شما اینجا هستید

70 درصد فاضلاب شهری تصفیه شده به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود

معاون نظارت و پایش مدیر کل محیط‌زیست آذربایجان غربی:

70 درصد فاضلاب شهری تصفیه شده به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود

خواندن 3 دقیقه
معاون نظارت و پایش مدیرکل محیط‌زیست آذربایجان غربی گفت: بالغ بر 30 درصد فاضلاب شهری ارومیه به صورت تصفیه نشده به دریاچه ارومیه می‌ریزد.

به‌گزارش خانه آب ایران، سید سعید موسوی در خصوص ورود فاضلاب به دریاچه ارومیه با تایید این خبر و با بیان اینکه بالغ بر 70 درصد فاضلاب شهری ارومیه به صورت تصفیه شده به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود، تصریح کرد: پساب فاضلاب شهرک‌های صنعتی ارومیه عموما به صورت تصفیه شده به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود اما حدود 20 الی 30 درصد فاضلاب شهری ارومیه به دلیل عدم پاسخگویی ظرفیت تصفیه‌خانه‌های ارومیه به صورت تصفیه نشده به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود.
وی ادامه داد: فاضلاب شهری و صنعتی ارومیه به سمت نهر «گُبی» هدایت می‌شوند و پس از مخلوط شدن و کاهش بار آلودگی فاضلاب تصفیه نشده شهری ارومیه از طریق مصب رودخانه روضه چای به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود.
موسوی با بیان اینکه تکمیل شبکه تصفیه‌خانه شهری ارومیه جز مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه است و اعتبار لازم نیز برای آن تخصیص یافته است، افزود: در صورت تکمیل این طرح‌ها فاضلاب شهری ارومیه بدون سرریز شدن به نهر«گبی» و از طریق کانال لوله کشی به مصب رودخانه روضه چای منتقل می‌شود تا آب فاضلاب تصفیه شده شهری ارومیه مستقیما به دریاچه بریزد.
وی در خصوص تغییر رنگ بستر دریاچه ارومیه در محل مصب رودخانه روضه چای در شمال منطقه گلمانخانه نیز عنوان کرد: به دلیل ورود دائمی آب شیرین به دریاچه از این منطقه و رفع شوری نسبی قسمتی از منطقه گونه‌های گیاهی و جلبک در این منطقه رشد کرده است و دلیل تغییر رنگ مشاهده شده در منطقه مد نظر در عکس هوایی نیز همین مسئله است.
معاون نظارت و پایش مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص ساماندهی زباله‌های سواحل دریاچه ارومیه نیز اظهار کرد: اطراف جاده شهید کلانتری از نظر سازمان محیط‌زیست جز محدوده سواحل دریاچه ارومیه محسوب نمی‌شود و ورود به پارک ملی دریاچه ارومیه در این مناطق محدودیت قانونی دارد اما در سواحل دیگر نظیر ساحل کاظم داشی ارومیه با هماهنگی و همکاری مسئولین محلی اقدام به نسب زباله دان شده است و هفته‌ای دو نوبت زباله‌های این منطقه جمع آوری می‌شود.
وی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت فعلی دریاچه ارومیه، ارتفاع آب دریاچه را در حال حاضر 1271.44 متر اعلام و خاطر نشان کرد: این رقم در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته 102 سانتی‌متر افزایش داشته است.
موسوی ادامه داد: حجم آب دریاچه نیز در حال حاضر 3.87 میلیارد متر مکعب است که نسبت به زمان مشابه سال گذشته از افزایش 1.32 میلیارد مترمکعبی برخوردار بوده است.

 

منبع خبر