شما اینجا هستید

برگزاری جشنواره ایده‌ها و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه

برگزاری جشنواره ایده‌ها و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه

طرح حفاظت از تالاب‌های ايران از سال ۱۳۸۴ به عنوان پروژه مشترک سازمان حفاظت محيط زيست و برنامه عمران ملل متحد آغاز به کار نموده است. این طرح نمونه‌ای از تلاش‌های صورت گرفته در راستای ارتقای مدیریت تالاب‌ها در کشور ایران به شمار می‌رود كه بر استقرار مديريت زيست‌بومی در سطوح ملی و محلی، فضای مناسب برای مشارکت ذینفعان و تدوين و اجرای برنامه‌های مديريت جامع برای تالاب‌های مهم كشور تمركز نموده است. اين برنامه‌های مديريت در قالب یک فرایند مشارکتی و با هدف هم‌­افزایی بین پروژه‌های توسعه‌­ای و اقدامات حفاظتی در سطح حوضه آبریز تالاب­ها تدوین می‌­شوند و وظایف هر یک از نهادهای دولتی و غیردولتی در حفاظت از تالاب را هم‌راستا با شکل­‌گیری توسعه پایدار در سطح حوضه مشخص می­‌نمایند. در این بین علاوه بر پرداختن به موضوعات مختلف نظیر حفاظت از تنوع زیستی، معیشت جوامع محلی، اطلاع­‌رسانی و آگاه‌سازی عمومی، مدیریت منابع آب و خاک با هدف تأمین حق­آبه تالاب­ها مورد توجه ویژه قرار می­‌گیرد. در همین راستا با توجه به سهم قابل توجه بخش کشاورزی از منابع آبی حوضه، موضوع الگوسازی مشارکت مردم در احیا تالاب­ها و استقرار كشاورزی پايدار در مناطق تالابی از طريق مشاركت ذينفعان و سازمان‌هايی مانند جهاد كشاورزی از اهمیت خاصی برخوردار است.
اجرای موفقيت آميز طرح‌های نمونه كشاورزی پايدار توسط طرح حفاظت از تالاب‌های ايران در سال‌های اخير، مقدمات شروع پروژه جديدی با نام «الگوسازی مشارکت جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه» را از سال 1393 در حوضه‌آبریز دریاچه ارومیه و در روستاهای پایلوت از استان‌های آذربایجان شرقی و غربی فراهم آورد. این پروژه تاکنون با تحت پوشش قرار دادن اراضی کشاورزی و باغات 130 روستای حوضه‌آبریز دریاچه ارومیه، فضای مناسبی را برای مشارکت جوامع محلی، دستگاه‌های دولتی محلی و سازمان های مردم نهاد در فرایند احیای دریاچه ارومیه فراهم کرده است و همانند کمربند سبزی در اطراف دریاچه ارومیه در حال اجرا است.
جشنواره «ایده‌ها و محصولات نوآورانه با تأکید بر مشارکت مردم در احیای دریاچه ارومیه» در سه روز متوالی و در دو بخش استارتاپی و دریافت ایده برگزار می گردد. این جشنواره با در نظر گرفتن اهداف مختلفی از قبیل شناسایی نوآوران و مخترعان و حمایت از آنان، شناسايی و ترويج روش‌های اصلاح الگوی مصرف منابع طبیعی و آب، تعامل بيشتر با فرهيختگان و پژوهشگران موضوع مشارکت‌های مردمی در حوزه‌های محیط زیست، منابع آب و کشاورزی در راستای کاربرد نتايج پژوهش‌ها در حل مشکلات موجود، ایجاد بستر تجاری‌سازی طرح‌های نوآورانه و فناوری‌های نوین، آگاهی بخشی از برنامه‌ها و اقدامات احیای دریاچه و اثرات زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی خشک شدن دریاچه و کمک به تاسیس و تقویت شرکت‌های دانش بنیان حوزه تولید محتوای دیجیتال برگزار می‌گردد. امید است برگزاری جشنواره در این مقطع زمانی و پس از اجرای پروژه با مشارکت کلیه ذینفعان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، منجر به تولید ایده‌ها و محصولات نوآورانه در راستای احیای دریاچه ارومیه گردد.
قابل ذکر است، محورهای جشنواره نیز با دو زیرعنوان محورهای اولویت‌دار و سایر محورها تعیین گردید. این محورها با در نظر گرفتن اولویت‌های اجرایی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی و ستاد احیای دریاچه ارومیه تعیین شده است.

محورهای جشنواره:

محورهای اصلی

 • توسعه طبیعت‌گردی و گردشگری جامعه محور و مؤثر بر احیای دریاچه ارومیه
 • ترویج و گسترش کشت و فراوری گیاهان دارویی با هدف کاهش فشار بر منابع زیستی
 • راهبردها، راهکارها و شیوه‌های نوآورانه کاهش ۴٠ درصدی مصرف آب
 • فنّاوری‌های مدرن ارتباطی در ارتقای مشارکت مردم برای حفاظت محیط‌زیست و احیای تالاب‌های کشور
 • شیوه‌های نوین مدیریت ریزگردها و مدل‌های عملی احیای بسترهای نمکی حاشیه دریاچه ارومیه
 • شناسایی زنجیره‌های ارزش مؤثر بر بهبود اقتصاد خانوار روستایی و حفاظت از منابع حیاتی دریاچه ارومیه

محورهای فرعی

 • روش‌های ارتقای تعامل سازنده و پایدار بین دولت، بخش خصوصی و جوامع محلی در حفاظت و احیای محیط‌زیست و تالاب‌های کشور
 • روش‌های کاربردی مدیریت منابع آب در حوضه آبریز و بهینه‌سازی مصارف مبتنی بر دانش بومی/محلی
 • تکنیک‌های بازچرخانی آب در طبیعت برای مصارف مختلف
 • راهکارهای عملیاتی حذف یا کاهش جمعیت گونه‌های مهاجم از زیستگاه‌های تالابی
 • مدل‌های پایدار بهره‌برداری خردمندانه از منابع تالابی و استفاده از معیشت‌های سازگار با منابع آبی در حوضه آبریز تالاب‌ها
 • تکنیک‌های نوین در زمینه مدیریت آب، خاک و نهاده‌های شیمیایی در راستای پایداری و حفاظت از محیط‌زیست
 • تکنیک‌های نوین برداشت محصول شامل افزایش ماندگاری، کاهش ضایعات برداشت و انبارداری برای ارتقاء بهره‌وری فیزیکی و اقتصادی

 

محل برگزاری: شهر ارومیه 

برگزار کننده: یونسکو، سازمان محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی و ...

 

تاریخ‌های مهم:
آخرین مهلت ارسال انگیزه‌نامه استارتاپ: ۲۶ مهر ۱۳۹۸
آخرین مهلت ارسال ایده‌ها : ۲۶ مهر ۱۳۹۸
آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره : ۳ آبان ۱۳۹۸
تاریخ برگزاری رویداد استارتاپی : ۲۸ و ۲۹ آبان ۱۳۹۸
تاریخ برگزاری اختتامیه جشنواره: ۳۰ آبان ۱۳۹۸

 

اطلاعات تماس:
تهران، شهرک غرب، بلوار دریا، تقاطع بلوار پاکنژاد، پلاک ۱۸۵، واحد سوم شمالی
تلفن : 3-88697002-021
فکس : 3-88697002-021
صندوق پستی / کد پستی : 1998875849

وب سایت جشنواره

برچسب ها: