شما اینجا هستید

بیشتر نقاط چهارمحال و بختیاری در معرض خشکسالی شدید هستند

همزمان با سفر وزیر نیرو به استان چهارمحال بختیاری،معاون اداره‌کل هواشناسی این استان گفت:

بیشتر نقاط چهارمحال و بختیاری در معرض خشکسالی شدید هستند

خواندن 5 دقیقه
براساس آنچه مهرداد قطره عنوان می‌کند حتی با وجود بارش‌های مناسب در بهار امسال نیز قرار نیست خشکسالی و کمبود بارش‌ها در چهارمحال و بختیاری جبران شود، این در حالی است که وضعیت دشت‌های این استان ممنوعه شده و منابع آبی آن در حال احتضار است.

در آستانه سفر وزیر نیرو به استان چهارمحال و بختیاری به بررسی وضعیت آب و هوایی و خشکسالی در این استان و درخواست‌های مردم از وزیر نیرو پرداخته شده است.
به‌گزارش خانه آب ایران به‌نقل از خبرگزاری فارس، مهرداد قطره گفت: برمبنای شاخص SPEI که به تاثیر حداکثری بارش، دما و تبخیر می‌پردازد در دوره بلندمدت 10 ساله، خشکسالی در استان چهارمحال و بختیاری مشاهده شده است.
معاون اداره‌ کل هواشناسی چهارمحال‌و‌بختیاری با اشاره به اینکه بر این اساس به جز در مناطق محدودی در شهرستان کوهرنگ و مرکز شهرستان لردگان بقیه مساحت استان دارای شرایط نرمال تا خشکسالی شدید هستند، افزود: شهرستان‌های بروجن، بن و سامان در طول این دوره بلندمدت 10 ساله تماما دارای شرایط خشکسالی متوسط تا شدید بودند.
وی با بیان اینکه یک هزار و 923 کیلومتر مربع از مساحت زیرحوضه آبخیز گاوخونی یا همان زاینده‌رود در چهارمحال و بختیاری واقع شده است، ادامه داد: کمبود بارش‌ها در این زیرحوضه براساس شاخص SPEI از سال 88 تا خرداد 98 بیش از 925 میلی‌متر بوده است از این رو در سال‌های اخیر خشکسالی‌های مداوم حدود یک میلیارد و 780 مترمکعب کمبود حجم بارش را در این بخش از حوضه موجب شده است.

 

چهارمحال و بختیاری


تمامی زیرحوضه کارون بزرگ گرفتار خشکسالی است
قطره با تاکید بر اینکه 13 هزار و 642 کیلومتر مربع از مساحت حوضه‌آبریز کارون بزرگ در چهارمحال‌و‌بختیاری قرار دارد، عنوان کرد: با توجه به شاخص SPEI مجموع کمبود بارش در این بخش نیز از سال 88 تا خرداد 98 بیش از 429 میلی‌متر بوده، از این رو در سال‌های اخیر، خشکسالی‌های مداوم 10 ساله حدود 5 میلیارد و 860 مترمکعب کمبود حجمی بارش را در این بخش از حوضه موجب شده است.
معاون اداره‌ کل هواشناسی چهارمحال‌و‌بختیاری خاطر نشان کرد: طی دوره 120 ماهه تا پایان خردادماه سال جاری توزیع بارش‌ها به نحوی بود که تقریبا تمامی زیرحوضه آبخیز کارون به جز قسمت‌های شرقی این زیرحوضه در چهارمحال‌و‌بختیاری که دارای شرایط ترسالی است درگیر شرایط خشکسالی متوسط یا بسیار شدید بوده است.
وی اضافه کرد: با وجود بارش‌های خوب فروردین‌ماه سال جاری همچنان شاخص خشکسالی نظیر SPEI در بازه زمانی بلندمدت 12 ماهه تا 120 ماهه نشان از خشکسالی متوسط تا شدید در مناطق مختلف استان را دارد اگرچه بارش‌های بهاری بیش از نرمال که همراه با سیلاب و خسارت‌های شدیدی بود توانست در بازه زمانی کوتاه‌مدت باعث ایجاد ترسالی و بهبود شرایط خشکسالی هواشناسی در استان باشد اما خشکسالی‌های هیدرولوژیکی همچنان سیطره خود را در اکثر مناطق استان نشان می‌دهد.
شهرستان‌های بروجن، بن و سامان تماما دارای خشکسالی خفیف تا شدید هستند
قطره تصریح کرد: اساسی‌ترین نکته خشکسالی برحسب دوره 10 ساله است چراکه در این بازه تاثیر خشکسالی هواشناسی خود را در قالب دیگر خشکسالی‌ها به خوبی نشان می‌دهد.
معاون اداره‌ کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه بررسی شاخص SPEI یک ماهه خردادماه امسال نیز بیانگر کمبود بارش در بازه زمانی حساسی است که گیاهان نیاز آبی بالایی داشته و این کمبود بارش موجب تنش رطوبتی به محصولات دیم استان می‌شود، افزود: در سال آبی پیش رو هم حتی اگر بارش‌ها در فصل پاییز در حد نرمال باشد به هیچ وجه نمی‌توان به این موضوع رسید که کمبود بارش 10 ساله اخیر حتی با وجود بارش‌های نرمال و بالاتر از نرمال جبران شود.

چهارمحال و بختیاری


مردم بروجن برای آب خوردن هم مشکل دارند
مسعود ملکی گفت: بحث آب شهرستان بروجن دچار چالش جدی است، بخش عمده اراضی کشاورزی دچار مشکل شده و ۶ الی ۷ هکتار از زمین‌های این شهرستان به اراضی بایر تبدیل شده است. فرماندار شهرستان بروجن افزود: این شهرستان دچار خشکالی است به‌ویژه بخش مرکزی آن که شامل ۴ شهر بروجن، سفیددشت، نقنه، فرادنبه می‌شود مردم حتی در بحث آب شرب خود نیز مشکل دارند و امید اصلی ما پروژه بن _ بروجن است.
این‌ها تازه بخشی از مشکلات آبی در چهارمحال‌و‌بختیاری هستند، در شهرکرد مرکز استان نیز مشکل آب جدی است، این موضوع را قدرت‌الله بیگلری در تاریخ دوم مردادماه در ستاد مدیریت بحران این استان اذعان کرد که در زیر آورده شده است.
برای تامین آب شرب شهرکرد و 56 روستا و 6 شهر مجاور آن با مشکل مواجه هستیم
قدرت‌الله بیگلری ظهر امروز در ستاد مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری، گفت: برای تامین آب شرب شهرکرد و 56 روستا و 6 شهر مجاورت خط انتقال آب کوهرنگ با مشکل مواجه هستیم و باید برای آن فکر اساسی شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه تامین آب شرب شهرکرد و نقاط بالادست آن بسیار مهم است، افزود: اگر اشکالی برای خط انتقال آب این شهرها پیش بیاید هیچ منبع جایگزینی برای آن نخواهیم داشت.
وی با بیان اینکه شهرکرد 196 هزار نفر جمعیت دارد که آب آن‌ها با 48 حلقه چاه که 30 مورد آن در مدار است، 13 مخزن و چشمه کوهرنگ تامین می‌شود، ادامه داد: 672 لیتر بر ثانیه میزان آبی است که باید برای شرب شهرکرد تامین شود. 
بن - بروجن 5 سال دیگر هم به بهره‌برداری نمی‌رسد
بیگلری با تاکید بر اینکه دبی چشمه کوهرنگ در زمستان کم می‌شود، عنوان کرد: در آبان‌ماه سرریز چشمه کوهرنگ تقریبا به صفر می‌رسد، این مسئله در تامین آب شرب برای شهرکرد و شهرها و روستاهای اطراف مشکل ایجاد می‌کند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری چهارمحال و بختیاری خاطر نشان کرد: امسال اگر درجه حرارت در فصل سرما همچون سال گذشته باشد نه‌تنها در شهرکرد بلکه در همه شهرهای بالادست به مشکل کمبود آب برمی‌خوریم.
وی اضافه کرد: باید خط انتقال آب برای شهرکرد و شهرهای اطراف خط انتقال آب چشمه کوهرنگ را تقویت کنیم؛ نمی‌توانم روی پروژه انتقال آب بن-بروجن حساب کرد، قطعا این طرح تا پنج سال آینده هم به بهره‌برداری نمی‌رسد.
این‌ها بخشی از مشکلات شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری هستند، بیشتر درباره آبرسانی با تانکر، تعطیلی طرح‌های گردشگری به‌واسطه عدم تخصیص آب، بلاتکلیفی پروژه‌های کشاورزی، تامین آب صنایع این استان با استفاده از آبرسانی سیار و... بسیار سخن گفته شد.

چهارمحال و بختیاری


در انتقال آب بین‌حوضه‌ای بخشی از عواید ناشی از این کار باید به مردم منطقه تعلق گیرد
این شخص مطلع تصریح کرد: الزام بعدی این است که باید بخشی از عواید ناشی از انتقال آب به مردم منطقه مبدا بازگردد چرا آب چهارمحال‌و‌بختیاری باید برای صنایع، کارخانه‌ها ... استفاده شود اما یک ریال آن به استان تعلق نگیرد.
وی بیان کرد: قانون تشکیل شرکت‌های آب منطقه‌ای می‌گوید که باید تمامی تاسیسات و امکانات تحویل شرکت آب منطقه‌ایی همان استان شود چرا برخی استان‌ها درخصوص این واگذری‌ها طفره می‌روند و این تاسیسات ازجمله نیروگاه کوهرنگ به آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری تحویل داده نمی‌شود.
کارشناس محیط‌زیست با بیان اینکه در حال حاضر شاهد آبیاری‌های سنتی در مناطقی هستیم که تبخیر آب در آن زیاد است، ادامه داد: در استان چهارمحال‌و‌بختیاری مدیران وزارت نیرو بخشنامه می‌کنند که حتی کشت دیم برای مردم این استان ممنوع است.
تونل‌های گلاب و بهشت‌آباد با چه مجوزی حفر شده است
وی خاطرنشان کرد: تونل‌های گلاب و بهشت‌آباد با چه مجوزی حفر شده است آیا احداث این تونل‌ها با گفته‌های ریاست جمهوری که زاینده‌رود باید احیا شود مغایرت ندارد اگر تونل گلاب افتتاح شد آیا مردم اصفهان آبی در سی و سه پل و ... خواهند دید؟
این مقام آگاه با طرح این سؤال که چرا امسال که بیش از یک میلیارد و 300 مترمکعب آب از سد زاینده‌رود رها شده اما با این حال آبی به تالاب گاوخونی نرسیده است، توضیح داد: چرا اگر سهم استان چهارمحال و بختیاری در سالی پربارشی مثل امسال که 237 میلیون مترمکعب بوده به 80 میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است.
تمامی دشت‌های اصلی چهارمحال و بختیاری ممنوعه و ممنوعه بحرانی هستند
وی در ادامه توضیح داد: با توجه به اینکه تمامی دشت‌های اصلی چهارمحال و بختیاری ممنوعه و ممنوعه بحرانی هستند و احتمالا تا چند سال دیگر همگی خشک می‌شوند چه اقداماتی برای حفظ اشتغال موجود، تامین آب صنعت و کشاورزی برای چهارمحال و بختیاری که خود تامین کننده آب چند استان دیگر است شده آیا این امر با عدالت مغایرت ندارد که مردم این استان از آب بی‌کیفیت استفاده کنند در حالی که تامین کننده آب استان‌های همجوار است.

چهارمحال و بختیاری

 

خواسته‌های مردم چهارمحال و بختیاری از وزیر نیرو مواردی هستند که در زیر آورده شده است: 

در انتقال آب بین‌حوضه‌ای نیاز فعلی و آتی منطقه باید مدنظر قرار گیرد

یک منبع آگاه در وزارت نیرو  در این خصوص گفت: در الزامات انتقال آب بین حوضه‌ای یونسکو پنج بند مهم آورده شده است، اولین الزام این است که نیاز فعلی و آتی منطقه مبدا باید دیده شود با این الزام آیا نیاز فعلی استان چهارمحال‌وبختیاری به‌عنوان منطقه مبدا دیده شده است؟

این شخص که خواست نامش فاش نشود ادامه داد: آیا شایسته است حتی به یک طرح کوچک دامداری در منطقه‌ای مثل کوهرنگ که حدود 2.5 درصد از مساحت حوضه آبریز گاوخونی را تشکیل می‌دهد مجوز داده نشود و مردم برای شرب خود هم مشکل داشته باشند.

در انتقال آب بین حوضه‌ای مسائل زیست محیطی باید رعایت شود

این کارشناس افزود: دوم اینکه مسائل زیست‌محیطی در انتقال آب بین حوضه‌ای باید رعایت شود، اما در حال حاضر چشمه‌های چهارمحال‌وبختیاری که در منطقه خشک شده که مهم‌ترین آن چشمه مروارید است که مردم یاورآباد و دزک‌آباد را به بیچارگی رسانده است، آب تونل دوم کوهرنگ در حال انتقال است و حتی یک قطره سرریز ندارد، سهم زیست‌محیطی رودخانه کوهرنگ رعایت نمی‌شود و یقینا برای طرح‌های دیگر تونل سوم کوهرنگ هم همین اتفاق رخ می‌دهد.

انتقال آب بین حوضه‌ای نباید باعث ایجاد مسائل اجتماعی و اقتصادی شود

وی اضافه کرد: الزام دیگر این است که انتقال آب بین‌حوضه‌ای نباید باعث ایجاد مسائل اجتماعی و اقتصادی برای مردم شود، مجریان تونل سوم کوهرنگ 27 بند تعهد دارند اما هیچکدام را رعایت نکردند مشکلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی برای مردم ایجاد کرده‌اند.

 

منبع خبر

اشتراک در: