شما اینجا هستید

استانداردهای همکاری سمن‌ها با سازمان محیط‌زیست تدوین می‌شود

استانداردهای همکاری سمن‌ها با سازمان محیط‌زیست تدوین می‌شود

خواندن 5 دقیقه
مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت‌های اجتماعی سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت: این سازمان تدوین استانداردهای نحوه فعالیت و مشارکت سازمان‌های زیست محیطی با حوزه‌های تخصصی را در دست اجرا دارد که امید است تا ۲ ماه دیگر نهایی شود.

به‌گزارش خانه آب ایران، ژیلا مهدی‌آقایی با اشاره به تدوین پیش‌نویس این استانداردها، افزود: پیش از این سندی در خصوص نحوه مشارکت سمن‌های محیط‌زیست با حوزه های مختلف سازمان تدوین و تعریف نشده بوده که با تشکیل کارگروهی تخصصی، متشکل از سمن‌های محیط‌زیستی و نمایندگان معاونت‌های تخصصی سازمان، با توجه به استانداردهای جهانی موجود و البته با لحاظ شرایط موجود کشور، سطوح مشارکت و نیازهای موجود احصا شده است.
وی خاطرنشان کرد: تدوین این استانداردها که به تدوین سند همکاری متقابل سمن‌های محیط‌زیستی و سازمان خواهد انجامید، نحوه ورود، همکاری و فعالیت‌های مشترک را در کانال مشخص و تعریف شده‌ای قرار خواهد داد.
وی گفت: پیش از تصویب نهایی استانداردها، پیش‌نویس در درگاه سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار می‌گیرد تا صاحبنظران بتوانند در این خصوص نظر بدهند و از توان متخصصان و صاحبان اندیشه در تدوین نهایی آن استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: رویکرد سازمان محیط‌زیست، افزایش تعامل و همکاری با سمن‌ها است و بدون کمک مردم و سمن‌های محیط‌زیست، نمی‌توانیم کاری پیش ببریم، زیرا سازمان حفاظت محیط‌زیست، به لحاظ نیروی انسانی و نیز اعتبارات، در محدودیت و تنگنا است و برای رسیدن به اهداف و رفع مشکلات، نیازمند حضور و همکاری تشکل‌های غیردولتی و مردم است.
مهدی‌آقایی افزود: اکنون در کشور حدود ۹۷۰ سمن در زمینه محیط‌زیست فعالیت دارند که البته برخی به صورت تخصصی در زمینه‌های مختلف از جمله پسماند، تالاب، حیات وحش و منابع آب فعال هستند.
وی با اشاره به اینکه تعداد سمن‌های تخصصی در حوزه محیط‌زیست انسانی، کمتر و شمار ان.جی.اوها در این بخش به فراوانی سایر بخش‌ها نیست، گفت: این یکی از کمبودهای این حوزه است و انتظار داریم سمن‌ها فعالیت‌های خود را تخصصی‌تر کنند.
مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت‌های اجتماعی سازمان حفاظت محیط‌‌زیست خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های ما، کمک به توانمندسازی و تقویت سمن‌های محیط زیست است.
وی گفت: ان.جی.او ها در این سال‌ها، در بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها در حوزه محیط‌زیست اثرگذار بوده و با مخالفت‌ها و یا دخالت در برخی تصمیم‌گیری‌ها، توانسته‌اند در ایجاد حساسیت در تصمیم‌گیران برای توجه به مسایل زیست محیطی نقش ایفا کنند.
مهدی‌آقایی افزود: یکی از دغدغه‌های زیست محیطی، آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی است که در این زمینه، نیز ان.جی.اوها با برگزاری دوره‌های آموزشی تلاش داشته‌اند که آگاهی مردم و جوامع محلی در جلوگیری از وقوع حادثه بیشتر شود و همچنین با بهره‌مندی از ظرفیت آنها آموزش‌های لازم به مردم برای مهار آتش‌سوزی‌ها داده می‌شود.
وی افزود: رویکرد سازمان، تعامل و هم افزایی با تشکل‌های مردمی محیط‌زیستی است و این ارتباط از سطح مقام عالی سازمان تا معاونان و مدیران کل استانی در یک روند منظم انجام شده و دنبال می‌شود.
به گفته مهدی‌آقایی، امسال توانمندسازی سمن‌ها و جوامع محلی حاشیه مناطق حفاظت شده در اولویت است و در این اقدام، تلاش می‌شود تا با آگاه سازی جوامع محلی، وابستگی مردم به طبیعت کاسته شود و بهره برداری جوامع محلی از طبیعت خردمندانه و بدون خسارت باشد و حتی با رویکرد معیشت جایگزین پایدار وابستگی آنها به منابع طبیعی کاسته شود.

 

منبع خبر

اشتراک در: