شما اینجا هستید

تلفات آب کشور ۲۴.۵ درصد است

معاون شرکت آب و فاضلاب:

تلفات آب کشور ۲۴.۵ درصد است

خواندن 5 دقیقه
معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: میانگین تلفات آب در کشور به ۲۴.۵ درصد می‌رسد که میزان آن در استان‌های مختلف متفاوت است.

به‌گزارش خانه آب ایران، شاهین پاکروح افزود: میزان تلفات آب در تعدادی از استان‌ها بیشتر و در تعداد دیگر کمتر است به گونه‌ای که در استان یزد و اصفهان ۱۷ درصد و در استان خوزستان نزدیک به ۳۵ درصد است و برای محاسبه این شاخص باید به اجزا مختلف آن توجه داشت.
وی ادامه داد: تلفات آب به آن معنا نیست که شبکه به طور کامل فرسوده است و کل این ۲۴.۵ درصد در کل کشور از دسترس، خارج می‌شود بلکه بخشی از آن که حدود ۵۰ درصد می‌شود مربوط به تلفات فیزیکی است یعنی آن بخشی که ناشی از فرسودگی شبکه بوده و از شبکه خارج می‌شود، اما بخشی از آن نیز به انشعاب‌های غیرمجازی که وجود دارد باز می‌گردد.
پاکروح گفت: اکنون بیشترین انشعاب غیرمجاز در استان خوزستان وجود دارد که خود این در زمره تلفات آب می‌آید و بخش قابل توجهی است البته نباید فراموش کرد استان خوزستان یکی از استان‌ها جنگی بوده که تاسیسات آن بایستی مورد بازنگری و بازسازی قرار گیرد.
معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور ادامه داد: البته هر سال بخش قابل توجهی از این تجهیزات از محل اعتبارت بازنگری می‌شود و این کار تداوم خواهد داشت.
به گفته وی، از محل اعتبارات استانی و منابع داخلی شرکت‌های آب و فاضلاب، منابعی برای بازسازی شبکه اختصاص داده می‌شود و در این راستا پیشنهادهای متنوعی نیز به مجلس شورای اسلامی داده شده که امیدواریم این طرح‌ها در قالب کارهای سخت افزاری، مدیریت مصرف و مدیریت تقاضا و توزیع آب در شبکه‌های توزیع مورد توجه قرار گیرد.
پاکروح افزود: بخشی از کار بازسازی تجهیزات و شبکه سخت افزاری و بخشی مغز افزاری است که در قالب یک بسته، تعریف شده و به عنوان طرح مدیریت مصرف ارائه شده است که ارکان آن در بخش بهره وری دنبال می‌شود.
چندی پیش مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز گفته بود: فرسودگی شبکه آب و انشعاب غیرمجاز از لوله‌های آب سبب هدر رفت ۵۰ درصدی آب در این شهر شده است.

 

منبع خبر