شما اینجا هستید

نابودی نیمی از جنگل های شمال در طول ۴۰ سال

نابودی نیمی از جنگل های شمال در طول ۴۰ سال

خواندن ۵ دقیقه
از ۴۰ سال قبل تاکنون حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی به حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار رسیده و این به معنای این است که نیمی از جنگل‌های شمال دود شده است.

به گفته عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی، مشکل اصلی جهان تغییر اقلیم است و ۱۰ سال برای اصلاح این مسیر فرصت داریم.

«مسعود مولانا» عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی با بیان اینکه وجود یک جنگل در هر کشور نعمت بزرگی است، گفت:

کارکرد جنگل‌ها در اکوسیستم طبیعی کشور تاثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه جنگل‌های هیرکانی شمال کشور، جنگل‌هایی هستند که چند میلیون سال قدمت داشته و از عصر یخبندان زمین عبور کردند و در حال حاضر ذخیره‌گاه ژنتیک جهان هستند یعنی اهمیت جهانی دارند، گفت:

مشکل اصلی جهان تغییر اقلیم بوده که بر اساس آمارهای دانشمندان وارد دهه صفر شدیم و ۱۰ سال فرصت برای اصلاح مسیر داشته تا با کاهش حجم تولید دی اکسید کربن، تغییرات اقلیمی بهبود پیدا کند.

نیمی از جنگل‌های شمال دود شده است

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور با بیان اینکه متاسفانه در سال های اخیر بخشی از جنگل‌های هیرکانی را براساس آمار سازمان جنگل‌ها از دست دادیم، گفت:

از ۴۰ سال قبل تاکنون حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی به حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار رسیده و این به معنای این است که نیمی از جنگل‌های شمال دود شده است.

مولانا خاطرنشان کرد:

به علت عدم بی‌توجهی‌ها نسبت به کارکرد جنگل‌های شمال کشور و تبدیل آن به ویلاسازی‌های گسترده، تخریب اراضی جنگلی، باغ و جنگل، آتش‌سوزی‌ها، قاچاق چوب، تغییر کاربری، تصاحب اراضی جنگلی توسط نهادهای مختلف و چرای دام خارج از ظرفیت عواملی برای تخریب جنگل‌های هیرکانی در مازندران است.

وی افزود:

از لحاظ وسعت و کیفیت، جنگل های هیرکانی شمال کشور به یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار رسیده یعنی ۱۰ درصد آن پایدار و ۹۰ درصد آن غیرپایدار است.

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور اولین کارکرد جنگل ها را ذخیره‌سازی آب به واسطه پوشش گیاهی بسیاری که دارند، دانست و گفت:

این پوشش‌های گیاهی، آب باران را در خود ذخیره می‌کند، سرعت آب را در ارتفاعات کم و آرام آرام در دل زمین جای گرفته و ما در پایین‌دست به صورت چشمه‌سارها و رودخانه‌ها می‌بینیم.

مطالب مرتبط:

مولانا با بیان اینکه به طور طبیعی جنگل‌تراشی‌ها در بالا دست موجب شده تا در پایین‌دست شاهد سیل باشیم، تصریح کرد:

بارانی که می‌تواند برای ما یک نعمت باشد در حال حاضر با کمی شدت در برخی از شهرهای مازندران مانند نوشهر، تنکابن، گلوگاه، بهشهر و نکا با جنگل تراشی در بالادست سیل رخ می‌دهد.

وی در ادامه بیان کرد:

دومین کارکرد جنگل تولید اکسیژن است و در هر هکتار جنگل در یک سال ۲ و نیم تن اکسیژن تولید می‌کند بنابراین جنگل‌هایی که در شمال کشور داریم نیاز ۱۸ میلیون نفر انسان به اکسیژن را تامین می‌کنند.

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور افزود:

ارزش اقتصادی جنگل فقط از منظر تولید آب، ۱۵برابر بیشتر از ارزش چوب است به طور مثال ارزش قیمت یک درخت ۵۰ میلیون تومان باشد، ارزش تولید آن ۵۰ میلیارد تومان است یعنی آن چنان ارزشی دارد که قابل قیمت‌گذاری نیست.

مولانا با اشاره به اینکه براساس شاخص سازمان ملل، کشور هایی که حداقل ۲۵ درصد آن ها دارای پوشش جنگلی هستند فقیرند، بیان کرد:

ایران دارای ۸ درصد پوشش گیاهی بوده بنابراین حفاظت از این پوشش گیاهی امری بسیار مهمی است.

وی با بیان اینکه سومین کارکرد جنگل ترکیب کربن است، گفت:

وقتی اندام‌های درخت در دل خاک ذخیره می‌شود، ترکیب دی اکسید کربن را به همراه دارد و همراه میکروب ارگانیسم‌ها، ماسه‌ای جنگلی را به نام هوموس تولید می کند که خاک غنی برای بارآوری جنگل است.

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور بیان کرد:

وقتی جنگل تراشی می‌کنیم و زمین را شخم می‌زنیم، دی اکسید کربنی که هزاران سال در دل خاک جنگل ذخیره شده بود، آزاد می‌شود.

مولانا آزاد شدن دی اکسید کربن در جنگل را خیانت بزرگی دانست و گفت:

این کار در بهداشت سرزمینمان، جنگل و هم پوشش گیاهی، یک جنایت تصاعدی است.

وی گفت:

خاک مرغوب جنگل با ارزش‌ترین کالا است، ما ۳۰ تا ۵۰ سانت خاک مرغوب جنگل داریم و درختان از این خاک محافظت می‌کنند که این ذخیره میلیون ساله باعث بارآوری جنگل و جلوگیری از تخریب آن است.

یک دوازدهم فرسایش خاک جهان، سهم ایران است

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور اظهار کرد:

حدود ۲۴ میلیارد تن، آمار فرسایش خاک در طول یک سال را بوده که سهم ایران حداقل ۲ میلیارد تن است یعنی یک دوازدهم فرسایش خاک جهان، سهم ایران است.

مولانا بیان کرد:

یک سانتی متر مکعب خاک در محیط مناسبی مثل شمال، ۷۰۰ سال زمان می‌برد که تولید شود و در محیط های نامناسب ممکن است هزار و ۵۰۰ سال زمان ببرد.

وی تصریح کرد:

ما تولید میلیون ساله خدادادی را به راحتی با بی‌توجهی و جنگل تراشی از بین می‌بریم و زمانی خاک اراضی جنگل را از دست دهیم، هم آب جذب نمی‌شود و هم فرسایش خاک را خواهیم داشت.

قاچاق بسیار گسترده در جنگل‌های شمال

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور با اشاره به اینکه وقتی منابع آبی کم باشد می‌توان آن را وارد یا شیرین‌سازی کنیم اما خاک را نمی توان میلیون‌ها تن وارد کرد، افزود:

طبق فرمایشات رهبری کسی، حق ندارد به جنگل تعارض کند؛ تصویب طرح تنفس جنگل تا عمل و اجرای آن طی دو سال گذشته فاصله دارد؛ متاسفانه ما هرساله با قاچاق بسیار گسترده در جنگل های شمال مواجه ایم.

مولانا با اشاره به اینکه با این کار نه تنها جنگل‌های هیرکانی را حفظ نمکنیم بلکه همین مقدار را از دست خواهیم داد، خاطرنشان کرد:

در ۶۰ سال گذشته در مازندران با کاهش ۲۰ درصدی باران مواجه هستیم اما سیل ۵۰ برابر بیشتر شده که نتیجه جنگل‌تراشی‌ها است.

منبع: ایسنا