شما اینجا هستید

تغییرات آب و هوایی چگونه می‌تواند جذب خاک را تغییر دهد؟

تغییرات آب و هوایی چگونه می‌تواند جذب خاک را تغییر دهد؟

خواندن 3 دقیقه
محققان دریافتند که تغییرات آب وهوایی می‌تواند تاثیر منفی بر خاک داشته و تهدیدی برای منابع آبی و تولید محصولات مختلف باشد.

به‌گزارش خانه آب ایران و به‌نقل از ایسنا و به نقل از ارث، سواحل، اقیانوس‌ها، اکوسیستم‌ها، آب و هوا و سلامتی انسان همه تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی هستند و اکنون محققان اظهار می‌کنند که خاک هم از این قاعده مستثنی نیست و ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.
نتایج مطالعه جدید محققان نشان می‌دهد که تغییرات آب و هوایی ممکن است توانایی جذب خاک در بسیاری از مناطق جهان را کاهش دهد که این موضوع می‌تواند پیامدهای جدی برای تامین آب‌های زیرزمینی، تولید و امنیت موادغذایی، رواناب، تنوع زیستی و اکوسیستم داشته باشد.
نتایج بررسی‌ها حاکی از آن است که افزایش سطح آب دریا، تخریب زیستگاه‌ها، سفیدشدن مرجان‌ها، کاهش تنوع زیستی، شیوع بیماری و ... همه از اثرات پیش‌بینی‌شده تغییرات آب و هوایی هستند.
پژوهشگران دانشگاه راتگرز در ایالات متحده نشان دادند که تغییرات آب وهوایی می‌تواند چگونگی جذب خاک را تغییر دهد. نفوذ رطوبت، هوا و دی‌اکسیدکربن در خاک برای رشد گیاهان بسیار مهم است.
محققان عنوان کردند: آب موجود در خاک، به ذخیره کربن کمک می‌کند، اما اگر خاک تجزیه شود و آب کمتری به داخل زمین نفوذ کند، می‌تواند به تولید سطوح بالاتر دی‌اکسیدکربن(CO2) منجر شود. دی‌اکسیدکربن یکی از گازهای گلخانه‌ای است که با تغییرات آب وهوایی مرتبط است.
دانیل گیمنز، یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار کرد: الگوهای بارندگی و سایر شرایط محیطی در نتیجه تغییرات آب‌ و هوایی در سطح جهان تغییر می‌کند و نتایج حاکی از آن است که تعامل آب با خاک به طرز چشمگیری در بسیاری از مناطق جهان تغییر کرده و به سرعت در حال انجام است.
محققان پیشنهاد کردند که جهت، اندازه و میزان تغییرات باید در پیش‌بینی پاسخ اکوسیستم به تغییرات آب و هوایی اندازه‌گیری و مشخص شود.
نتایج نشان داد افزایش میزان بارندگی منجر به کاهش توانایی خاک برای جذب آب می‌شود که عاملی برای فرسایش و افزایش خطر بروز سیل خواهد بود. همچنین، با افزایش بارندگی، میزان نفوذ آب تغییر کرده و با کم شدن آب در خاک، آب کمتری برای گیاهان و محصولات زراعی فراهم می‌شود.
کارشناسان دریافتند که افزایش 35 درصدی بارندگی طی 25 سال در کانزاس امریکا منجر به کاهش 21 تا 33 درصدی میزان نفوذ آب به خاک شده است. باران بیشتر باعث ضخامت ریشه گیاهان خواهد شد و فضای کمتری برای ذخیره آب باران باقی خواهد گذاشت.
تیم محققان در ادامه بررسی خواهند کرد که چگونه افزایش بارش به دلیل تغییرات آب وهوایی بر نفوذ آب و خاک در سایر مناطق جهان تاثیر می‌گذارد.
یافته‌های این بررسی در مجله Science Advances منتشر شده است.

 

منبع خبر