض خشک شدن و آسیب هستند تدوین کند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر نگاه جامع بر تامین آب مورد نیاز کشور در بخش‌های کشاورزی و صنعت و نیز تامین حقابه تالاب‌ها، افزود: سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بر اساس قوانین موجود از بهره‌برداری های غیرمجاز از منابع آب که منجر به تخریب تالاب‌ها می‌شود با قاطعیت جلوگیری کند.
وی تصریح کرد: در خصوص صیانت از محیط‌زیست کشور هرجا که لازم باشد قطعا دولت مصوبات لازم را خواهد داشت و با استفاده از ظرفیت های قانونی اقدام خواهد کرد.
وزیر نیرو نیز در این جلسه با اشاره عزم ملی برای حفاظت از تالاب‌های کشور، بر برنامه‌ریزی بلندمدت با نگاه آمایش سرزمینی در این خصوص تاکید کرد.
رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز در این نشست لزوم همکاری دستگاه‌های مرتبط برای کمک به احیاء تالاب‌های کشور را خاطرنشان ساخت و گزارشی از برخی راهکارهای برای تامین آب مورد نیاز تالاب ها در فصول پربارش سال ارائه کرد.
در این جلسه گزارشی از وضعیت تالاب‌های کشور از سوی نماینده سازمان حفاظت محیط‌زیست ارائه شد. بر اساس این گزارش 141 تالاب کشور به مساحت سه میلیون هکتار در آیین نامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب‌ها به ثبت رسیده که از این تعداد 25 تالاب ایران که دارای ارزش اکولوژیکی هستند در کنوانسیون رامسر ثبت شده‌اند.
در ادامه این جلسه چالش‌های اصلی تالاب‌های ایران نظیر عدم تأمین حقابه زیست‌محیطی، ورود انواع آلاینده‌های کشاورزی، مراکز جمعیتی و آلاینده‌های صنعتی و نفتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای حاضر در جلسه نظرات و دیدگاه‌های خود را در خصوص راهکارهای حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب‌های کشور ارائه کردند.
در این نشست دستورالعمل نحوه تشکیل و اداره جلسات ستاد ملی به تصویب رسید و مقرر شد دو نفر صاحب نظر علمی به عنوان اعضای حقیقی به عضویت ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور معرفی شوند.
همچنین در این جلسه مقرر شد نقشه‌راه و راهبردها و برنامه عمل ملی حفاظت و احیای تالاب‌ها توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست بروز رسانی شده و در جلسات بعدی ستاد ملی ارائه گردد.
در این نشست همچنین مقرر شد وزارت نیرو با همكاری سازمان حفاظت محيط زيست برنامه عملیاتی خود را در خصوص اجرایی نمودن ماده ۴ آئین‌نامه نحوه جلوگیری از آلودگی و تخریب غیرقابل جبران تالاب‌ها در خصوص تالاب‌های مندرج در آئین‌نامه برای سال آبی ۹۹-۱۳۹۸در جلسه بعدی ستاد ملی ارائه نماید.
از دیگر مصوبات این جلسه تکلیف وزارت جهاد‌کشاورزی برای ارائه برنامه‌های جلوگیری از فرسایش خاک و کاهش بار رسوبی رودخانه‌های منتهی به تالاب‌ها و تکلیف وزارت نیرو برای ارائه اقدامات صورت داده و برنامه‌های آتی به منظور تعیین و علامت گذاره حد بستر و حریم تالاب‌های فهرست آئین‌نامه به استثناء علف‌های دریایی و صخره‌های مرجانی بود.

منبع خبر