شما اینجا هستید

صنعت آب و برق ایران از بالاترین استانداردهای جهانی برخوردار است

‌می‌خواهیم در خصوص مسایل آب و برق کشور با مردم گفتگو کنیم

صنعت آب و برق ایران از بالاترین استانداردهای جهانی برخوردار است

خواندن 5 دقیقه
وزیر نیرو گفت: یکی از مهمترین ویژگی آب و برق کشورمان بهره مندی از بالاترین استانداردهای جهانی است.

به‌گزارش خانه آب ایران، رضا اردکانیان در مراسم افتتاح طرح های برق منطقه‌ای تهران در محل مجتمع فرهنگی، ورزشی برق منطقه‌ای افزود: به رغم همه تحریم‌ها و سختی‌های پیش‌رو تلاش شد در زمینه آب وبرق همواره بالاترین استانداردهای جهانی در اجرای طرح‌ها لحاظ شود و در این زمینه کمبودی رخ ندهد.
وی با بیان اینکه آبادانی ایران در هیچ شرایطی متوقف نمی‌شود، ادامه داد: دفاع و مقابله با تحریم مانعی پیش روی ساختن ایران نیست، اگرچه مشکلات نیاز به اراده‌های استوار را بیشتر می‌کند.
اردکانیان گفت: وزارت نیرو در دوران تحریم و تنگناهای مالی با تدبیر و امید مجموعه‌ای از طرح‌های مهم زیرساختی را اجرا کرده که هر کدام بر سرمایه‌های اندوخته مردمان این سرزمین می‌افزاید.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه در نیمه دوم امسال ۲۲۷ پروژه بزرگ صنعت آب و برق با اعتباری بالغ بر ۳۳ هزار میلیارد تومان در ۳۱ استان کشور به بهره‌برداری خواهد رسید، ادامه داد: براساس برآورد انجام شده میانگین سرمایه‌گذاری در هر استان حدود یک هزار میلیارد تومان در بازه زمانی یاد شده بوده است.
وی به افتتاح ۱۰ سد در ۶ استان کشور در قالب این طرح اشاره کرد و گفت: با بهره‌برداری از این طرح‌ها در نیمه دوم امسال، آب شرب برای ۹ شهر با جمعیتی بالغ بر ۱.۶ میلیون نفر تامین خواهد شد. به تعبیری برای هر نفر در شبانه‌روز ۷۰ لیتر آب اختصاص پیدا خواهد کرد.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در این مدت ۳۶ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در چهار استان کشور افتتاح خواهد شد، ادامه داد: در ۶ ماه آینده آبرسانی به یک‌هزار و ۱۲۴ روستای کشور با جمعیتی بالغ بر ۷۲۶ هزار نفر در دستور کار گرفته است.
اردکانیان با اشاره به اینکه تا پایان امسال روزانه ۶ روستای کشور از آب شرب سالم و پایدار برخوردار خواهند شد، گفت: تا پیش از پایان سال ۹۸ تعداد ۲۹ تصفیه‌خانه فاضلاب در ۱۶ استان کشور با ظرفیت بیش از ۵۵۳ هزار مترمکعب به مجموع تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور افزوده خواهد شد.
وزیر نیرو تاکید کرد: در این مدت همچنین ۱۲ تصفیه‌خانه آب شرب دیگر به ظرفیت ۱.۳ میلیون مترمکعب در روز و با جمعیت تحت پوشش ۶.۲ میلیون نفر در ۹ استان کشور افتتاح خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه تا پایان امسال سه هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده خواهد شد، گفت: در کنار افتتاح نیروگاه‌های حرارتی، بهره‌برداری از ۲۷۸ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نیز در دستور کار قرار گرفته است که با بهره‌برداری از این واحدها حدود ۳۵۰ میلیون مترمکعب در مصرف گاز طبیعی صرفه‌جویی می‌شود.
اردکانیان گفت: در پویش «هر هفته: الف، ب، ایران»، که آن را با مشارکت مردم و رسانه‌ها پیش خواهیم برد، «همه با هم خواهیم دید که در عرصه خدمات زیربنایی آب و برق که نقش محوری در تامین رفاه و امنیت هموطنان دارد و همچنین زمینه ساز پیشرفت و پیشران تمامی بخش‌های اقتصادی کشور است، متخصصان ایران زمین، سرمایه‌های این کشور را چگونه برای ارتقای زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های تولید و کیفیت زندگی به کار می‌گیرند.
وی با بیان اینکه قصد داریم طرح‌های زیرساختی صنعت آب و برق را به میان مردم بیاوریم، افزود: در این کمپین، هر هفته «همه با هم» درباره ابعاد این سرمایه‌گذاری‌ها و اثراتشان بر کشور، کیفیت زندگی مردم و فرصت‌هایی که برای توسعه ایجاد می‌کنند، گفت و گو خواهیم کرد.
وزیر نیرو با بیان اینکه آبادانی ایران در هیچ شرایطی متوقف نمی‌شود، افزود: دفاع و مقابله با تحریم مانعی پیش روی ساختن ایران نیست، اگر چه مشکلات و نیاز به اراده‌های استوار را بیشتر می‌کند.
اردکانیان ادامه داد: در وزارت نیرو بر این باوریم که «باید داشته‌های مردم این سرزمین را دیده و به پشتوانه این سرمایه عظیم، اعتماد به نفسی کسب کرد که پیشران حرکت توسعه در کشورمان باشد.
وی اظهار کرد: شگفت انگیز است کشوری که تحت شدیدترین تحریم های ظالمانه اقتصادی قرار دارد، با اتکا به توان داخلی خود، موفق به کسب دستاوردهای بی‌نظیری در عرصه آب و برق شده باشد.
وزیر نیرو، افزایش تولید محصولات کشاورزی از طریق ارتقای راندمان آبیاری، جلوگیری از آلودگی آب‌های سطحی، کنترل سیلاب، ایجاد زمینه استفاده مجدد از پساب، تشویق و فراهم کردن زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، کمک به حفظ محیط زیست، کاهش مهاجرت به‌ویژه در مناطق محروم و مرزی، اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی را از نتایج اجرای این طرح عنوان و خاطرنشان کرد: با اجرا این طرح در نهایت، زمینه توسعه و پیشرفت و بالندگی بیش از پیش در همه مناطق کشور فراهم خواهد شد.

 

منبع خبر