شما اینجا هستید

مصوبه انتقال وظایف و ماموریت‌‌های شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی ابلاغ شد

از سوی رئیس‌جمهور؛

مصوبه انتقال وظایف و ماموریت‌‌های شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی ابلاغ شد

خواندن 5 دقیقه
مصوبه شورای عالی اداری مبنی بر انتقال وظايف، ماموريت‌ها و فعاليت‌های شرکت‌های آب و فاضلاب روستايی به شرکت‌های آب و فاضلاب استان‌ها موضوع قانون تشکيل شرکت‌های آب و فاضلاب مصوب 1369/10/11 مجلس شورای اسلامی با امضای رئيس جمهور ابلاغ گرديد.

به‌گزارش خانه آب ایران و به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) درماده نخست این تصویب‌نامه آمده است که به منظور ارتقای کیفیت و سرعت ارائه خدمات مربوط به حوزه آب‌وفاضلاب روستایی کشور، کلیه امور و فعالیت‌های ایجاد، توسعه، نگهداری، بهره‌برداری، بازسازی و مرمت تاسیسات مربوط به تامین، انتقال، تقسیم و توزیع آب شرب و بهداشتی، جمع‌آوری و انتقال و دفع بهداشتی فاضلاب سی و یک شرکت آب‌و‌فاضلاب روستایی به شرکت‌های آب‌وفاضلاب همان استان واگذار می‌گردد.
براساس این مصوبه سازمان برنامه و بودجه مکلف است کلیه حمایت‌های مالی و بودجه‌ای که تاکنون از فعالیت‌های این شرکت‌ها به وسیله دولت انجام می‌شده است را استمرار دهد.
لازم به ذکر است اجرای این طرح مهم مزایای متعددی برای آحاد جمعیت روستایی کشور بدنبال دارد به گونه‌ای که موجب ارتقای و تسهیل در خدمت‌رسانی و پاسخگویی به مشترکین روستایی خواهد گردید، چرا که در شرایط فعلی بدلیل نبود ساختار اداری درسطح شهرها، دسترسی مردم روستایی به مراکز شهرستان‌ها بسیار مشکل می‌باشد، با انتقال این وظایف، به دلیل وجود دفاتر و شعبات شرکت‌های آب و فاضلاب درسطح تمام شهرهای کشور، مشترکین روستایی برای پیگیری امور مربوط به بهره‌برداری حوزه آب‌و‌فاضلاب روستایی به راحتی امکان دسترسی به مراکز مذکور را خواهند داشت.
بدلیل عدم وجود امکانات مناسب و تجهیزات کافی در شرکت‌های آب‌و‌فاضلاب روستایی موجود، با انتقال وظایف مورد اشاره، با استفاده از ظرفیت‌های تخصصی، فنی و تجهیزاتی موجود در شرکت‌های آب و فاضلاب استانی، امکان بهره‌برداری از تاسیسات و شبکه‌های آبرسانی با کیفیت بالاتر و متناسب با شهرها میسر می‌گردد.
گفتنی است با اجرای این طرح نظامات و فرآیندهای مدیریتی و نظارتی یکسان با سطح کیفی بسیار بالاتر از شرایط کنونی در سرویس‌دهی به روستائیان عزیز به دلیل مدیریت یکپارچه فراهم می‌گردد و باعث ارتقای سطح کیفی خدمات خواهد گردید به گونه‌ای که تامین آب سالم و پایدار با توجه به ظرفیت‌های موجود در آب و فاضلاب استان‌ها محقق خواهد گردید.
این طرح یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت نیرو برای تجدید ساختار بخش آب و با هدف ارتقای، تسهیل و تسریع خدمات‌رسانی به جامعه روستائیان می‌باشد.

 

منبع خبر